
Bezdotykový sex po čínsku? „Sportovci, neobjímejte se,“ vyzývají pořadatelé olympijských her, zároveň však účastníkům rozdávají kondomy
Vhodná chvíle pro vhodné množství kondomů…
„Olympijský organizační tým poskytne ve vhodnou chvíli vhodné množství kondomů lidem, kteří budou setrvávat v olympijském areálu,“ uvedli v e-mailu pro agenturu Reuters přímo organizátoři. V rámci her, které se mají konat od 4. do 20. února v Pekingu a jeho okolí, budou všichni sportovci a také organizátoři přísně odděleni od veřejnosti – s tou vůbec nebudou moci přijít do kontaktu. Taková praxe nikdy v minulosti nebyla běžná, nyní byla ale zdůvodněna v rámci oficiálního vyjádření následovně: „Byl definován speciální systém, který má udržet účastníky her a obyvatele Číny v bezpečí, a to díky omezení zbytečných interakcí.“ Způsob klasifikace interakcí na ty „zbytečné“ a „nezbytečné“ pak mají ale v Číně zjevně docela zajímavý…
V zájmu bezpečnosti a minimalizace rizik šíření koronaviru je pak všem rozdávána také příručka o opatřeních souvisejících s covidem-19, kdy např. sportovci jsou instruováni, aby minimalizovali fyzické interakce jako objímání, plácání rukama (známé „high-five“) nebo gratulování – měli by také udržovat od ostatních soutěžících bezpečnou vzdálenost alespoň dvou metrů. Přesto ale zjevně mohou mít sex. A to pak platí i pro celou řadu dalších účastníků her, kteří se sice nedostanou za hranici vymezeného olympijského areálu, ovšem budou si moci užít alespoň postelové hrátky. Jak navíc naznačuje materiál CNN, kondomy jsou poskytovány i novinářům – ti, kteří se ubytovali v hotelu právě v rámci tohoto uzavřeného olympijského prostoru, jich pak na svých pokojích nalezli rovnou pět. Byly prý jednotlivě zabalené v různobarevných obálkách zdobených obrázkem čínské lucerny…
Sex a další intimní kontakty jsou ale podle USAToday v olympijské vesnici běžnou praxí, což mj. v roce 2012 potvrdila i dvojnásobná zlatá medailistka, fotbalistka Hope Solo, když uvedla, že mezi olympioniky „je spousta sexu“.
Kondomová tradice
Aby to ale nevypadalo, že v Číně si o sportovcích myslí, že jsou extrémně promiskuitní, je třeba dodat, že kondomy se na olympiádách rozdávají pravidelně. Od olympijských her v Soulu v roce 1988 rozdávání kondomů sloužilo také ke zvyšování celosvětového povědomí o HIV/AIDS. Na olympiádě v Riu v roce 2016 tak např. bylo rozdáno závratných 450 tisíc kondomů (to pak prý souviselo se snahou omezit šíření viru Zika). A již před loňskými letními hrami, které proběhly v Tokiu, organizátoři uvedli, že plánují rozdat asi 150 tisíc kondomů. Vyzvali ale sportovce, aby si je vzali domů, namísto toho, aby je využili přímo v rámci olympijského areálu (důvodem opět byla preventivní opatření související s koronavirem a kondomy byly v tomto případě rozdávány jako dárek na rozloučenou). Organizační tým z Tokia pak také dodal, že o rozdávání kondomů přímo požádal Mezinárodní olympijský výbor. Na druhou stranu právě v souvislosti s olympiádou v Tokiu se šířily i informace, že tamní postele jsou přímo „anti-sexové“, dle některých sportovců byly totiž z lepenky a unesly jen a pouze jednoho nocležníka. To však následně organizátoři vyvraceli tvrzením, že postele jsou konstrukčně pevné a unesou až 200 kg.
Zdroj: Giphy
Když není odbytiště…
Poměrně zajímavý je ale i obecný dopad pandemie na „kondomový průmysl“. Zatímco na počátku pandemie totiž byly firmy specializující se právě na produkci této ochrany z hlediska prodejů velmi optimistické (ostatně, co jiného by lidé uzavření mezi čtyřmi stěnami mohli dělat, než se oddávat vášnivému sexu), následně data ukázala, že zájem o kondomy se postupně začíná propadat. Největší světový výrobce kondomů, malajsijská společnost Karex Berhad, tak hlásí pokles tržeb až o 40 %. Na vině ale není ani tak nezájem běžné populace o sex, ale spíše naprostá paralýza sex byznysu jako takového. Kromě toho byla kvůli koronaviru zrušena také celá řada velkých akcí, na nichž se kondomy běžně rozdávaly návštěvníkům. A pozor – také mnohé vlády upustily od jinak zavedené praxe masivní distribuce kondomů mezi své občany (příkladem může být např. Velká Británie, kde byl program, v jehož rámci distribuce kondomů probíhala, dočasně pozastaven).
Kdybychom se ale vrátili zpět do Číny, právě zde je každoročně v rámci čínského programu plánovaného rodičovství rozdělena cca miliarda kondomů. A tak Čína možná na olympiádě zohledňuje sexuální potřeby sportovců, možná se snaží naplnit „kondomový plán“, anebo prostě a jednoduše chce (v souladu se svou státní politikou) – podobně jako to činily jiné země v kontextu HIV/AIDS – upoutat větší pozornost na to, jak regulovat nechtěné početí…