Vypravte se na výlety do jižních Čech: K Čertově stěně, za kýchajícím trpaslíkem nebo přímo po stopách Švejka

Letošní léto bude v mnoha směrech jiné, namísto dovolené v exotických destinacích nás většina setrvá raději doma. Léto v Česku ale nutně nemusí být jen „z nouze ctnost“ – pokud si tuzemskou dovolenou dobře promyslíte a naplánujete, zjistíte, že i u nás je co vidět a zažít. Množství turistických cílů pak nabízí např. jižní Čechy.

Podél toku Vltavy ke (Smetanově) Čertově stěně

Řeka Vltava je od jihočeské krajiny podobně neoddělitelná jako více než 7 000 rybníků. Podél jejích břehů můžete obdivovat rozmanitost české přírody, ale ojedinělou podívanou si užijete zejména v blízkosti měst Vyšší Brod a Loučovice (co by kamenem od Lipna). Právě zde, nad pověstnými Čertovými proudy – tedy korytem Vltavy zasypaným velkými balvany, jež díky erozi připomínají obrovské hrnce – se tyčí Čertova stěna. Tento divoký skalní sráz dokonce inspiroval Bedřicha Smetanu natolik, že po něm pojmenoval svou poslední operu. Chráněné území obepíná celé kamenité údolí Vltavy, nad nímž se vypíná tzv. Čertova kazatelna, tři desítky metrů vysoký skalní blok, z něhož se nabízí fantastický pohled na tok Vltavy. Procházka k Čertově stěně je klasicky turisticky značená, stejně tak tu vede i cyklostezka – nikdo tedy nepřijde zkrátka. A odkud se vzala všechna ta „čertovská pojmenování“? Podle legend si prý ďábel nepřál stavbu kláštera ve Vyšším Brodě – rozhodl se, že vytvoří hráz, kvůli níž voda stavbu zaplaví. Do řečiště řeky tak svrhl kameny, ovšem dílo nestihl do ranního rozbřesku dokonat. Na jednom z balvanů, který musel uprostřed nedokončené práce upustit, jsou prý i dnes viditelné otisky jeho pařátů.

Zdeněk Pohlreich: „Smažák s tatarkou se stal českým národním jídlem, bez kterého se neobejdeme“29. 9. 2020

Pro poklad za kýchajícím trpaslíkem

Podobně jako Čertova stěna je různými legendami opředeno nespočet dalších jihočeských lokalit, a to včetně zříceniny rozsáhlého hradu Dívčí kámen, který byl jednou z nejluxusnějších rezidencí pánů z Rožmberka. Ačkoliv i tato zřícenina se nachází na břehu Vltavy (stojí přímo na skále u soutoku Vtavy a Křemžského potoka), je od Čertovy stěny vzdálena přes 50 kilometrů po proudu. Ačkoliv z původní stavby se dochovaly skutečně jen zbytky, atmosféra místu rozhodně neschází (ne náhodou je Dívčí kámen také oblíbeným místem ke konání svateb). Svůj podíl na tom jistě mají i pověsti, které se pojí ke stavbě hradu. Podle jedné z nich byl prý založen proto, aby v něm nalezly útočiště ctnostné panny, které se rozhodly zasvětit život modlitbám. Hradní stráž pak údajně měla dokonce příkaz zastřelit všechno ptactvo, které by se k hradu přiblížilo a mohlo by dívkám předat milostnou poštu. Zatímco ale po ctnostných pannách již ve zřícenině není ani památka, v rozvalinách se dle legend dodnes skrývá poklad, který hlídá kýchající trpaslík. Pokud se tedy na Dívčí kámen vypravíte a uslyšíte kýchnutí, slušně pozdravte – pak se s vámi trpaslík o kousek pokladu podělí…

Cesta do města

Ať už do jižních Čech vyrazíte za jakýmkoliv cílem, rozhodně byste neměli minout ani jihočeskou metropoli – České Budějovice. Zdejší náměstí Přemysla Otakara II. (vystoupejte na zdejší Černou věž a budete mít město jako na dlani), které je díky svým rozměrům 133 m x 133 m největším čtvercovým náměstím v Česku, pravidelně ožívá různými akcemi. A letošní léto (snad) nebude výjimkou. V červenci tak právě zde budou pod širým nebem promítány české filmy v rámci Kinematografu bratří Čadíků, stejně v centru Budějovic každoročně v létě probíhá festival Umění ve městě, ale také pravidelné hudební večery. Velkou atrakcí Budějovic je i zdejší pivovar, kam je možné vyrazit na exkurzi, která samozřejmě končí ochutnávkou.

Že „není město jako město“ pak dokazují např. Prachatice, které jsou sice od Budějovic vzdáleny jen 50 kilometrů na západ, ale nabízí úplně jiný cestovatelský zážitek. Zdejší historické jádro i s hradbami, kolem nichž vede také naučná stezka, nadchne všechny středověké fandy (a nemusí se bát, že by přišli o pivovarnický zážitek, i v Prachaticích se v centru nachází pivovar). Skvělou možností, jak poznat Prachaticko „ze všech stran“, je absolvování nenáročné 15kilometrové naučné stezky Kolem Prachatic – na ní navštívíte ta nejzajímavější vyhlídková místa v okolí, a to včetně rozhledny Libín. Ze zdejšího vyhlídkového ochozu za pěkného počasí budete moci obdivovat nejen oblast Prachatic, ale dohlédnete i na panorama Šumavy či Alpy. S ohledem na to, že nedaleko rozhledny bylo vybudováno lanové centrum, výlet určitě nadchne jak aktivní cestovatele, tak i rodiny s dětmi.

A jelikož po „cestě do města“ nutně musí následovat cesta z něj, zkuste si vybrat některou z široké nabídky tipů na výlety, které nabízí Jihočeský kraj jak na svých webových stránkách, tak i ve všech turistických centrech. Uvidíte, že i v Česku najdete nespočet zajímavých míst, o kterých jste doposud neměli ani tušení.

Pavel Vaňura (26): Nikdy jsem nebyl prototyp muže, který by splňoval společenskou normu krásy. Sebelásku jsem v sobě hledal dlouho9. 9. 2020

 Podrobné informace o turismu v jižních Čechách, tipy na výlety pro pěší i cyklisty najdete na webovém portále www.jiznicechy.cz nebo www.vltava-reka.cz. „Výletování“ si lze zpestřit i „kulturními okénky“ – např. Příběnická stezka (z tábora do Příběnic) vedoucí údolím řeky Lužnice inspirovala ve tvorbě Vladislava Vančuru nebo K. H. Máchu. Na vlastní kůži (či spíše nohy) lze absolvovat např. i Švejkovu jihočeskou anabázi z Písku do Putimi, což je zároveň i skvělý tip na program týdenní dovolené na jihu Čech.