Ženy opravdu vydrží méně! Tedy – co se konzumace alkoholu týká. Zde je sedmadvacet posilvestrovských zajímavostí o popíjení

Jak jste si užili silvestr? Ti z vás, kteří se rozhodli prohnat svým hrdlem o něco více alkoholu, než se jejich tělu líbilo, si pravděpodobně ráno užili taky pořádnou opici. Ať už patříte mezi abstinenty, kontrolující se sváteční připíječe či oddané pijany, možná vás překvapí následujících 27 zajímavostí o alkoholu.

1. Neradi (vlastně rádi) rozbíjíme mýtus, že alkohol může člověka zahřát. Podle St. Luke´s Health pouze cítíme, že je nám tepleji, a to proto, že alkohol nahání krev k povrchu kůže. Možná jste si všimli, že vám po pár panáčcích zčervenaly tváře – tak už víte proč. Reálně může ale alkohol zahřívání těla naopak bránit.

2. Kontrolované pití nemusí škodit. Naopak. Zvedá ten „dobrý“ cholesterol, který tělu prospívá.

3. Potřebujete eliminovat zápach na svém oblečení? Stříkněte na něj vodku! Ovšem pozor, abyste si na oblíbeném svetříku neudělali nevypratelné fleky.

4. Netrpíte náhodou cenosillicafobií? Jde o strach z prázdné sklenice!

5. Těžko říct, nač byste mohli tuto zajímavost potřebovat, ovšem může být dobrým příspěvkem do debaty po páté sklence: Průměrná lahev šampaňského by měla mít 49 milionů bublinek. Jak se to počítá? Nevíme. Lepší otázka je PROČ?! Každopádně není zač. Naložte s tímto cenným poznatkem dle svého.

6. Podle ADT Breathalysers stačí pouze 6 minut na to, aby mozek začal reagovat na přítomnost alkoholu v těle. Zdá se to jako krátká doba, ovšem za šest minut se toho dá stihnout (vypít) opravdu hodně, než dojde k  uvědomění, že všechno zašlo poněkud daleko…

7. Stejný zdroj uvádí, že nejsilnější pivo má 67,5 %. Kdo ví, jak asi chutná…

8. „Alkohol“ (jak někdy obecně nazýváme náš oblíbený drink) je ve skutečnosti ethanol – jediný druh alkoholu, který lze vypít bez vážných následků pro tělo. I jedno písmenko udělá hodně. Takový methanol v letech 2012-2013 v České republice způsobil dokonce prohibici pro své ničivé účinky na zdraví těch, kteří jej požili. Zemřelo tehdy 47 občanů Česka.

9. Alkohol je sedativum. To znamená, že zpomaluje mozkovou aktivitu. Ale to jste si možná už všimli, pokud jste měli jako střízliví tu čest promlouvat s namol opilým kamarádem.

10. K tomu se hodí přidat ještě jednu poměrně známou zjevnost: Pití alkoholu má vliv na produkci dopaminu. Ten je zjednodušeně řečeno spojován s potěšením a pocitem uspokojení. Současně je vedlejším efektem pití alkoholu také úleva od stresu, a to díky dalšímu neurotransmiteru s názvem GABA. I proto je ale alkohol tolik zrádný, pokud jde o jeho návykovost.

11. Možná už jste slyšeli, že alkohol dává zabrat játrům. Ale pravděpodobně nevíte, čím to. Právě v játrech pomáhají enzymy štěpit ethanol. Moc práce znamená pro každého únavu a následky. I pro naše vnitřní orgány.

12. Kupříkladu gin s tonikem pod UV zářením svítí. Tonik totiž obsahuje UV reaktivní chininy.

13. Alkohol dle HealthLine nevyznává rovný přístup, a tak trestá ženy více. Právě ony jsou totiž ve větším nebezpečí, pokud jde o následky spojené s nadměrným pitím, a to i když pijí méně a kratší dobu než muži. Je zde o 50-100 % vyšší šance, že následky alkoholismu (pokud jím dáma trpí) budou fatální.

14. Nějaký ten lok alkoholu si lidé dopřávali asi vždycky. Rezidua alkoholického občerstvení byla objevena v nálezu starém asi devět tisíc let.

15. Víte, co je záchvatovité pití? U mužů je to pět a více drinků za hodinu. U žen čtyři a více.

16. Kdo začne pít dříve, než dostane občanku, má vyšší šance stát se v průběhu života alkoholikem. Překvapivé? Asi ne…

17. S alkoholismem je rizikové žít i skončit. Mezi symptomy alkoholového abstinenčního syndromu patří halucinace, záchvaty a v nejhorším případě si pro závislého pijana, kterému chybí alkohol, může přijít dokonce smrt. I proto by se mělo s alkoholismem bojovat pod odborným dohledem.

18. Hormonální změny spojené s kocovinou vás mohou nutit více močit. Tím se tělo stává ještě dehydratovanějším.

19. Tmavé alkoholické drinky (třeba whisky nebo červené víno) častěji končí pořádnou ranní opicí. S průhlednými a světlými nápoji máme větší šanci skončit bez těchto krátkodobých, avšak zajisté nepříjemných následků.

20. Svaly si s alkoholem poradí lépe než s tuky. To je další motivace začít cvičit!

21. Zvyk dělá hodně. Výzkum ukázal, že ti Italové, kteří jsou z rodiny zvyklí konzumovat alkoholické nápoje při společném jídle, jsou méně náchylní k tomu stát se závislými.

 The Goldbergs Thanksgiving Dinner GIF by ABC NetworkZdroj: Giphy

České statistiky za rok 2020 dle Státního zdravotního ústavu v Praze ukazují, že:

22. V Čechách často (tedy denně nebo obden) pije plus mínus 1 z 5 lidí starších 15 let.

23. Roční průměrná spotřeba čistého alkoholu na osobu je 8 litrů. Když odečteme abstinenty, pak 9,5 litru. Oproti předešlému období se tento průměr výrazně zvedl.

24. Současně ale paradoxně stoupl i počet abstinentů. To v podstatě znamená, že ti, kteří pijí, vypili ještě více, aby zvládli průměr táhnout nahoru.

25. Ženským oblíbeným pitím je víno. U mužů vládne pivo. Pokud se ptáte, kdo pije častěji, pak jsou to pánové.

26. Škodlivá spotřeba alkoholu se týká skoro 9 % lidí. Přesněji 12 % mužů a 6 % žen. Potřebu alkohol omezit přiznalo ale jen 1,2 % dotázaných.

27. Existuje silný vztah mezi pitím alkoholických nápojů a kouřením tabáku. Rizikově a škodlivě pijící signifikantně častěji kouří, takže se jim toho ke zhoršení zdraví připočítává ještě o to víc.

Za nenávistnou politikou vůči LGBT+ lidem v Česku stojí zcela jistě Moskva, její hlásnou troubou je nechvalně proslulá Aliance pro rodinu26. 4. 2022

A jedna zajímavost navíc: Ve světe není jednotná mez pro minimální věk, kdy je povoleno pít alkohol.

Že o tom víte?

A víte taky, jak moc rozmanité tyto hranice jsou? Podle CNN se v Burkina Faso mohou s klidem napít i třináctileté děti. Naopak v Eritreji si lidé počkají do pětadvaceti.

Možná jste netušili, že někde není minimální věk specifikován vůbec. A aby byly misky vah na světě vyrovnané, jsou i takové státy, kde je pití alkoholu jednoduše zakázáno úplně – bez ohledu na to, zda jste nezletilí, plnoletí nebo ve starobním důchodu.

Zdroj: szu.cz, cnn.com, craftbeerclub.com, therecoveryvillage.com, alkoholpodkontrolou.cz, stlukeshealth.org, adtbreathalysers.com.au, healthline.com, cs.wikipedia.org, YouTube kanál Glow Party World, Lee Strunin, Kirstin Lindeman, Enrico Tempesta, Pierluigi Ascani, Simona Anav & Luca Parisi (2010) Familial drinking in Italy: Harmful or protective factors?, Addiction Research & Theory, 18:3, 344-358, DOI: 10.3109/16066350902867890