„Dlouho jsem si myslela, že je se mnou něco špatně, že jsem divná nebo asexuální,“ říká krásná Teza. O svém coming outu dnes zpívá
Rozhovor
Zdroj: Tereza Lavičková, se svolením
<Path>

„Dlouho jsem si myslela, že je se mnou něco špatně, že jsem divná nebo asexuální,“ říká krásná Teza. O svém coming outu dnes zpívá

Terezu Lavičkovou možná znáte ze skupiny Teepee, která upoutala českou nezávislou hudební scénu. Krásná brunetka se nedávno vydala i vlastní – sólovou – cestou a překvapila klipem o svém coming outu. Pod přezdívkou Teza se v textu zmiňuje o období lží, zmatenosti i o následné hrdosti. Komu píseň věnovala, s kým ji tvořila a co doufá, že přenese na fanoušky, to pověděla naší redakci.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
19. 12. 2022

Ve vaší nové písni Colors zní slova:

I was a liar for a moment

I just didn’t have a clue

The world seemed to be frozen

At the time I lost my youth

Mohla byste text vysvětlit pro čtenáře tak, jak jste jej myslela? Proč jste se „cítila jako lhářka“?

Protože jsem lhala nejen okolí, ale i sama sobě. Myslím, že to spousta queer lidí zná. Ta heteronormativní masáž je tak silná, že stejně zkoušíte chodit s opačným pohlavím, i když víte že je tam něco špatně. Potom, když si to konečně přiznáte, tak zase nějakou dobu trvá, než to řeknete někomu dalšímu, protože máte pocit, že vás ostatní odsoudí nebo nepochopí.

Lhala jsem ze strachu a zároveň si v průběhu tohohle procesu uvědomila, že svět není taková procházka růžovou zahradou, jak si člověk jako dítě myslí – proto „I lost my youth“. Najednou už nic nebylo tak jednoduché, já ztratila dětskou naivitu a musela jsem dospět.

<Path> Hádka a naschvály aneb láska mezi nejlepšími přáteli: Student vysoké školy zjistil, že je do něj zamilovaný jeho spolubydlícíZdroj: Anonymní respondent, redakce

Je text někomu specificky věnovaný? Zaznívá tam slovo „mum“, tedy „mamka“.

Písničku jsme složily s mojí bývalou partnerkou pro naše mámy. Máme totiž podobnou zkušenost. Oběma mámám dlouho trvalo přijmout, že jsme lesby. Bylo to pro nás velmi těžké, protože do té doby byly mámy našimi zpovědnicemi a najednou nás coming out hrozně odcizil. Vtipné je, že naše mámy to celé pochopily až díky našemu vztahu a bylo fakt krásné sledovat, jak se do nás postupně taky zamilovávají. Ani rodiče queer lidí to nemají jednoduché. Vyrostli v jiné době a vyžaduje to od nich velkou odvahu a sílu se s tou situací srovnat. Myslím, že je někdy jen třeba mít trochu trpělivost a dát jim nějaký čas, aby to vstřebali. A my jsme pyšné, že to naše mámy dokázaly. Láska hory přenáší…

Váš klip se odehrává v boxerském ringu. Proč zrovna boxerský ring?

Protože coming out byl pro mě boj. Vymanit se z toho heteronormativního konceptu lásky, přijmout to, že to mám jinak, a pak to ještě vysvětlovat ostatním, byl chvílemi nadlidský úkol. Ale ten boj jsem vyhrála, posílil mě a teď o tom hrdě zpívám.

Jakou další symboliku v klipu najdeme? Například jsem si všimla, že slečna tanečnice hraje vaše mladší JÁ, je to tak?

Přesně tak. Svým tancem symbolizuje, co se ve mně odehrávalo. S Luci jsme si několikrát volaly a já jsem se jí snažila popsat, co jsem cítila. Ona na to konto vymyslela tuhle choreografii. Musím se přiznat, že mě při natáčení klipu několikrát rozbrečela.

Jak je to dlouho, co máte za sebou coming out? Jaká vnitřní cesta k němu vedla? Co jste prožívala předtím?

Je to už 11 let. A vedla k němu série pocitů a zkušeností, které mi dávají smysl až zpětně. Vždycky mi bylo divné, proč pro mě rozplývání se nad klukama z vedlejší třídy není takový vzrůšo jako pro moje kamarádky. S klukama jsem i nějakou dobu chodila a ani mě nenapadlo, že se v těch vztazích cítím zvláštně, protože se mi vlastně líbí spíš ty moje kamarádky.

Dlouho jsem si myslela, že je se mnou něco špatně, že jsem divná nebo asexuální. Přesně si ale pamatuju ten pocit, když jsem poprvé viděla fotku dvou líbajících se žen. Musím se přiznat, že to pro mě byl obrovský šok a vlastně jsem byla celkem zhnusená. Vyrůstala jsem na přelomu milénia a tehdy LGBTQ+ lidé nebyli téměř nikde vidět a ani jsem žádné neznala. Tahle fotka mi ale nasadila brouka do hlavy.

<Path> „Vynucený coming out zažívám denně, i při nákupu kytky partnerovi. Lidé by měli pochopit, že ne všichni jsou hetero,“ popisuje gay z BrnaZdroj: Redakce

Asi by mi to uvědomění trvalo mnohem déle, kdybych neměla sestřenici lesbu, která mi představila americký seriál L Word. To byl téměř jediný lesbický obsah, který tehdy existoval a pro mě osobně to byl totální eye opener (moment otevření očí – pozn. red.). S každým novým dílem jsem si byla o něco jistější tím, že tohle je, kdo jsem, a vlastně hned potom následoval můj první vztah s mou spolužačkou, který mě o tom jen ubezpečil. Najednou se z mého milostného života stal totální ohňostroj a já konečně pochopila, o čem že se to píší romantické písničky a točí filmy.

Co bylo vaší inspirací při tvorbě klipu? Jako první mě napadá zpěvačka Sia a tanečnice, která doprovází pohybem řadu jejích songů. Je to náhoda, anebo vám Sia byla jakousi múzou při kreativě?

Tak trochu, Maddie Ziegler je legendární, ale obecně mám moc ráda vyjadřování pocitů nejen hudbou, ale i pohybem. Dodává to tomu ještě větší sílu.

Co doufáte, že si z vašeho songu a klipu lidé vezmou? Jaké je vaše poselství?

Že je to boj, ve kterém nejsou sami a který za to stojí. Není nic krásnějšího, než žít svou identitu a lásku svobodně a hrdě.

 

Celý text písně Colors si můžete projít zde:

Verse I.

I was a liar for a moment

I just didn’t have a clue

The world seemed to be frozen

At the time I lost my youth

Don’t you see that this is me?

I guess, You will never understand

One way or the other calling me

to raise the rainbow flag

You never asked what its about my terranova

It went too fast to find my cassanova

You don't wanna cry, me neither

Please try to be my leader

Please try, try harder

Dear mum

 

Chorus

I want you to see

The colors inside of me when

I am falling for her

I am proud to be

I plant the seed of myself

 

Pre-Chorus

I am gonna hold my head up high

 

Bridge

I am proud of myself

 

Chorus

I want you to see

The colors inside of me when

I am falling for her

I am proud to be

I plant the seed of myself

 

II: I am gonna hold my head up high :II

Zdroj: Teza, YouTube kanál TEZA

Populární
články

E-Shop