Objevujte krásy Plzeňského kraje (nejen) prostřednictvím pivní turistiky

O tom, jak by měla vypadat ideální dovolená nebo výlet, má samozřejmě každý svou vlastní představu. Zatímco někteří upřednostňují klid v přírodě, jiní rádi objevují pamětihodnosti. Ničím neobvyklým dnes nejsou ani cesty za dobrým jídlem a pitím, tedy stále populárnější gastroturistika. Pokud byste ale chtěli spojit všechny vyjmenované aktivity v jednu, můžete vyzkoušet i turistiku pivní.

Na výlet za (intuitivním) pivem 

Své pivní putování můžete klidně zahájit přímo v Plzni. Právě ta je domovem Plzeňského Prazdroje, piva, které dnes dosahuje světového věhlasu, a to díky Josefu Grollovi, který se stal sládkem místního pivovaru v roce 1842. Josefu Grollovi je připisována i receptura výroby piva „plzeňského typu“, které se pod značkou Plzeňský Prazdroj – Pilsner Urquell s úspěchem vyrábí dodnes. Pokud byste chtěli vidět jak, můžete se na exkurzi vydat přímo do pivovaru.

Devadesátkový sitcom Chůva k pohledání je unikátní ukázkou přijetí LGBT komunity. Ne náhodou je i herečka Fran Drescher gay ikonou17. 5. 2021

Nejen v Plzni si však můžete vychutnat pivní kulturu. Konkrétně v Plzeňském kraji najdete speciální pivní trasy, na kterých nejenže se seznámíte s místními pivovary, ale samozřejmě poznáte i okolní přírodu či památky. Za pozornost tak stojí např. rokycanská trasa „Od Stočesů za pivem ušatého rytíře“. Její počátek najdete přímo v Rokycanech, ve věhlasné pivnici U Stočesů, k níž bezprostředně přiléhá také minipivovar – měděnou varnu si tak můžete prohlédnout přímo z pivnice. V ní si vychutnáte nejen říznou ječmennou Stočeskou jedenáctku, ale i polotmavé pivo s příjemným karamelovým aroma či množství speciálů – ty jsou zejména v létě vyráběny s ohledem na poptávku, a tak dominuje široký výběr piv lehkých a ovocných.

Z Rokycan pak následujte červenou turistickou značku, po níž dojdete k zámku Kozel, ale i zřícenině hradu Lopata. S ohledem na to, že trasa má kolem 15 kilometrů, jistě ji rádi zakončíte ve Šťáhlavech v pivnici pivovaru Radouš. Právě zde si budete moci vychutnat „pivo ušatého rytíře Radouše“, vládce nedobytného hradu Radyně, který byl nejen krutý, ale podle legend i velmi ošklivý. „Zdobily“ jej oslí uši, kozí brada a dokonce prý i kančí zuby – tyto „genetické“ dispozice navíc údajně předal i svým potomkům, které vždy i s matkou (aby se na ně nemusel dívat) raději svrhl ze skály…A podobně jako byl excentrický sám Radouš, jsou svébytná i piva, která si vychutnáte v pivnici nesoucí jeho jméno. Zdejší sládek si totiž libuje např. ve výrobě tzv. intuitivního piva – jeho složení je podřízeno tomu, jakou má zrovna náladu. Vaření piva si ale po předchozí domluvě můžete v pivovaru Radouš vyzkoušet i vy – ideálně také v dobrém psychickém rozpoložení, aby i vaše „intuitivní pivo“ stálo za to.

Pivní požitek zevnitř i zvenčí

Zatímco prakticky každý ví, že konzumace přiměřeného množství piva lidskému zdraví (a především zažívacímu traktu) velmi prospívá, ne všem jsou známy i další blahodárné pivní účinky. Přitom již ve středověku lidé užívali pivo např. k mytí vlasů, ale i při přípravě pleťových masek. Popsány však již byly i pozitivní účinky zevní aplikace piva při lupénce, celulitidě či akné. O pivních lázních v podobě, v jaké je známe dnes, však dlouho nemohla být řeč. První z nich se začaly objevovat až koncem 20. století. V Česku se pak průkopníky v dané oblasti staly pivní lázně při pivovaru Chodovar, který se nachází v městysu Chodová Planá prakticky na hranici s Karlovarským krajem (tedy co by…půllitrem do Lázní Mariánských, tam však místo regeneračního piva hledejte ozdravující vřídla).

A jaký je princip „pivního lázeňství“? V případě lázní pivovaru Chodovar je pro koupele využíváno tmavé koupelové pivo vlastní výroby, které je smícháno se známou minerální vodou Ilsano. V koupeli neschází ani živá kultura pivovarských kvasnic (zdroj vitaminu B, který prospívá pleti), chmelové mláto (funguje jako peeling) a směs drcených bylin. Ačkoliv hladina lázně je pokryta charakteristickou pivní pěnou karamelové barvy a prostor aromatizován vůní čerstvě uvařeného tmavého piva, což člověka vybízí k tomu, aby ochutnal…vězte, že k pití tato „koupelová směs“ rozhodně není. Pro umocnění zážitku ale všichni ti, kdo se v pivní koupeli oddávají relaxaci, dostanou samozřejmě na svlažení hrdla i sklenici piva Chodovar. To nejenže skvěle chutná, ale dokonce i zvyšuje účinky koupele. Kromě koupelí v pivě pak můžete vyzkoušet i chmelovou lázeň (tehdy je minerální voda smíchána s chmelem) nebo různé masáže. K dispozici je však i klasické wellness.

Podobně komfortní zážitek nabídnou i pivní lázně pivovaru Purkmistr, které se nachází přímo v Plzni – Černicích. Zde jsou koupele ve vanách z ušlechtilého modřínu připravovány za užití piva plzeňského typu a dalších ingrediencí. Ti, kdo si lázeň dopřávají, mají zároveň k dispozici dřevěný soudek světlého ležáku Purkmistr. Z něj si sami dle chuti mohou pivo čepovat. Po koupeli je připraven suchý zábal a pobyt v relaxační místnosti. Na své si však přijdou i ti, co pivu nefandí, v nabídce lázní jsou totiž i lázně rašelinové, čokoládové nebo levandulové. Jednoduše relaxace, jak se patří.

„Jason mě požádal o ruku na Prague Pride v roce 2017. Pokud covid dovolí, v létě bude svatba. Lockdown nás jen sblížil,“ říká právník Ondřej22. 4. 2021

Bez ohledu na to, zda se mezi milovníky piva řadíte, nebo ne, rozhodně v Plzeňském kraji najdete to, co je vám blízké. Poznávat krásy zdejší krajiny můžete s půllitrem v ruce i bez něj a ti, kdo pivu neholdují, mohou dělat zodpovědný doprovod nebo se ujmout volantu :-). Pokud navíc pivní pouť zakončí relax v lázních, možná se v příznivce pivní turistiky změní i zarytí abstinenti…