Zmizel na Štědrý večer: Zavražděný gay odešel na rande z Grindru. Setkal se s kanibalem, který již dříve napadal své milence

Dnes je to přesně dva roky, co se pětadvacetiletý Kevin Bacon vydal na rande přes online seznamovací aplikaci Grindr. Tehdy na Vánoce viděl své nejbližší naposledy. Jeho tělo bylo nalezeno ve sklepě muže jménem Mark Latunski, který se již v minulosti dopustil násilí na svých milencích. Jak je možné, že nebyl zastaven dřív?

Kevina bylo vždycky všude plno. Byl vysoký, silné postavy, a především se nebál módních výstřelků. A tak se po ulici rád prošel jak ve výrazném oblečení, tak třeba se zajímavým účesem. Jakožto kadeřník byl na vlasy zatížen, a tak ho nezastavil ani fakt, že mu kouty již začínaly zabírat poměrně velkou část lebky. I tak se rozhodl obarvit na růžovo. Kariéra kadeřníka vždycky byla jeho snem, a to i v dobách, kdy byl jakožto kluk veden spíše k technickému vzdělání a méně kreativnímu zaměření.

#LOVEISTHEANSWER: Projekt věnovanej gay lásce. Video, podcasty, rozhovory, sondy a jeden #lovesong6. 8. 2022

Stejně jako jeho vzezření i povaha vystupovala z davu. Kevin měl být poměrně excentrický mladík, který málokdy vyšel s penězi. Neuměl se držet při zemi a utrácel. Proto se jeho sen – přestěhovat se z malého města Swartz Creek do Chicaga – nestihl splnit. Doufal, že bude bydlet v moderním prostředí, kde se setká nejen s pokrokovými podniky a zábavou, ale i s lepší komunitní základnou. V městečku, které obýval, žije jen asi 5 500 obyvatel a Kevinovi tak chyběl i sociální prostor, kde by se jako gay mohl více vyžít.

Kevin to neměl snadné. Často se potýkal s depresemi. Podle Michelle Myers (spolubydlící), která ho dobře znala, měl problém s tím, že se chtěl cítit přijímaný. Vždycky ho něco pálilo na duši, a tak si nejednou i ublížil. Pil, řezal se a po zhlédnutí filmu Zrodila se hvězda (A Star Is Born, 2018) se dokonce pokusil sáhnout si na život. Byl natolik rozhozený ze scény, kde se hlavní hrdina oběsí, že se rozhodl spolykat prášky a bylo nutno mu vypumpovat žaludek. Nejednou musel být pro svůj psychický stav ošetřen či hospitalizován. A kromě těchto sebedestruktivních tendencí se uchyloval i do náručí cizích lidí, které potkával přes seznamovací aplikaci Grindr. Když se cítil sám, domluvil si rande – respektive sex. A sám si připadal opravdu často: Toužil být milován, ale nejspíš nevěděl, jak navázat opravdu hluboký, stabilní vztah.

Na Vánoce dva roky zpět se Kevin dle informací RollingStone.com odpoledne setkal se svou matkou a sestrou. Oběma upravil vlasy a probrali plány na večer a ráno. Jelikož Kevin zjistil, že se u nich na večeři zastaví někdo, koho vidět nechtěl, rozhodl se nezúčastnit a namísto toho se krátce po páté odpolední odebral na schůzku přes Grindr. O rande řekl své spolubydlící a při odchodu jej zachytila i bezpečnostní kamera. Už se nevrátil. Večer to nikomu divné nebylo, ovšem když se k rodině nedostavil ani ráno a nepřišel ani domů, byla zalarmována policie. Bylo zahájeno pátrání. Blízcí hledali po městě i mimo něj – obávali se, že Kevin leží mrtvý někde u silnice nebo v polích. To se ovšem pletli. Tělo zavražděného se nenacházelo nikde pod širým nebem, ale ve sklepení domu v zemědělské oblasti asi dvacet kilometrů daleko.

Když zástupci policie dorazili ke dveřím Marka Latunskiho (tehdy 50), nebránil se. Otevřel jim v koženém kiltu a nechal je prohledat dům. Když bylo nalezeno tělo, přiznal se ke svému zločinu. Obviněn byl nejen z vraždy, ale i ze zohavení ostatků. Kevin měl podřezané hrdlo a jeho varlata si odporný kanibal osmažil a snědl je. Sám poté uvedl, že krví zavražděného a jeho kostmi měl v plánu pohnojit své rostliny a svaly si chtěl usušit k pozdější konzumaci. Dokonce na jeho adresu měla být objednána sušička určená právě k sušení potravin.

Zarážející je, že Latunski nebyl v rukou policie poprvé. Respektive nebyl poprvé uveden jako útočník. Už v minulosti před ním zděšeně prchali dva muži. Jeden z nich, James Carlsen, zavolal policii, když se sám díky noži dokázal dostat z kožených pout, kterými jej Mark připoutal ve svém sklepě. Jak se do domu dostal, to nevěděl. Nejspíš byl prý zdrogovaný nějakou substancí, kterou mu Latunski hodil do sodovky. „Jsem bi. On je roztomilý. Ozval se mi. Nevím, šli jsme ven do auta a povídali jsme si. Jeli jsme do obchodu, měli jsme sodovku. Probudil jsem se ve sklepě,“ uvedl. Nevznesl ale žádné obvinění, což byl dle vyjádření policie důvod, proč v dalším vyšetřování nepokračovala.

I v druhém případě se Latunski dopustil nepřijatelného jednání, když před ním pouze v koženém kiltu utíkal jiný mladý muž. Zoufale volal policii: „Snažím se utéct jednomu děsivému chlapovi. Přivázal mě ve svém sklepě!“ zní v nahrávce jeho hovoru na linku 911. To se stalo jen šest týdnů poté, co policii alarmoval Carlsen. Přesto se nestalo nic ani v tomto případě. Latunski prý totiž uvedl, že devětadvacetiletého muže pronásledoval, jelikož mu utíkal v jeho drahém kiltu, který pouze chtěl zpět.

Později si Carlsen našel právníka Jona Marka, který na adresu policie uvedl, že k jeho klientovi pro jeho homosexuální orientaci přistupovala jinak, než je běžné. Že jeho klient tehdy nevznesl obvinění a že případ nebyl prošetřen, považuje advokát právě za pochybení orgánů, které věc bagatelizovaly svým vyjádřením, že ani jedna ze stran netoužila po přítomnosti policie a po vyšetřování, jelikož se oba muži měli bát o své soukromí. „Tohle prostě není pravda, ok? Nevoláte policii, pokud nechcete, aby tam byla,“ okomentoval tento přístup Jon Marko.

„Mělo proběhnout další vyšetřování. Alespoň základní policejní práce. Myslím, že to mohlo změnit celou situaci a pan Bacon mohl žít,“ dodal. Na jeho stranu se postavila i Michelle Myers, kamarádka a spolubydlící zavražděného Kevina, která neskrývala svůj údiv a zhnusení nad nedostatečnou prací policie: „Jak je možné, že Latunski nebyl [poté, co na něj dva muži zavolali policii] ani vyslechnut? Je to proto, že si jen gayové něco dělali ve sklepě? Co by se stalo, kdyby z toho sklepa utekla spoutaná dívka? I kdyby řekla, ať se o to nikdo nestará, [možná] by policie vyšetřovala dál.“

„Naše děti mají tři mámy a nula otců. Stále mají víc než spousta dětí heterosexuálů,“ myslí si maminky dvou chlapců1. 7. 2022

Latunski se pokoušel před soudem argumentovat svým psychickým zdravím. Pro nestabilitu se s ním v roce 2013 rozvedla i manželka, která se ho bála – Latunski prý odmítal brát svou medikaci, a to i přesto, že mu byla diagnostikována deprese. Trpěl psychotickými stavy, úzkostmi, paranoidní schizofrenií a jeho osobnost měla rysy hraničního typu. Rád se díval na filmy o mučení, a dokonce měl vyhrožovat, že se zbaví mazlíčků svých dětí. Dalším argumentem ze strany obviněného mělo být překvalifikování činu: Tvrdil, že Kevinovi pouze pomohl se sebevraždou, na níž se dohodli, a tudíž nejde o vraždu. Nakonec byl uznán nekompetentním pro absolvování jednání a byl převezen k psychiatrické léčbě. „Jestli si myslí, že se dostane na svobodu tím, že bude dělat šílené věci, spletl se. Zůstane ve vazbě, dokud nebude shledán kompetentním. Až se tak stane, bude přiveden zpátky – čelit soudu,“ okomentoval situaci Karl Bacon – Kevinův otec, jenž spolu s manželkou a rodinou prožívá po smrti syna nesmírně těžké období.

Zdroj: rollingstone.com, wilx.com, csfd.cz, YouTube kanál Dark Rain