Vydejte se na kole po stopách barokních mistrů – barokní cyklostezky v Plzeňském kraji mají čím nalákat

Ačkoliv Plzeňsko si mnoho z nás primárně spojí s pivem, pravdou je, že kraj je protkán nespočtem zajímavých tras napříč krásnou přírodou, cestou navíc můžete obdivovat také množství architektonických barokních památek. A obdivovat je nemusíte jen při pěších túrách, ale klidně i na kole!

Skvělé tipy na výlety nabízí např. trojice barokních cyklotras v oblasti severního Plzeňska. Na nich se seznámíte s jedinečnými stavbami, jako je např. kaple v Mladoticích, zámek v Manětíně nebo impozantní klášter v Kladrubech, pod nimiž „je podepsán“ český architekt italského původu Jan Blažej Santini. Obtížnost tras je různá, v průměru je ale délka každé z nich okolo 40 km. Pokud by vám však cestou došly síly, energii můžete načerpat také u stylových barokních odpočívadel, z nichž se navíc můžete kochat výhledem na významné památky severního Plzeňska.

Režisér Vít Klusák: „V rámci dokumentu V síti jsme natočili ohromné nechutnosti, se kterými se děti mohou setkat na internetu“25. 8. 2020

Výchozím i cílovým bodem všech tří barokních cyklotras je příznačně město Plasy, i zde je totiž rozhodně co obdivovat – historie města je spjata s cisterciáckým klášterem, na jehož barokní přestavbě se podílel právě i J. B. Santini. Na první pohled pak zaujme zdejší konvent, který je kvůli bažinaté půdě postaven na několik tisících dubových kůlů.

Bezprostřední okolí Plas můžete poznat, když se vydáte po naučné stezce po stopách Ludvíka Očenáška, vědce, konstruktéra, vynálezce a průkopníka letecké a raketové techniky. Poměrně neobvyklou turistickou atrakcí je i muzeum těžby borové smoly v nedaleké hájovně v Lomanech u Plas. Po zdolání prohlídky se navíc přímo v Plasích můžete také náležitě občerstvit ve zdejším Knížecím pivovaru, v němž mniši pivo vařili už od roku 1144.

Jelikož právě barokního dědictví si Plzeňský kraj velmi cení, zaměřuje se na něj i v širším měřítku, tedy nejen v podobě tematických cyklotras. Ty jsou totiž součástí ojedinělého projektu Západočeské baroko (výčet souvisejících akcí a jejich aktualizovaný harmonogram najdete na webu zapadoceskebaroko.cz) s cílem přiblížit historické dědictví regionu nejen jeho obyvatelům, ale samozřejmě i návštěvníkům.

Použij svůj hlas a vybav se na letošní Prague Pride festival povedenou kolekcí Levi‘s4. 8. 2020

Západočeské baroko je projekt Plzeňského kraje, který staví na popularizaci historického barokního dědictví v regionu. Kromě samotných historických památek jsou však součástí projektu také mnohé kulturní aktivity v průběhu celého roku, např. Letní barokní festival. Pod jeho hlavičkou se každoročně (s výjimkou letošního roku) koná osm komponovaných slavností ve významných barokních lokalitách kraje a souvisí s ním také nespočet dalších kulturních akcí, od koncertů přes divadelní představení až po poutní mše.