Vychutnejte si street food na každém kroku – v pražských vnitroblocích, na břehu Vltavy i na střeše

Praha je klasickým turistickým lákadlem. Zejména její centrum pak v posledních letech trpí podobnou bolestí jako jiné metropole – tedy tím, že Pražané jej opouštějí a nahrazují je právě zahraniční turisté. Epidemie koronaviru ale změnila pravidla hry, a tak je nyní ideální doba nejen poznávat místa, která ještě před nedávnem praskala ve švech, ale také skvělý čas jít se bavit přímo do pražského centra. Když u toho navíc nebude scházet ani vynikající jídlo – např. z kategorie street food – člověk vlastně oželí i cestu do Londýna, Amsterodamu či Berlína, který je přímo mekkou tohoto druhu stravování.

Street food pro každého

Ačkoliv nejsme zrovna zastánci užívání anglických termínů, street food  zní rozhodně lépe než „jídlo na ulici“, což je ostatně také základní podstata označení, jehož tradice je mnohem starší než dnes tolik populární konzumace jídla v restauracích. Jíst na ulici lze v každém případě různě. Pokud se zaměříme specificky na Prahu, není to tak dávno, kdy lídrem zdejšího street foodu byla klobása na tácku, langoš a v lepším případě trdelník. Jelikož s klobásami je ale už amen, pro zachování zážitku na podobné úrovni dnes můžete klidně vyrazit do centra i s řízkem v chlebu a bez problémů jej posvačit na místech, která jsou obvykle v turistickém obležení…Ovšem pokud patříte mezi milovníky jídla, kteří kromě gastrozážitku hledají i něco navíc, koncept skutečného street food by vám mohl být bližší. V Praze přitom aktuálně najedete hned několik míst, která si již stihla vydobýt pevnou pozici nejen na gastromapě, ale také v rámci lokalit, kam lidé míří za příjemnou atmosférou a dobrou zábavou.

Cestovatel Ladislav Zibura: „Zážitků z cest mám mnoho. Jednou jsem v přesvědčení, že jdu na narozeninovou oslavu, zavítal omylem na pohřeb”24. 9. 2020

Manifesto Market (Praha Florenc a Anděl)

Značného věhlasu tak již dosáhl např. Manifesto market, jehož pobočku na Florenci během prvního roku provozu (2018) navštívila téměř polovina Pražáků. Prvotní nápad byl přitom snadný, pokusit se oživit nevyužité prostory v Praze a nabídnout zejména pražským obyvatelům nové místo k setkávání a zábavě u dobrého jídla a pití. Někteří o Manifestu mluví jako o designové tržnici, což vlastně není ani tak daleko od pravdy. Manifesto market na Florenci totiž tvoří 27 kontejnerů, v jejichž nitru najdete výběr skvělých, ale i originálních pochoutek. Veškeré platby je možné provádět bezkontaktně a zatímco v létě si u stolečků pod množstvím barevných žárovek, za zvuku živé hudby a s drinkem v ruce budete připadat téměř jako na dovolené u moře (což letos všichni oceníme jako nikdy…), ani v zimě o zábavu nepřijdete – v letošní zimní sezoně totiž byla pro návštěvníky k dispozici vyhřívaná iglú. S ohledem na úspěch, který Manifesto market na Florenci zaznamenal, pak není divu, že vznikla i jeho druhá „odnož“ na pražském Andělu (nádvoří Národního domu), kde si návštěvníci užijí např. i filmové projekce nebo workshopy.   

Zahrada Savarin

Ruku v ruce s postupným oživováním centra Prahy vznikl také projekt Zahrada Savarin, a to přímo v samém srdci Prahy ve vnitrobloku barokního paláce, který je znám také pod označením Piccolomini či Sylva-Taroucca. Vstup je přímo z ulice Na Příkopě, takže z Václavského náměstí „co by kamenem“. Prostor byl dlouhou dobu nevyužitý a do budoucna je zde plánována rozsáhlá rekonstrukce, která by měla propojit pasážemi právě Václavské náměstí, ulice Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou. Kromě toho by ve vnitrobloku měl vzniknout také veřejný prostor. Aktuálně ale v Savarinu najdete vynikající jídlo, skvělé pití, živou hudbu, ale i kulturní akce. Atmosféra vnitrobloku je pak ideálním únikem z reality hektického pražského centra.

Terasy Harfa

Specifickou atmosféru ovšem může nabídnout i nákupní centrum – resp. jeho střecha. Právě na střeše obchodního centra Harfa se totiž nově nachází multifunkční prostor, kde má své místo jak street food, tak i pestrý kulturní program. Dokonce tu najdete i stage, takže Harfa může lákat i na divadelní představení, koncerty či program pro rodiny s dětmi. Podobně jako Zahrada Savarin, která se návštěvníkům poprvé otevřela letos koncem jara, bezprostředně po skončení protiepidemických opatření, jsou i Terasy Harfa novinkou, která je přístupná teprve od počátku června. Pokud tedy trpíte všeobecným „odporem“ k nákupním centrům, Terasy Harfa vám možná pomohou změnit názor. A kdyby ne, můžete si dát na střeše alespoň drink ve zdejším koktejl baru a kochat se výhledem do okolí.

Přístav 18600

Pokud vám letos schází zážitek z pobytu u moře, posezení u vody, v taverně apod., rozhodně byste měli zamířit do karlínského Přístavu 18600, místa, které bylo kdysi vlakovým seřadištěm. Najdete tu nejen street food, ale i kulturní akce, můžete si zahrát beach volejbal, účastnit se nespočtu akcí…a nebo navštívit bar a kavárnu MAJÁK, kde nejenže si můžete koupit skvělé pití, ale dokonce zažít i unikátní grilovačku. Lze si tu totiž vypůjčit i gril (s veškerým příslušenstvím) a zorganizovat si grilování přesně podle vlastní chuti a přání. A co je na Přístavu 18600 ještě skvělé? Můžete se tady nejen bavit, ale i pracovat. V tzv. Pracovně v parku je totiž wifi….a kromě toho i skvělý výhled na řeku. A kdo by občas nezatoužil mít kancelář jen tak – pod širým nebem?

Dvě partnerky, které spolu vychovávají děti: „Občas se lidé diví, že řešíme úplně stejné věci a starosti jako heterosexuální páry“15. 10. 2020

PARKet

Pokud ovšem neholdujete přímo venkovnímu posezení (které je ostatně s ohledem na aktuální časté deště nezřídka docela problematické), můžete vyrazit na street food i jinam než jen na ulici. PARKet je totiž plně zastřešený a nachází se ve druhém patře nákupního centra Stromovka. A jelikož v tomto případě se jedná přímo o pop-up zónu (tedy místo, kde se prodejci a jejich nabídka průběžně mění), můžete se těšit na mnohá překvapení i v případě opakované návštěvy. Ochutnávat tu rozhodně můžete téměř do „roztrhání“, na své si tu přijdou zejména milovníci rybích specialit, masa, ale také neobvyklých lokálních pokrmů např. z gruzínské kuchyně. Neschází ale ani nabídka fantastických sladkostí. Podobně, jako je tomu i u předchozích zmiňovaných míst, i PARKet organizuje ve svých prostorách rozličné kulturní akce – DJ sety či koncerty.