V sedmnácti milionářem, ve dvaceti za predátora. Víte, jak dopadla obří kauza sexuálního obtěžování mladíků ze strany známého youtubera?
News
Zdroj: Getty

V sedmnácti milionářem, ve dvaceti za predátora. Víte, jak dopadla obří kauza sexuálního obtěžování mladíků ze strany známého youtubera?

Mít spoustu peněz, fanoušků a živit se svým nejoblíbenějším koníčkem – to je sen řady lidí, avšak jen hrstce se tohoto snu skutečně podaří dosáhnout. Dnes dvaadvacetiletý youtuber James Charles tohle všechno zvládl. Ale ouha. Něco se pokazilo…
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
8. 2. 2022

James Charles, civilním jménem James Charles Dickinson, se narodil 23. května roku 1999. Na platformě YouTube se pokoušel o publikování videí už jako velmi mladý. V březnu roku 2016 natočil první beauty video, které je dodnes dostupné. Od té doby se stal jedním z nejznámějších tvůrců, který má přes 20 milionů sledujících (k 7. 2. 2022 přesně 24,3 milionů), které nazývá sisters (sestry) a svá videa vždy uvádí pozdravem: „Hi, sisters!“

<Path> Strč prst skrz tvrz: Gayové radí hetero mužům, proč odbourat tabu o vlastních zadních partiíchZdroj: autorský text LUI, Albert Prokop

Aktuálně se majetek dvaadvacetiletého make-up artisty odhaduje na 25 milionů dolarů. První větší zakázku dostal od Cover Girl – značky, která mu také pomohla s rozvojem kariéry díky kampani, do níž ho už jako teenagera zainteresovala. V listopadu 2016 z něj udělala svou první mužskou tvář. Od té doby se posouval výš a výš. Dokonce ve spolupráci s Morphe vydal velmi úspěšnou paletku očních stínů a stal se miláčkem publika.

Byly doby, kdy byl James v dobrém spojen s dalšími gigantickými jmény v oboru – především s Tati Westbrook. Tu familiárně přezdíval „mom“, tedy „mamka“, a dokonce se staral o její look na její svatbě. Tato o něco starší tvůrkyně (dnes je jí 39 let) vzala Jamese pod svá křídla a oba se opakovaně nechávali slyšet, že jsou si velmi blízcí. Dále James spolupracoval třeba i s Jeffree Starem nebo NikkieTutorials. Jednoduše řečeno: zapadl do komunity těch nejzvučnějších jmen beauty světa a sám je dokonce v mnohém předehnal.

Ještě předtím, než svět zasáhla pandemie koronaviru, se internetem prohnala zpráva o „dramageddonu“. Tak zůstalo v povědomí sledujících všechno to, co se stalo kolem Jamese Charlese a dalších zapojených v následujícím dramatu. Konec tohoto sporu totiž dalece přesahoval nějakou hádku přátel. Naopak. Beauty komunita dostala pořádně zabrat a zapojeno bylo nehezky hodně lidí. Ale popořádku…

Zpočátku to vypadalo na spor o vitamínech. Ano, čtete správně. Tati, kterou James přezdíval „mamka“, se urazila, když James do svého postu přidal reklamu na vitamíny. To ji hluboce ranilo, jelikož sama podniká a jedním z jejích tehdy naprosto stěžejních výrobků byly právě Halo Beauty Vitamins. A tak nastal obří výbuch. Tati s Jamesem ho neustáli vůbec dobře. Na internetu se objevilo video s názvem Bye Sister, které Tati nahrála a které (přestože se samo o sobě zdálo jako velká bomba), bylo pouze předzvěstí mnohem větší války.

V tomto neuvěřitelně známém videu Tati Jamese obvinila, že se utrhnul ze řetězu. Poté, co se dostal z nuly na sto – z běžného studenta, kterého bavilo líčení, se změnil v internetovou hvězdu, která láká davy a spolupracuje s takovými jmény jako Kim Kardashian, Demi Lovato nebo třeba Kylie Jenner – ztratil pojem o hranicích vhodného chování. A tak měl mít nejen povýšené poznámky, ale na oslavě měl dokonce obtěžovat heterosexuálního mladíka, který jej obsluhoval. Tati uvedla, že spolu s nahrávkami a svědectvími o sexuálním obtěžování, které jí do velké míry poskytl Jeffree Star, má jednoduše Jamese dost a končí s ním. To Jamese muselo zasáhnout nejen na osobní úrovni, ale i na té profesní. Během víkendu ztratil 3 miliony sledujících (ze 16,5 milionu spadl na 13,8 milionu) a spolupráci s ním ukončila i řada společností. Tati na druhé straně získala 2,9 milionu nových sledujících.

Po tomto videu se strhla lavina. Olej do ohně přiléval jak Jeffree, tak i řada jiných. Začaly se objevovat screeny a důkazy. James se však rozhodl bránit. Vydal video „No More Lies“, tedy „Už žádné lži“. V něm rozporcoval každý kousek obvinění, které na něj padlo, a očistil se. A tak se z padoucha stal v očích veřejnosti opět hrdinou. Pozornost se přesunula směrem k Jeffreemu a Tati vydala další video. V tom hystericky plakala. Měla prý strach a všechno jí bylo líto. Uvedla, že byla Jeffreem a jeho nejbližšími zmanipulována, a Jamesovi se omluvila. A poté sociální sítě na velmi dlouho opustila. Jeffree, na jehož adresu se najednou snesla obrovská vlna kritiky (následovaná ukončováním různých spoluprací), se mladému tvůrci též omluvil.

Zdálo se, že je krize zažehnána. Jamesovi vzkvétal kanál i další sociální sítě a zaznamenal i další úspěchy: například natočil první řadu své vlastní soutěže Instant Influencer, kterou moderoval a zasedl k porotcovskému stolečku vedle tak velkých jmen, jako je Paris Hilton.

… Ale uplynulo několik měsíců a bylo to tu zas. Začátkem minulého roku byl James opět několika lidmi obviněn z predátorského chování. Začaly se rojit ti, kdo tvrdili, že je James po internetu obtěžoval, posílal nevhodné zprávy, ale i fotky. Tak komunikoval i s kluky, kteří byli mladší než James (tj. ve věku 15 či 17 let). A to je v Americe rozhodně problém. Řada obvinění se ukázala jako podvodná, ale nakonec všem došla trpělivost. Několik obvinění nešlo vyvrátit a James se nakonec přiznal.

Natočil video, ve kterém své chování označil za důsledek zoufalství. Prý toužil po lásce a nebyl si většinou vědom věku mladíků, se kterými si psal. Omluvil se a na asi čtvrt roku se stáhl z internetu. YouTube dokonce dočasně demonetizoval jeho kanál a opustila ho i řada podporovatelů. Byl kritizován za to, že si na svých nezletilých fanoušcích léčí nějaký komplex a využívá své moci známého influencera, aby jimi manipuloval.

<Path> Diety a pohádkáři ze sociálních sítí: Proč lidé věří spíše influencerům než opravdovým odborníkům?Zdroj: Bc. Ing. Lukáš Roubík, Institut Moderní Výživy, IG:@lukasroubik, institutmodernivyzivy.cz

A dnes? Dnes je James zpátky. Své omluvné video smazal a natáčí dál odlehčený obsah. Svůj pozdrav „Hi sisters!“ nyní říká o něco klidnějším tónem, ale jinak se jím zveřejňovaný obsah příliš nezměnil. Točí. Vlastně cokoli ho napadne. Líčí se, vaří, nakupuje, hraje hry. Řada lidí opakovaně žádá, aby byl jeho případ brán vážně. Volají dokonce po tom, aby byl James za mřížemi. Jiní se ho ale rozhodli podporovat, dál sledují jeho videa a píší mu milé komentáře k dobře propečenému krocanovi. Podle zdroje by měl James i po takovémto skandálu vydělávat v přepočtu asi 8 800 000 Kč měsíčně. Jeho videa z hlediska popularity nepadají pod milion zhlédnutí – většinou je to ještě mnohem víc – a zdá se, že mu fanoušci odpustili, přestože ho řada (nejen) známých jmen označila za sexuálního predátora.

Po tom všem se najednou zdá, jako by se vody uklidnily. Dokonce i Tati je zpátky. Dál se maluje před kamerou. A Jeffree se odstěhoval na venkov, tématu James Charles se už nedotýká a dál vysílá světu zprávy o svých nových řadách make-upu. Pro spoustu lidí je překvapivé, že se na oficiální úrovni neděje nic. Tedy alespoň nic, o čem by se vědělo. Co bude dál (a zda vůbec něco), to je ve hvězdách.

 

Zdroj: distractify.com, bbc.com, mujplat.cz, vulture.com, nytimes.com, sportskeeda.com, halobeauty.com, insider.com, allure.com, elle.com, wealthygenius.com, Instagram účty jamescharles, awesomenesstv, kimkardashian, covergirl, instantinfluencer, Twitter účty Lu (@_Daddy_DeVito) a Ethan Klein (@h3h3productions), YouTube kanály James Charles, Marva John, jeffreestar, Tati, kenzie, Insider, JohnyR82

Populární
články

HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Je vzhled pokožky projevem stárnutí, nebo je to naopak?
TĚLO & MYSL

Vrásky, pigmentové skvrny či znaménka neodráží stárnutí. Pokožka naopak určuje naše zdraví. Lze si tak péčí o pleť prodloužit život?

Autor: Mirka Dobešová
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Giorgia Meloni, italská premiérka a členka konzervativní strany Bratři Itálie
AKTUALITY

Italská vláda vede válku proti LGBT+ rodinám. Dopady nových nařízení jsou alarmující. Hrozí podobná situace také Česku?

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Masturbace je příjemná a zdravá zároveň. Není důvod se za ni stydět
HOT!

Naučte se masturbovat: 5 rad, jak si místo rychlovky před spaním dopřát intenzivní orgasmický zážitek

Autor: Martin Lyko

E-Shop