
Sex bez sexu? Gayové nechtějí být jen „nahoře“ a „dole“ – nová sexuální preference boří tabu o análním sexu a osloví i hetero populaci
Najít si takový protějšek, aby bylo možné žít s ním ve spokojeném vztahu, je v dnešní době relativně těžké i pro příslušníky většinové populace. To lesby a především gayové, kterých je obecně v početní rovině prostě méně, mají situaci ztíženou nejen tím, že jejich výběr je logicky omezenější, ale také tím, že musí myslet i na to, aby s partnerem byli „sexuálně kompatibilní“. Ano – to, do té které kategorie (top-bottom-versatile) se gay řadí, je opravdu klíčové. A tak není divu, že tyto preference se stávající stěžejními také při seznamování – ostatně, proč pokračovat v něčem, co v rovině sexuální nemá šanci na úspěch, že? To vše by bylo ještě relativně v pořádku, kdyby však tyto dvě, potažmo tři, kategorie neznamenaly pro gaye nejen stereotypní škatulkování, ale také svázání limity, které ne každému zrovna vyhovují.
Karty (a role) jsou jasně rozdány – nebo ne?
Není to tak dávno (necelé desetiletí), kdy docela velký zájem vzbudila studie, která se věnovala tomu, zda lidé dokáží určit, jestli je gay při sexu aktivní (top), nebo pasivní (bottom), a to jen díky sledování výrazu v jeho tváři. Výsledek? Ano, někteří to dokázali, ale většina ne. Co je ale mnohem zásadnější, je zjištění, že zaujímaná stanoviska byla založena na vnímání mužských a ženských rysů tváře a klasických stereotypech o rolích žen a mužů. Stručně řečeno: ženské rysy = podřízená pozice, tedy pasivní (bottom), mužské rysy = nadřazená pozice, tedy aktivní (top). Už tato kategorizace, která lidskou sexualitu značně redukuje a jako by až příliš vyzdvihovala význam penetrace jako takové, je nepochybně nepříliš ideální. Ale co když se někteří muži ani s jednou z „možných rolí“ neztotožní? A třeba anální sex – byť se identifikují jako gayové – vůbec nevyhledávají? Pak je na řadě „side“…
1000+1 podob lidské sexuality
Když sexuální terapeut Joe Kort v roce 2013 publikoval článek, v němž se zamýšlel nad tím, že muži, pro které je spektrum „top“ a „bottom“ příliš omezující a zjednodušující, by si zasloužili svou vlastní kategorii, jistě netušil, že nakonec se jeho nápad stane skutečností. Jím navržení termín „side“ pak podle Urban Dictionary odkazuje k „homosexuálním mužům, kteří nemají rádi anální průnik – a to ani v jedné z jeho forem, aktivní, ani pasivní – ale preferují jiné formy sexuálních aktivit, např. vzájemnou masturbaci, felaci ad.“ Sám Kort pak ve svém – dnešní perspektivou průkopnickém – textu píše, že „´sides´preferují líbání, objímání a orální sex, vzájemnou masturbaci a řadu dalších sexuálních aktivit. Tito muži si užívají prakticky všechny sexuální praktiky kromě análního průniku jakéhokoliv druhu. Možná jej někdy zkusili nebo se mu i oddávali, než si uvědomili, že to pro ně prostě není erotické, a tak se análního sexu vzdali. Někteří pak přistupují na anální stimulaci prstem, aktivně, nebo pasivně, ale nic víc,“ přibližuje s tím, že uznání faktu, že někteří gayové prostě a jednoduše anální sex neprovozují a nic jim neříká, by mohlo být pro mnohé z nich velmi osvobozující a destigmatizující.
Každá změna a inovace samozřejmě potřebuje čas, stejně jako její přijetí. Od Kortova článku tedy uplynulo již téměř 10 let a po většinu této doby zůstal jeho nápad jen „na papíře“ (potažmo monitoru). To se ale změnilo letos na jaře, kdy variantu „side“ do možností sexuálních preferencí zahrnula světově nejznámější gay seznamka Grindr. „Když v květnu 2022 přidal Grindr ´side´ jako jednu z preferovaných pozic, kterou mohou uživatelé uvést, byla to epická změna. Úleva, kterou jsem zažil, když jsem se o této inovaci dozvěděl, byla obrovská – a upřímně řečeno, stále si to poznání užívám. (…) Někteří gayové totiž dokážou být krutí a o nás, co se dnes označujeme jako ´sides´, mluví jako o nudných, frigidních, případně se rovnou dopouštějí internalizované homofobie,“ popisuje tak své pocity poté, co se jmenovaná možnost preferované pozice při sexu stala na Grindru regulérní kategorií, jeden z gayů. A mnozí další se přidávají a také neskrývají své nadšení. „Konečně je pro to nějaký termín! Už jsem promarnil tolik času snahou tohle moje ´nastavení´ druhým vysvětlit a nějak jej ospravdlnist. Tohle je prostě skok vpřed v evoluci gayů,“ tvrdí tak další z nich.
Nadšené reakce gayů přitom vlastně nejsou ani nijak překvapivé. Sám Kort totiž psal také o tom, že gayové, kterým anální sex nic neříká, často bojují s obrovskými pocity studu, a jsou dokonce přesvědčeni, že by se análnímu sexu měli oddávat a užívat si ho. A pravděpodobně je s nimi tedy něco v nepořádku, když je tento typ stimulace neláká. Nyní mají tito gayové novou možnost, jak svou sexualitu zachytit. Možná tím ale zboří i další škodlivé stigma – tedy že anální sex je výhradně pro gaye a s heterosexuály, kteří jím také rádi okoření svůj sexuální život, je něco v nepořádku (=jsou vlastně skrytí gayové). Nakonec by ale nějakou takovou kategorii třeba uvítala i hetero populace – vždyť sex nejenže nemusí být jen „nahoře“ a „dole“ (či aktivní/pasivní), ale ani „zepředu“ a „zezadu“…