Na jižní Moravě si užijete překrásnou přírodu, skvělé jídlo i cestu do pravěku

Pokud bychom v Česku měli určit jediné místo, které je známé svou láskou k nespočtu tradic a zvyků, byla by to jižní Morava. Tamní tzv. jízdy králů, oslavy dožínek, ale i udržování lidových řemesel dosáhly nejen celorepublikového věhlasu. A ani v přírodním bohatství tento region rozhodně nezaostává. Kam se vydat za věstonickou Venuší? Co jsou to tzv. patenty? A kde na jihu Moravy si na své přijdou také milovníci adrenalinových sportů?

Za lovci mamutů a Věstonickou venuší

Zajímavých výletů do přírody nabízí jižní Morava nespočet, ovšem lokalitou, kterou byste rozhodně neměli minout, je nepochybně Pálava. Jejími hlavními centry jsou sice města Mikulov a Pavlov, tím, co turisty láká, je ale především zdejší magická příroda a také odkaz dávných předků. Právě zde se lze vydat po stopách dávných lovců mamutů, Keltů, ale také římských vojáků, kteří mají „na svědomí“ počátek zdejší vinařské tradice – jako první v oblasti totiž začali pěstovat vinnou révu.  Zapomenout rozhodně nemůžeme ani na slavnou Věstonickou venuši. Ačkoliv originál známé sošky kypré ženy je standardně uložen v trezoru, z místa jejího nálezu, Dolních Věstonic, vede směrem do Pavlova naučná stezka, která výletníkům přibližuje všechna zdejší archeologická naleziště. Kdybyste se navíc v závěru cesty proti proudu času chtěli osvěžit skvělými víny, přímo v Pavlově zamiřte do Pálavské galerie vín Venuše, která byla zařazena také do výběru TOP podniků na jižní Moravě – Gourmet jižní Morava.

MasterChef Roman Staša pokřtil svou kuchařku. Na oslavě nechyběli porotci soutěže MasterChef, Marek Ztracený, ale i redaktor LUI Jan Witek, který je spoluautorem knihy28. 5. 2021

Za tradicemi ve všech podobách

Kouzlo jižní Moravy však nespočívá jen v oslnivé přírodě, historii (a vinařství), ale také v mnoha dodnes dodržovaných zvycích, tradicích a řemeslech. To ruku v ruce s charakteristickým nářečím utváří fantastický kolorit, díky němuž v případě, že se na jižní Moravu vypravíte, zapomenete na všechny starosti všedního (a hypermoderního) dne. Tradiční jízdu králů, která vychází z příběhu „maskovaného útěku“ uherského krále Matyáše (aby nebyl poznán, převlékl se za ženu) před Jiřím z Poděbrad, si užijete třeba ve Vlčnově (poslední víkend v květnu). Velkou událostí jsou také tzv. dožínky, tedy oslava sklizně na konci léta. Kromě podobných akcí, které jsou obvykle spojeny s určitým termínem, lze však pod pokličku zdejších tradic nahlédnout i prostřednictvím dodnes provozovaných řemesel. Zatímco v Borkovanech můžete v unikátní expozici obdivovat dílo tzv. maléreček, tedy dam, které zdobí kraslice speciální metodou vyškrabávání, v Olešnici a také Strážnici jsou přístupné jedny z mála původních modrotiskových dílen. Modrotisk jako technika byl přitom v roce 2019 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. S přesným principem tohoto nejstaršího způsobu potisku textilu vás seznámí např. v olešnické modrotiskové dílně rodiny Danzingerů, kde samozřejmě mnohé výrobky nabízí i k zakoupení na památku.

K tradicím se ovšem lze také „projíst“ :-). Ačkoliv každá z jednotlivých oblastí jižní Moravy se samozřejmě vyznačuje vlastními specialitami, mnohé se dočkaly celorepublikového věhlasu. Třeba Znojemské okurky zná jistě úplně každý – přivézt domů si je ale můžete i jako suvenýr, v dárkovém balení s označením „tradiční Znojemská okurka“. Podobné slávy dosáhl i „moravský vrabec“, pokrm, který v sobě spojuje všechny typické suroviny jižní Moravy. Pokud byste si ale život chtěli spíše osladit, vyzkoušejte tradiční moravské kynuté koláče nebo tzv. patenty, tedy bramborové placky obvykle plněné povidly a mákem. V případě, že se řadíte mezi příznivce zážitkové gastronomie, rozhodně by vám v programu neměla scházet ani tradiční zabijačka. Tu si včetně tzv. „bourání“ prasete, vepřových hodů a samozřejmě i tematického hudebního doprovodu (harmonikář a cimbálovka) můžete vychutnat např. v penzionu Bukovanský mlýn. Ve zdejší Mlynářské restauraci (která je také součástí výběru Gourmet jižní Morava) však ochutnáte i mnoho dalších krajových specialit, a to včetně zmiňovaných patentů.

Adrenalin v přírodě

A jelikož po skvělém jídle by měl přijít sport, nabízí se také myšlenka na projížďku na kole. Zatímco někteří zvolí raději klasický cyklovýlet, jiní upřednostní více adrenalinovou zábavu.  Řeč je v tomto případě o tzv. singletrailech, speciálních úzkých jednosměrných přírodních stezkách vytvořených pro každého, kdo si chce na kole užít i nějaké to vzrušení. Tyto trasy najdete přímo v lesích Moravského krasu, konkrétně v Jedovnici, ale také na hranici Brna v Mariánském údolí (více informací najdete na www.singlekras.cz). Jelikož singletrail je ale především o dobrodružství, je určen těm, kdo mají horská kola (lze i zapůjčit), doma byste rozhodně neměli zapomenout ani přilbu, vybavení potřebné v případě defektu, dostatek pití…a trošku té odvahy :-).

Největší pohlavní orgán je mozek, tvrdí zastánci erotické hypnózy. Ta slibuje bezdotykový orgasmus i zbavení se sexuálních dysfunkcí30. 7. 2021

Bez ohledu na to, co konkrétně vás do Jihomoravského kraje přiláká, jasné je jedno – „nuda v Brně“ a ani nikde jinde rozhodně nebude. Ať už zamíříte do moravské metropole, nebo se vypravíte více směrem na jih, volnočasových aktivit je na výběr nespočet. Naplánovat dovolenou na jižní Moravě si tak můžete na týden, dva, ale klidně i na „otočku“ – i během jednodenního výletu toho lze totiž zvládnout nespočet. A to dokonce doslova i „mimo davy“ – tipy na výlety, na nichž si užijete především všeobklopující klid, hledejte přímo na www.jizni-morava.cz/mimo-davy.