Pohádkové vesničky, blata jako z románu a navíc bonus „Onen Svět“ – vydejte se objevovat jižní Čechy
Straight friendly
Zdroj: iStock

Pohádkové vesničky, blata jako z románu a navíc bonus „Onen Svět“ – vydejte se objevovat jižní Čechy

Kraj rybníků, malebných vesniček, kde prakticky na každém kroku „zakopnete“ o nějakou tu zajímavou památku, která stojí za návštěvu. Přesně to jsou Jižní Čechy. Nutně ale nemusíte být jen historickými nadšenci, kteří rádi tráví slunné letní dny návštěvami hradů a zámků (které přitom poskytují tak fantastický chládek!), abyste si v Jihočeském kraji přišli na své. Ani v přírodních krásách totiž nijak nezaostává – ať už pěší, nebo cykloturisté si mohou vybírat z nespočtu zajímavých tras a cílů.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
7. 7. 2020

Mlhy na blatech pro milovníky tajemna i literatury

Z hlediska turistického jsou obvyklými cíli návštěvníků jižních Čech oblast Českého Krumlova a zámek Hluboká nad Vltavou. Právě ten se stal i symbolem celého kraje – ovšem kromě jeho architektury a také oslnivých interiérů je velkým lákadlem také přilehlý zámecký park. Přímo v něm najdete naučnou stezku (trasa je dlouhá 2,5 km, takže ji bez obtíží zvládnou i děti) s desítkou zastávek, na nichž se dozvíte veškeré zajímavosti nejen z historie, kultury, ale také informace týkající se přírody. Právě příroda v okolí Hluboké přitom jistě nadchne i ty, pro které je jinak obvyklým kontaktem s ní maximálně pravidelné zalití pokojových květin. Konkrétně Hlubocko-zbudovská blata jsou totiž stejně tak tajemná jako malebná. Můžete si zde vychutnat i ty pravé mlhy jako v příznačně nazvaném románu Mlhy na blatech z pera Karla Klostermanna, který děj zasadil právě do blat Zbudovských a zachytil v něm někdejší běžný život na jihočeské vsi. 

<Path> Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbankaZdroj: kia.com, energy.cov, worldwide.kia.com, mdpi.com

Z pohádky až na „Onen Svět“

Jihočeskou vesnici v plné kráse byste si ale měli vychutnat i na vlastní oči – k tomu je ideální příležitost právě na okraji blat, v podhůří Blanského lesa. Tam najdete vesničku Holašovice, která nejenže je kouzelnou ukázkou tzv. selského baroka, ale je zařazena také na seznam kulturních památek UNESCO. Na zdejší návsi si budete připadat jednoduše jako v pohádce, zejména pak tehdy, když si v jedné ze zdejších stylových hospod objednáte nějakou tu jihočeskou specialitu…

Za selským barokem ale můžete vyrazit i do okolí Soběslavi, v obci Záluží u Vlastiboře je jeden z malebných domků dokonce zpřístupněn, každý si tak může prohlédnout typickou selskou světnici, tzv. černou kuchyni či kovárnu. Děti (či hraví dospělí) jistě ocení také zdejší expozici loutek.

Kromě Veselských blat, která se rozpínají mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní, se tu však nachází také oblíbená turistická oblast Toulava, která k „toulání“ doslova vybízí – a to i Středočechy nebo Pražáky. Díky tomu, že Toulava hraničí i se Středočeským krajem, jsou totiž mnohé cíle ideální i jako jednodenní výlet. V rámci celé Toulavy lze navíc využívat řadu skvělých produktů cestovního ruchu, a to včetně zážitkové karty Toulavka (poskytována je za vratnou zálohu a umožňuje čerpání různých bonusů či slev) či cestovatelských balíčků na míru – pro rodiny s dětmi, aktivní turisty či gastrocestovatele.

<Path> Cestujte udržitelně: objevujte německou přírodu pešky, na kole (nebo i vlakem)Zdroj: Deutsche Zentrale für Tourismus e. V.

Vydat objevovat se můžete pěšky i na kole, skvělým zážitkem pro milovníky tajemna je např. stezka vedoucí na Onen Svět. Začíná přímo v místech někdejšího popraviště a končí v obci s příznačným názvem Onen Svět. Jelikož celá trasa je se svými 66 kilometry nejdelší v Česku, méně zdatní turisté mohou skončit s jazykem na vestě (v lepším případě) či rovnou na „onom světě“…(v případě horším :-) ).

Zdroj: Redakce

Populární
články

E-Shop