Za nevěru rozvod, nebo odpuštění? V některých zemích dokonce ukamenování! Co nevěrníkům hrozí v různých koutech světa?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Za nevěru rozvod, nebo odpuštění? V některých zemích dokonce ukamenování! Co nevěrníkům hrozí v různých koutech světa?

Láska bolí. Především pokud je zrazena. Ti, kdo zažili nevěru, vědí, jak náročné je smířit se s pravdou a jít dál: Pokračovat ve vztahu, anebo se rozejít? Dá se všechno napravit? A pokud ne, jak potom věřit někomu dalšímu? Jak se zbavit pochyb o vlastní hodnotě? Nejen tyto mučivé otázky již jistě napadly každého, koho kdy zklamal někdo takto blízký. V některých částech světa se na nevěru ovšem nepohlíží jen jako na nemorální akt. Zde je několik příkladů vybraných ze seznamu webu Insider...
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
11. 1. 2022

Filipíny

Na Filipínách je nádherně. Spousta lidí se rozhodla po svatbě vyrazit právě do této krásné destinace a užít si tam líbánky. Málokdo ovšem tuší, že právě tato republika (která se mimochodem skládá z více než sedmi tisíc ostrovů) je dle Insider.com velmi přísná k nevěrníkům. Ti, kdo se dopustí cizoložství, mohou být posláni do vězení až na šest let. Tedy, přesněji řečeno ty, kdo se dopustí cizoložství. Šestiletá sazba se totiž týká pouze nevěrných manželek. Nevěrní manželé si od soudu mohou odnést maximální trest v délce čtyř a půl roku. To není moc fér, že? No, aby těch nerovností nebylo málo, milenkám, které s ženatými muži měly pohlavní styk, hrozí až čtyři roky a jeden den navrch jako třešnička.

<Path> Proč byste měli zakládat spoření a penzijko? Správně uložené úspory vám vydělají i ušetří na daníchZdroj: moneta.cz, idnes.cz, airbank.cz, fio.cz

Indonésie

Indonéské právo nezná zákon o podvádění, avšak velká část území funguje pod vlivem práva šaría, které se pne k islámu. Pokud je tam nějaký nevěrník načapán, může být potrestán odnětím svobody až na devět měsíců. Kupříkladu v provincii Ačeh prý právo dokonce zakazuje i prosté trávení času o samotě s někým opačného pohlaví, kdo není příbuzný či manžel/manželka.

Tchaj-wan

Na Tchaj-wanu jsou nevěry celkem dost diskutovaným tématem. Systém je totiž kritizován za své zpátečnictví, které může potrestat každé cizoložství až čtyřmi měsíci v base. Pokud se hříšník nepolepší a prohřešku se dopustí i potřetí, může skončit za mřížemi až na rok. Taiwan News uvádí, že probíhají debaty o dekriminalizování nevěr, ovšem tamní lidé se ve výzkumu veřejného mínění měli vyjádřit tak, že si přejí, aby zákon zůstal tak, jak je. Souhlas s ním vyjádřilo 82 % dotázaných.

Jižní Dakota

I v Americe lze najít místa, kde si o nevěrách myslí své natolik, že je zohledňuje trestní zákoník. Hovořit budeme o Jižní Dakotě, která se stále nevzdala některých zákonů, které vznikly v 17. století, kdy byla žena považovaná za majetek svého muže. Tamní zákonodárci udělali jen drobnou změnu, a to v roce 2002, kdy se rozhodli být genderově neutrální a netrestat jen nevěrné manželky, ale i v lásce zrádné muže. Podle těchto zákonů může manžel či manželka svou drahou polovičku žalovat nejen v případě nevěry za styk jako takový. Podvedení/é si mohou nárokovat i škody vzniklé tím, že se jim dostalo méně lásky a pozornosti. Argue Leader – lokální médium – uvádí, že existuje dokonce případ muže, který byl povinen zaplatit 400 000 dolarů za to, že pospával s vdanou ženou.

Oklahoma

V Oklahomě hrozí za nevěru až pět let, příp. až 500 dolarů pokuta – nebo obojí. A mimochodem: ani po rozvodu není tak úplně vyhráno. Od chvíle, kdy je váš svazek s ex oficiálně rozvázán, musíte dodržet ještě jakousi třicetidenní karanténu, než se vyspíte s někým novým. A pokud se chcete rovnou i znovu vdát/oženit, počkáte si šest měsíců.

force divorce GIFZdroj: Giphy

Severní Karolína

V tomto státě je také možno žalovat svého nevěrného manžela či nevěrnou manželku a případně i jejich milence a milenky. Toto odcizení náklonnosti může přijít nevěrníky pěkně draho. Je zaznamenán případ, kdy zhrzený manžel vysoudil 8,8 milionu dolarů. Dle místní právní kanceláře je ročně řešeno na dvě stě podobných případů.

Brunej

Tato země je možná malá, ale taky dost odvážná. V roce 2019 měla v plánu oznámit, že za nevěru bude nově uzákoněn až trest smrti. A mysleli to vážně, dokud se na tamní vládu nesesypala vlna kritiky ze zahraničí. Odpůrcům původního záměru vadilo kromě jiného i to, že by zákon zakazoval a takto tvrdě postihoval kromě nevěr i homosexuální styk. A tak nakonec z plánů naštěstí sešlo.

Nigérie

Jižní část země nevěru nepovažuje za zločin. Zato severní Nigérie sexuální styk s kýmkoli mimo manželství zakazuje vzhledem k platnému právu šaría. Extrémním trestem za nevěru je tam dle studie z roku 2001 ukamenování. Ve většině oblastí stačí k usvědčení čtyři muslimští svědci (muži). Naštěstí tento trest není příliš často praktikován. Dle New York Times existují případy dvou žen, jež tento šílený trest vyfasovaly, ovšem úspěšně se odvolaly.

Saúdská Arábie

Na rozdíl od Nigérie Saúdská Arábie tresty smrti zas tolik nešetří. Podle Amnesty International se jedná o zemi, která zaznamenává rekordní počty popravených. Nevěra, pokud je čtyřikrát přiznaná před soudem, který tvoří čtyři muslimští muži, se trestá právě ukamenováním. V zemi dle Human Rights Watch neexistuje ohledně nevěr žádný oficiální zákoník. Vše se řídí dle práva šaría a dle uvážení soudců.

<Path> „Už chápu, co lidé myslí tím, když říkají, že sex je skvělý,“ svěřil se muž, který po rozvodu zkusil pánskou placenou společnostZdroj: Anonymní respondent, redakce

Súdán

Tato africká země na to jde trochu jinak. Přestože za nevěru tu je možnost trestu ukamenováním a lidé byli i odsouzeni, neexistují prý důkazy, že byla poprava i provedena. Dle studie z roku 2010 byl zaznamenán případ dvou žen, jež svůj rozsudek smrti dostaly již v roce 2007, ale o tři roky později stále žily. Za jiné zločiny však popravy prováděny reálně rozhodně jsou – například za vraždu.

Afghánistán

Afghánistán trestá nevěru ne zrovna jednoznačným „dlouhým uvězněním“. V této zemi bohužel dost dobře nerozlišují mezi cizoložstvím a znásilněním, což je na tom celém asi nejhorší.

Zdroj: insider.com, infoglobe.cz, bbc.com, britannica.com, taiwannews.com.tw, asiasentinel.com, sd.gov, eu.argusleader.com, cbsnews.com, vavolaw.com, telegraph.co.uk, npr.org, ecoi.net, nytimes.com, amnesty.org, justice.gov, hrw.org, acjps.org

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop