Stylista Filip Vaněk otevřeně: Z holky se mi nepostaví, je mi ale špatně z helikoptér s penisem a dva psi štěně taky nezplodí
Rozhovor
Zdroj: Filip Vaněk / se svolením
<Path>

Stylista Filip Vaněk otevřeně: Z holky se mi nepostaví, je mi ale špatně z helikoptér s penisem a dva psi štěně taky nezplodí

Vyhledávaný módní stylista Filip Vaněk patří mezi ty gaye, které na pochodech nebo v gay barech nepotkáte. Na gay komunitu má někdy dost ostré názory. Tvrdí, že se ale snaží všechny respektovat. Jen jiným pohlavím nerozumí, nechápe výchovu dětí stejnopohlavními páry, a bojí se, kam spěje naše civilizace. Přečtěte si velmi otevřený rozhovor s tvrdými myšlenkami ohledně stavu současného světa.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
13. 1. 2023

FILIP VANĚK: NA ULICI NA MĚ ŘVOU URÁŽKY

Filipe, pro některé členy gay komunity máš poměrně kontroverzní názory. Předpokládám ale, že u tebe to nebude souviset s tím, že bys trpěl tím, že jsi gay, že?

Ne a neřekl bych, že mám kontroverzní názory, jen mám na některé věci jiný pohled než řada lidí z gay komunity. Ale jiné názory než jiní mám i na spoustu dalších věcí. To je úplně normální, že nehodlám přijmout úplně všechno, co se děje. Všechno si vyhodnocuju sám. Ale nikoho za nic neodsuzuju. I když něco nejde ze mě, plně respektuju, že jiní lidé to mají jinak. Taky chci, aby respektovali, že já to mám jinak než oni.

<Path> Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhodZdroj: tandfonline.com, dailymail.co.uk, lui.cz

Víš ale, proč jsem se na to ptal? I u části gayů funguje určitá forma homofobie.

To chápu. U některých to může být vlivem rodiny, nebo tím, že žijí na maloměstě, kde jim to sousedé dělají těžší. Mám kliku, že jsem se s ničím takovým nesetkal, takže se ani necítím nějak diskriminovaný. Ale umím si představit, že u někoho se tahle nenávist vůči vlastní orientaci může vytvořit.

Zažil jsi někdy problém s homofobií?

Ne. Asi jsem měl štěstí. Občas na mě kvůli mému oblečení někdo na ulici zařval, že jsem zas*aná buzna. A dodnes, když se nějak obleču a jsem na ulici v jiném městě než v centru Prahy, tak vidím pohledy těch lidí. Chápu je. Moc se s tím nesetkají, žijí své životy se svými starostmi, necestují po světě, nebaví se v klubech v Paříži, nechodí po ulicích světových metropolí, tak kde by k tomu přišli? Je to pro ně nepochopitelné. A lidé se bojí toho, co neznají.

Dá se vůbec říct, že jsi hrdý gay?

Nad tím jsem takhle nikdy nepřemýšlel. Beru to jako holý fakt. Jsem prostě člověk, akorát se mi péro postaví u péra a ne u pipiny. Jinak se neškatulkuju. Nikdy jsem ale neměl potřebu mít gay partičky. Nechodím moc do gay podniků, ani v mládí jsem do nich nechodil. Vždycky jsem radši chtěl jít s kamarády do normálního baru. Celé to vnímám tak, že jsem normální, rovnocenný člověk jako ostatní, jenom chci spát s chlapem a ne se ženskou.

Než rozebereme ta „kontroverznější“ témata, měl bys směrem ke gay komunitě i nějaký pozitivní postřeh?

Vážně nehodnotím skupiny, ale lidi. A ty hodnotím podle toho, jestli jsou fajn nebo špatní. Nejsem odtažitý jen vůči gay komunitě. Ani když jsem ještě pracoval v agentuře, nikdy jsem tam nechtěl jezdit na výjezdní zasedání, protože do práce jde člověk pracovat, kamarádské vztahy si vytvářím jinde. Nikdy jsem zkrátka nechtěl patřit do nějaké komunity. Ale nic proti nim. Vždycky jsem prostě chtěl jít jen do práce, pak z ní zdrhnout a být s manželem nebo s dalšími lidmi, které mám rád.

MANŽELSTVÍ PRO VŠECHNY ANO, DĚTI NE

Jsi proti manželství pro všechny?

Ne, to je mi úplně jedno.

Vidíš, jak fungují škatulky. Jsi jako by ten kontroverzní, takže jsem automaticky počítal s tím, že nechceš stejnopohlavní svazky.

To ne. Nebojuju za to, aktivně se nezúčastním akcí na podporu toho uzákonění, ale když mě kdysi Czeslaw Walek poprosil, jestli bych natočil video, že gayové na to mají právo, tak jsem to udělal. Jestli to ti lidé cítí tak, že to potřebují, tak by se za to mělo bojovat.

Já to pojal jinak. My si udělali registrované partnerství a to, co v něm není a je v manželství, to jsme si udělali u notáře zápisy a smlouvou. Když tu jeden z nás nebude, dostane všechno ten druhý. Práva jako u manželství nám neplynou automaticky, ale stejná si člověk může zařídit. Takhle jsem si to pořešil a tak jsem o tom dál nikdy nepřemýšlel. Kdybychom se tehdy, když jsme se tenkrát s Toníkem brali, mohli vzít úplně normálně a nemuseli si dělat všechny ty papíry navíc, tak to bylo jednodušší.

- - -

Podpora manželství pro všechny

Podle zatím posledního průzkumu podpory občanů ČR je pro uzákonění manželství pro všechny 65 % obyvatel Čech, Moravy a Slezka. Spíše nebo úplně proti jich je pouze čtvrtina. Uvedla to iniciativa Jsme fér na základě výzkumu agentury NMS Market Research. Možnost adopce dítěte druhým z páru by schvalovalo 77 % dotázaných v průzkumu agentury Median a 62 % Čechů by bylo pro společnou adopci dítěte například z dětského domova.

- - -

Chápu dobře aspoň to, že podle tebe by dítě vždycky mělo mít tátu a mámu?

To jsem říkal vždycky. Opravdu si to myslím. Neodsuzuju nikoho, protože mám kolem sebe jak ženské, které děti vůbec nikdy nechtějí, obtěžovaly by je stejně jako mě, pak i holky, které to hrotí a dítě chtějí za každou cenu. Chápu, že každý to má jinak. Já jsem gay, který dítě nechce. Ale někteří gayové si mohou chtít naplnit pocit otcovství. Nebo lesby mateřství. Tomu rozumím.

Nejsem žádný psycholog, ale přesto si myslím, že mě zformovali oba rodiče, otec s matkou. To dvě ženské nebo chlapi neudělají. Tam nepomůže, že mají kolem sebe mužské a ženské vzory v podobě kamarádů, babiček a podobně. To nejsou rodiče.

Máš prostě svůj názor.

Lidi si občas myslí, že to říkám jen proto, že chci být zajímavý, ale podle mě bych nechtěl adoptované dítě, ani kdybych byl heterosexuál a s manželkou bychom ho sami nedokázali zplodit. Nebylo by moje. A když to nejde přirozeně, z obou lidí, co se mají rádi, tak to vnímám pro sebe tak, že to není jejich dítě. Nevím, jestli bych k němu dokázal mít tak silný vztah.

Tak pokud svým názorem neupíráš ostatním, aby si mysleli něco jiného…

K tomu jsem dospěl až časem, když jsem si uvědomil, kolik lidí kolem mě to má jinak. Chápu je. Je to strašně složité téma. Sám to tak prostě ale necítím. Zastávám v tomhle určité přírodní zákony. Dva psi taky nezplodí štěně. Ani ho nevychovávají. Pes ojede fenu a táhne. Tak je příroda nastavená. A já nechci dělat nic proti ní. Homosexualita třeba proti přírodě není. Gayové tu byli vždycky, to už se ví. To není rozmar, jak někteří tvrdí. To beru jako součást přírody, chce, abychom tu byli, jinak bychom se nerodili. Ale nechce, abychom měli vlastní děti.

<Path> Velký kašpárek a malé divadlo: Nejurostlejší gayové přiznávají slast i trápení a utrpeníZdroj: TANDFONLINE.COM, EREKCE.CZ, PLANOVANIRODINY.CZ, VIMAX.CZ LGBTHERO.ORG.UK, LUI

Nemáš strach, že až budeš starý a nemohoucí, že ti nebude kdo utírat zadek?

A ty máš jistotu, že dětičky se o rodiče postarají? To už jsem taky tisíckrát viděl, jak i vlastní potomci na rodiče úplně kašlou. Jedna kamarádka mi jednou řekla a já se toho držím: „Pomoc vždycky hledej na konci své paže“. Takže si to zařídím sám, aby se o mě někdo postaral.

ZDEGENEROVANÁ CIVILIZACE

Existují militantní rodiče, kteří těm bezdětným skoro vyčítají, že nemají děti.

My sami bojujeme za to, aby lidi tolerovali gay komunitu. Tak ať tyhle bio matky začnou u sebe a tolerují lidi, kteří to taky mají jinak. Pořád tu řveme něco o diverzitě, lidé chodí oblíkaní už jako kašpaři, jak na ně ze všech médií chrlí nesmysly, proto jich teď chce být tolik fluidních, pak jsou helikoptéry s pinďourem, pomalu se tak stáváme zdegenerovanou civilizací. Ale že bychom uznávali názor někoho, kdo prostě nemá buňky na děti, to ne.

Když narážíš na těch osmdesát genderů: přiznám se, že sám se chystám pořádně to probrat s nějakým sexuologem, protože tomu vůbec nerozumím.

Buď jsi čistý heterák, čistá buzna, nebo spíš se vším. To jsou tři sexuální orientace. A buď jsi chlap, nebo ženská. Jakých 80 pohlaví? Copak mají pes nebo srna 80 pohlaví? Buď máš ptáka, nebo pipinu. Nebo to máš v hlavě pomíchané, tak ti to přešijí. Stejně jsi pak ale fyziognomicky chlap.

POŠAHANÉ VZÝVÁNÍ OBŽERSTVÍ

Než zemřel sexuolog Radim Uzel, říkal, že transsexualitu je třeba podporovat, že to je v pořádku, ale že 80 genderů je úchylnost. (Spousta jeho výroků ale byla předmětem kritiky – pozn. redakce LUI.)

Tady se spoustu let bojovalo proti hubeným modelkám, donekonečna se o nich psalo v souvislosti s anorexií. Dneska se ukazují všude na titulkách v kampaních tlustí lidi. Tak strašně tlustí, že to není o žádné sebelásce, to je úplně stejná nemoc jako anorexie. Obžerství a morbidní obezita. Někdo nežere vůbec a někdo se přežírá. A normální není ani jedno. A proč dnes říkáme: buďte tlustí, mějte sto padesát kilo, nikomu není nic do toho, jak se cítíte? To je přece úplně pošahané.

To je z extrému do extrému.

Buďme tedy všichni ke všem tolerantní. Pak ale tolerujme i lidi, kteří to nemají stejně. Já to nemám stejně ani s pohlavími, ani třeba s plastovými kožichy. Netvrdím, že je špatně nosit kožich z ropy. Oni ale ať mi neříkají, že nesmím nosit kožich z mrtvého zvířete. Když má být svoboda pro všechny, tak ji musíme mít i vůči těm, kteří nesdílejí stejný názor, jaký máme my. Pak to není o toleranci, ale o ideologii a to už jsme si tu na socialismu a nacismu vyzkoušeli. Myslím si, že se k tomu s celou ekologií zase blížíme. Když nemáte názor většiny, masa vás začne lynčovat.

Ve Spojených státech bys dnes se svými názory nejspíš úplně přišel o kariéru. Aktivisté by se o to postarali, že bys už nedostal jedinou zakázku.

Já vím. Jenže já jsem nastavený tak, že když s něčím nesouhlasím, tak to řeknu. Svět je přece krásný v tom, že jsme každý jiný, máme jiné názory, dokážeme se o tom spolu bavit. Nemusím všechny přijmout, ale aspoň si toho druhého poslechnu. A když má pádné argumenty, tak svůj názor můžu změnit. Nebo o tom minimálně přemýšlet.

Trochu se bojím ale toho, že přijde doba, kdy si tohle budeme moci říct jen někde potají ve sklepě. Lidé si neváží svobody a šijí na sebe totalitu.

- - -

Názor psychiatra

Zatímco ve veřejnosti převládá názor, že více genderů je nesmysl a rozmar zhýčkané mladé generace, psychiatr Cyril Höschl již před několika lety uvedl, že pohlaví jsou podle něj minimálně desítky.

„Víme už všichni dávno, že neexistují jen muži a ženy, ale že jsou také hermafroditi na všech úrovních. Ale ta věc je ještě složitější a pestřejší,“ uvedl pro Český rozhlas Dvojka.

Podle něj pohlavní diferenciace probíhá na několika poměrně na sobě nezávislých úrovních.

„Jedna je chromozomální: jestli má jedinec samičí chromozomy XX nebo samčí XY. Ale pak je taky gonadální pohlaví, tedy zda má varlata nebo vaječníky. Pak je genitální pohlaví, to znamená zda má penis nebo dělohu a pochvu. Pak je hypotalamické pohlaví, které rozhoduje o tom, jestli máte mužskou nebo ženskou hormonální soustavu. A potom taky samozřejmě psychické pohlaví,“ pokračoval lékař.

„A teď si představte, že každou tu úroveň rozdělíte na muž, žena a něco mezi a budete je mezi sebou kombinovat. To znamená: chromozomálně je to třeba muž, psychicky je to žena, hormonálně něco mezi... Pak zjistíte, že máme minimálně 63 pohlaví. Existuje na to tabulka,“ dodal.

<Path> Plastové hadičky, citrony, tajemné sáčky nebo pytel mrkve: Pět sexuálně laděných zábav, kterým skutečně nelze upřít kreativaZdroj: miaminewtimes.com, pheromoneparties.com, knowyourmeme.com, Katt, R.: The City Pony, 2014, ISBN 13 9781310220203.

OHROŽENÝ BÍLÝ HETEROSEXUÁL?

Ožehavé téma: Prague Pride: stále zastáváš názor, že je to přehlídka mindráků?

Ano. Vizuálně se mi to líbí, ale lidé na gaye nahlíží negativně právě proto, protože média z toho vyzobou nejskandálnější outfity. To u hloupějších vzbuzuje nenávist. Dnes mám ale pocit, že v menšině jsou heterosexuálové. Dělají snad nějaký pochod za svobodu? Být bílý heterosexuál, to je pomalu to nejhorší, co se ti v dnešní době může stát.

Jim nikdo přece nic neupírá.

Myslím, že jo. Chudák zmatený chlap, když chce pipinu, začne balit ženskou a ona mu řekne, že je kluk nebo helikoptéra. On má od narození jasno, že chce mít ženskou, chce s ní mít dítě a zamiluje se do člověka, který se cítí jako vrtulník. To heterák před třiceti lety vůbec nemusel řešit.

Když to vezmu vážně, tak když se heterosexuál bude cítit utiskovaný, nikdo mu nebude bránit, aby si udělal svůj vlastní pochod. A nikdo by jim nebránil. Homosexuálové by tam nestáli s transparenty, že je to zvrácenost.

To se děje?

Na Prague Pride běhají podobní katoličtí tmáři.

A pak jako v Polsku souloží ministranty. Všechno je to pokrytectví. Ať žijí a ostatní nechají žít. Jenže lidé jsou hloupí.

K tomu pochodu: Jiří Hromada nám nedávno v rozhovoru říkal, že loni na Prague Pride eliminovali všechny ty holé zadky a podobné extrémy a pak že prý o tom média prakticky vůbec neinformovala.

No jasně, informovali by jenom o skandálech. Nedivím se. Tak to chodí. Osobně bych nešel ani na pálení čarodějnic ani na Prvního máje. Nechci žít ve stádu. Jakmile je něco kolektivního, tak to pro mě zavání tím stádem. Chápu, že se někteří lidé se tak cítí bezpečněji. Já ne.

Sám jsem se kdysi spálil na jedné demonstraci na podporu uprchlíků, kde tam najednou začaly projevy odsuzující kapitalismus a vyzdvihující komunismus.

Celá generace Grét, helikoptér a fluidních lidí to tak chce. Jsou líní jak vandrácké vši a vědí, že nedocílí statusu a majetku, kterých jsme docílili my. Proto to chtějí zrušit. Z toho je zakomplexovanost.

Vždycky to bylo tak, že byla masa lidí, někdy se jim říkalo spodina, která tu byla na práci a aby vydělávala na ty chytřejší. Nemusí se to někomu líbit, ale to je princip civilizace. Nejdřív se udržovali v klidu tím, že vzhlíželi k bohům. Pak ke králům a šlechtě. Pak přišly první hollywoodské hvězdy a supermodelky, ke kterým také mohli vzhlížet. Teď prožíváme období, kdy masa, která nemá mít práva, může všechno komentovat na sociálních sítích. A v marketingu jejich názory poslouchají. Lidstvo ztratilo ideály, kvůli kterým se chovalo líp a drželo se v určitých hranicích. Dnes se ideálem stal úplný dement, klidně může být tlustý, bleje nesmysly na TikToku. To všechno kazí společnost. Když máš za ideál Claudii Schiffer, další chleba si nedáš. Teď ale žerou dál.

<Path> Co byste při sexu rozhodně měli mít na sobě? Ponožky! Ty jsou prý totiž zárukou dosažení orgasmuZdroj: metro.co.uk, abc.net.au, academic.oup.com, news.bbc.co.uk, health.clevelandclinic.org, medium.com, cosmopolitan.com, inverse.com, insidehook.com

Každá civilizace, která se má příliš dobře, se zlikvidovala na rozežranost. A my se příliš dobře opravdu máme, i když to lidi možná nevnímají. U nás ale nikdo neumírá hlady, neumrzne, všichni mají kde bydlet, takže v sobě lidé dnes už nemají hnací sílu o všechno se postarat a pracovitost jako naše generace.

Proto jsem šťastný, že nemám děti a že mi není patnáct. Nechtěl bych se totiž dožít toho, co všechno na sebe lidstvo všemi těmi současnými blbostmi přivolává. Skončí to nějakou strašnou válkou, nebo vychcípáme. A zase se začne znovu.

Až všechny tyhle TikTok dětičky budou dospělé a jejich děti budou taky hvězdy na sociálních sítích, tak kdo nám přijde vymalovat pokoj? Kdo vymění pneumatiky, uvaří jídlo? Nechtějí lidem sloužit. Já dělám službu, klientovi dělám pomyšlení. Oni už ne.

Poslední otázka z jiného soudku: dokážeš ze své praxe stylisty potvrdit nebo vyvrátit klišé, že gayové se oblékají líp?

My jsme s manželem oba homosexuálové, on je oblečený jako heterák. Leoš Mareš (klient Filipa – pozn. redakce LUI) je heterák až na půdu a obléká se skvěle a stylově. Naopak znám spoustu gayů, kteří jsou úplně nevkusní. Se sexuální orientací zkrátka vůbec nesouvisí, jestli se někdo obléká dobře nebo špatně.

Zdroj: FILIP VANĚK, HEROINE.CZ, JSMEFER.CZ, NMS MARKET RESEARCH, MEDIAN, ČESKÝ ROZHLAS DVOJKA

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop