Orální sex nejen u gayů: vstupenka do ráje i do pekla. Jaká má rizika?
BLØG
Zdroj: iStock

Orální sex nejen u gayů: vstupenka do ráje i do pekla. Jaká má rizika?

Není mezi námi asi úplně velké množství mužů, kteří by odmítali, když jim jiný muž (či žena, jsme přece straight friendly) chce nabídnout uspokojení ústy. Když to v této situaci aktivní protějšek umí, pozná, co se nám líbí, není skoro nic lepšího. Znám i ty, kteří nic dalšího v sexu už ani nepotřebují. Jenže tomu, kdo rád saje úd či údy, samozřejmě hrozí i zdravotní rizika. Máme se klepat strachy a s oblíbenou kratochvílí přestat? Nebo platí okřídlené „všeho s mírou a rozumem“?
Albert Prokop Albert Prokop Autor
11. 1. 2023

ORÁL: SLAST NEJEN GAYŮ

O tom, že orální sex, v našem případě lidově řečeno kouření či kuřba, patří k oblíbeným sexuálním praktikám, svědčí i popularita takových videí na stránkách s lechtivějším obsahem. Častější jsou samozřejmě klipy, v nichž nechybí jak ústní práce, tak penetrace, ale existují i mnohahodinové kompilace čistě jen týkající se souložení úst.

Existuje spousta variant, jak to kdo praktikuje. Někdo pasivně nechá vše na partnerovi, který orál poskytuje, jiný se aspoň na konci zapojí chycením hlavy a určováním rytmu až do vyvrcholení. Pak jsou muži, kteří zcela odmítají přímý kontakt úst se spermatem, jiní, i s ohledem na pocity vykouřeného, které souvisí s dominancí, podrobením, trošku i s ponížením, dávku polknou.

Všechno toto je naprosto v pořádku, děje-li se to mezi dvěma dospělými jedinci s oboustranným souhlasem. A může to pocitově být naprostá fantazie pro obě strany.

Podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny lidé praktikovali orální sex už ve starověkých civilizacích.

ZDRAVOTNÍ RIZIKA

Je tu ovšem jedno menší ale.

„Ústa nebyla vývojově připravená na provádění orálního sexu. Sliznice dělohy je na penis připravená, anální zdaleka tak ne, ústní je někde mezi. Není na to připravená technicky, v puse je ale zase velké množství obranných imunitních mechanismů, protože je to vstup všech možných infekcí do organismu, takže tělo by brzy zhynulo, kdyby se pusa nebyla schopná bránit,“ upozorňuje pro eXtra.cz zubař a rovnou také šéf českých stomatologů MUDr. Roman Šmucler.

„Je zde také problém, že jde o způsob, jak se přenášejí pohlavní choroby. Ty se samozřejmě mohou přenášet i klasickým sexem, takže dramaticky o nic horšího nejde, ale je třeba na to myslet. Často se na to zapomíná, takže už jsem víckrát viděl, že mi jiní lékaři pošlou pacienta s aftou a on je to přitom syfilis,“ sděluje.

A potvrzuje to i lékařka Hana Zákoucká, vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí Státního zdravotního ústavu.

Podle webu iRozhlas.cz je dalším nebezpečím roznášení kapavky, často skryté. Navíc používání antibiotik ji činí odolnou a o to víc nebezpečnější.

Šmucler ale pokračuje i na závažnější rizika.

„Pak mají pacienti často rakovinu dutiny ústní, kterou zapříčiňují papilomaviry. K tomu dochází ale až s odstupem mnoha let, takže přímá souvislost s orálním sexem se pak už nevidí,“ pokračuje lékař. Uklidňuje nicméně, že přenosy do úst jsou poměrně vzácné.

- - -

Co je Lidský papillomavirus (HPV)

Jedná se o vir, který způsobuje řadu chorob, například klasické bradavice, genitální bradavice nebo také nádorová onemocnění. Existuje více než 100 typů papillomavirů. 40 z nich se týká infekcí v oblasti řitního otvoru a zevních pohlavních orgánů.

Jde o nejrozšířenější pohlavní infekci na světě.

Napadá buňky nacházející se v kůži nebo na sliznicích a při určitých podmínkách se dokáže začlenit do jejich DNA a způsobit v buňkách nádorové změny. Jiné se jen rozmnožují a způsobují benigní kožní a slizniční léze, tedy bradavice. Proto jsou rozčleněné na vysokorizikové a nízkorizikové druhy HPV.

U mužů se vyskytují na penisu včetně žaludu, předkožky i ústí močové trubice a na šourku, u žen na stydkých pyscích, vulvě, ve vagině i na děložním čípku; u obou pohlaví v oblasti análního otvoru.

Riziko rozvoje maligních nádorů způsobených infekcí HPV se zvyšuje u promiskuitních jedinců nebo kuřáků.

Zdroj: Venerologie.cz

Lékaři nalezli možné řešení pro ty, kdo trpí erektilní dysfunkcí – nadějí jsou „bionické prasečí penisy“2. 2. 2023

KOMBINACE ANÁLU A ORÁLU MŮŽE BÝT NEBEZPEČNÁ

Ohledně papillomavirů se již rozbíhá očkování, radovat se je ale prý podle lékaře předčasné.

„My vlastně pořádně nic nevíme. Očkování by mělo snížit počet rakovin o jedno procento. To se předpokládá. Proto jsme proočkovali mladé lidi. Jestli je to pravda, zjistíme za třicet let,“ upozorňuje Šmucler.

Že zatím nemáme relevantní data (nestačil se projevit efekt očkování na vznik karcinomu), potvrzuje i Screeningové centrum Evropské unie v analýze studií, zde konkrétně jde o očkované ženy.

„Většina rakovin ústní dutiny je u kuřáků a podobně, ale teď tu máme i řadu nekuřáků s podobnými nádorovými onemocněními. Sexualita je dnes mnohem vynalézavější. Ještě to souvisí s tím, že se kombinuje orální a anální sex, pak je přenášení infekcí ještě rizikovější,“ doplňuje s tím, že řada lidí ani na anální sex kondomy nevyužívá.

„Z filmů pro dospělé, kde je to sestříhané, mají lidé pocit, že to mohou v rámci jednoho sexuálního styku libovolně střídat i bez ochrany. Ve filmu to vypadá, že to je běžné. Na jednu stranu jsme v sexualitě odvážnější o experimentujeme, na stranu druhou ho podle odborníků máme v poslední době méně. Nejsem sexuolog, ale na různých přednáškách jsem slyšel, že mladé dnes sex zase až tak moc nezajímá. Mají jiná hobby. Tak je otázka, v jakém rozsahu se nádory ústních dutin budou časem projevovat,“ doplnil.

A na závěr povídání s tímto lékařem, když už jsme tedy hovořili s vyhledávaným stomatologem o problematice orálního sexu, jsem si nemohl odpustit možná trochu nemístnou poznámku: platí známé „ráno jdu k zubaři, tak ti to pusou neudělám“?

„Takhle to není. Sexualita je silnější než pud sebezáchovy, takže v reálu takhle lidé opravdu nepřemýšlejí,“ dodal Roman Šmucler s pobavením.

Jak správně pečovat o svou pleť? Objevte s námi základy péče o pokožku.10. 1. 2023

NÁHRADA ORÁLU

Platí nicméně po všech těch varováních, že je lepší se orálnímu uspokojení vyhnout? Pokud si bez něj své postelové nebo gaučové hrátky neumíte představit, nikdo vás nezastaví. Asi ani není třeba, abyste se nyní pomalu strachovali o život. K lidské existenci potěšení patří.

Ale vědět, že rizika tu jsou, to nikdy neuškodí. Třeba ti živočišnější z nás by si mohli uvědomit, že výše zmíněné prostřídávání análu s ústním otvorem může riziko opravdu infekce rapidně zvýšit. A že kondom se v tomto případě vyplatí i u sexuální dvojice, která si je zcela věrná.

Kdo by chtěl „ústní zkoušky“ ze svého repertoáru pro jistotu úplně vynechat, může ji nahradit masáží spojenou s rafinovanou ruční prací. Z vlastní zkušenosti vím, že když to drahá polovička umí vážně dobře, na nějaké obyklé hraní na flétnu si ani nevzpomenete…

Zdroj: VENEROLOGIE.CZ, IROZHLAS.CZ, ROMAN ŠMUCLER, FACEBOOK, NOVINKY.CZ, DENIK.CZ, SCREENINGOVÉ CENTRUM EVROPSKÉ UNIE

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop