Tajemství rituálního nápoje ayahuasca – je to nebezpečná droga, nebo neškodná přírodní látka, které věda dluží detailní prozkoumání?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Tajemství rituálního nápoje ayahuasca – je to nebezpečná droga, nebo neškodná přírodní látka, které věda dluží detailní prozkoumání?

Letošní leden přinesl rozsudek soudu v případu tří Poláků, kteří v Česku pořádali šamanské rituály s halucinogenním nápojem ayahuasca. Psychotropní látka amazonských šamanů vyvolává senzaci už od zadržení skupiny v říjnu 2020. Již tehdy upozornila Česká psychedelická společnost na nevhodný způsob, jak se o celé věci informovalo. Teď po vynesení rozsudku poukázal europoslanec Mikuláš Pexa (Piráti) na absurdní výši trestu. Co je to ayahuasca a je opravdu tak nebezpečná?
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
15. 2. 2022

Dohromady 14 let vězení pro manžele

Polská manželská dvojice a její komplic pořádali podle obvinění šamanské rituály na českém území už od roku 2015. Jejich účastníky byli zájemci z Polska, Německa či Dánska, nikdy ne Češi. Pod záminkou, že jde o přírodní barviva, skupina z Peru dopravila koncentrát, z něhož zředěním s vodou vyrobila 300 litrů nápoje. Za seanci se platilo v přepočtu přes osm tisíc korun, takže si trojice přišla na pěkných pár milionů. Krajský soud v Ostravě poslal polské manžele do vězení na 8,5 a 5,5 roku, jejich komplic odešel s podmínkou. Kauza ovšem není u konce, manžel se na místě odvolal.

Co je tajemná ayahuasca?

Ayahuasca je nápoj připravený vařením dřeva z liány Banisteriopsis caapi. Její psychedelické účinky jsou velmi slabé, a proto se do vývaru běžně přidávají listy jiných rostlin obsahující dimethyltryptamin neboli DMT – velmi silný, přírodně se vyskytující halucinogen. Zjednodušeně lze říct, že ayahuascu tvoří dvě hlavní složky: jedna bohatá na DMT a druhá, co umí v lidském těle zastavit enzym, který by jinak DMT po pozření okamžitě zneaktivnil.

Odborníci ayahuascu řadí mezi psychedelika. Lidé, kteří ji vyzkoušeli, prožili změny smyslového vnímání, zejména vize geometrických tvarů a hadů, změny vnímání času, zesílení emočního prožívání. Jedná se nejen o očistu ducha, ale i těla. Vedle zvýšeného tepu nebo střídavých pocitů horka a zimy se dostavuje zvracení a průjem, což šamani považují za důležitou součást očisty.

Jak vypadá osobní zkušenost přímo z Peru?

V podobném duchu popsal svoji zkušenost s ayahuascou šéfredaktor LUI Jakub Starý, který související rituál absolvoval v roce 2020 v Peru pod vedením skutečného šamana. V jihoamerických zemích není ayahuasca považována za nic nebezpečného, rituál bývá běžnou součástí hotelových nabídek fakultativních výletů. „Nehybně koukám na měsíc, scéna před očima se začíná vlnit. Efekt nastupuje. Zavírám oči a otevírám mysl všemu, co do ní momentálně začíná proudit. Během následující hodiny mám pocit, jako bych cestoval vzdálenými částmi vesmíru,“ popisuje Jakub Starý svůj prožitek, který mu dal nahlédnout shora na celou planetu Zemi a vnímat harmonii života a smrti.

„Zkušenost s ayahuascou mi vnukla jednu velmi inspirativní myšlenku, ke které se vracím pokaždé, když se necítím dobře. Zkusím si v takové situaci představit, že dnešek je mým posledním dnem na tomto světě,“ říká Jakub Starý a dodává: „Nálada se mi hned zlepší. Principem tohoto uvažování je totiž okamžité připoutání mysli k přítomnému okamžiku.“

<Path> Tajemství rituálního nápoje ayahuasca – je to nebezpečná droga, nebo neškodná přírodní látka, které věda dluží detailní prozkoumání?Zdroj: iRozhlas.cz, Wikipedia.org,CZEPS.org, Facebook, Chacruna.net

Je to neškodná psychedelická substance, říkají odborníci

Když mluvčí Celní správy po zajištění trojice Poláků s ayahuascou o akci informovala, uvedla, že nápoj je „droga, při jejímž užívání dochází k negativním projevům a účinkům na zdraví člověka“. Česká psychedelická společnost (CZEPS) se tehdy snažila otevřeným dopisem tyto informace korigovat. „Ayahuasca je již stovky let užívána v tradičních domorodých kulturách jako posvátný nápoj, o jejích účincích byly napsány desítky studií a převážná část z nich hovoří spíše ve prospěch užívání, pokud je prováděno ve vhodném prostředí a pod odborným dozorem. Dosud nebyly zjištěny žádné negativní dopady látky na lidské zdraví – studie naznačují spíše opak,“ píše CZEPS v dopise. Občasná úmrtí při ayahuascových rituálech podle ní způsobují nežádoucí příměsi v nápoji nebo špatný zdravotní stav účastníků, kteří se rituálu neměli vůbec účastnit.

„Účinná látka ayahuascy, která z pohledu naší legislativy není legální, je DMT. Bylo mnohonásobně prokázáno, že látka nemá žádný návykový potenciál ani vedlejší účinky na zdraví, a v současnosti je o jejím užití v prostředí péče o duševní zdraví a seberozvoj celosvětově podporován výzkum,“ uvádí dále otevřený dopis. Zmiňovaný výzkum mimochodem probíhá i na českém Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Cílem České psychedelické společnosti nebylo zpochybnit trestný čin polské trojice, ale upozornit na nutnost revize úmluvy OSN o omamných látkách a následně i českých zákonů, protože již neodpovídají vědeckým důkazům. Prokazatelně nenávyková psychedelika s možným využitím v léčbě duševních nemocí jsou v těchto zastaralých dokumentech řazena do kategorie návykových látek bez léčebného potenciálu. Poslední vědecký výzkum i zkušenosti mnoha lidí však ukazují, že je tomu jinak.

Pojďme změnit zákony o psychotropních látkách, říká europoslanec

Za absurdně vysoké označil tresty, které polská manželská dvojice u soudu dostala, pirátský europoslanec Mikuláš Pexa. „Ti dva Poláci dostali ve skutečnosti mnohem horší tresty, než by odpovídalo třeba znásilnění nebo vykrádání domů. Což je absurdní. Bavíme se tady o zákonech, které předepisují tresty na základě poznatků z doby před několika desítkami let,“ říká Pexa ve videu na svém Facebooku a volá po změně zákonů o psychotropních látkách.

Argumentuje tím, že ayahuasca má potenciál využití v léčbě depresí, posttraumatického stresového syndromu nebo různých závislostí. Výzkumy odhalující její potenciál pro možné klinické využití podle něj probíhají v řadě zemí už více než 20 let. Většina světa včetně České republiky však klinické využití stále neumožňuje.

<Path> Svět zasáhla psychedelická renesance. Psychedelika pronikají do medicíny, slibují mystické prožitky a mohou vyřešit i klimatickou kriziZdroj: discovermagazine.com, greatergood.berkeley.edu, bbc.com

Jak ayahuasca působí na lidský mozek?

Dvacet let byl významnou osobností vědecké komunity zaměřené na zkoumání ayahuascy dr. Jordi Riba. Do své předčasné smrti v roce 2020 vedl v nemocnici Sant Pau v Barceloně psychofarmakologickou výzkumnou skupinu, která učinila celou řadu objevů v oblasti účinků ayahuascy na mozek.

Pozitivní výsledky přinesla například studie pacientů s depresemi, jejichž projevy se výrazně snížily už po podání první dávky ayahuascy. Ta má stejně jako další psychedelika silný a rychlý efekt, jenž pak trvá ještě řadu dní. Vědecký tým zjistil, že po podání složek ayahuascy se prudce zvýšila rychlost tvorby nových neuronů v mozku. Zdá se tedy, že je zbytečné se tohoto rituálního nápoje obávat jako škodlivé drogy. Zřejmě nám může nabídnout řadu pozitivních účinků v oblastech, které věda dosud přehlížela.  

Zdroj: iRozhlas.cz, Wikipedia.org,CZEPS.org, Facebook, Chacruna.net

Populární
články

E-Shop