Chodidla a silonky vzrušují každého sedmého člověka. Konečně přišel čas, kdy to lze před druhými přestat skrývat

Footfetiš neboli preference, kdy vás sexuálně vzrušují chodidla, bývá obvykle předmětem vtipů. Třeba v českém seriálu Dvojka na zabití se kolegové smáli mladé člence detektivního týmu Saře Sandevě, když přišla do práce v sandálech. Pochechtávali se, zatímco v pozadí úchylně pomlaskával Milan Šteindler. Footfetiš si ale tak špatný image nezaslouží. Je mnohem oblíbenější, než byste čekali, a zdaleka mu nepropadají jen oslizlí staří muži.

Miláčku, nesundávej si ty kozačky

Fetiš dlouho býval vnímán jako něco úchylného, co do slušné společnosti nepatří. Ale těm časům je konec. Různé libůstky, nad nimiž dřívější generace pozdvihovaly obočí, se dostávají do hlavního proudu. Přestává být problém nechat se slyšet, že máme rádi pouta, pár ran na holou nebo třeba nohy v silonkách. I když mezi fanoušky fetiše stále početně převažují muži. Nejspíš proto, že mají méně společenských zábran se k sexuálním „perverznostem“ hlásit.

Fetišem bývá předmět nebo nějaká část těla, která přímo nesouvisí se sexem, ale je pro člověka sexuálně vzrušivá. Aby si mohl sexuální akt plně užít, potřebuje v něm tento fetiš mít přítomen. „Být ujetý na nohy“ je jedním z nejčastějších fetišů. Nejde jen o samotné nahé chodidlo, vzrušivě mohou působit i nohy v ponožkách, v určitém typu bot, nebo samozřejmě v oblíbených punčochách. Většina lidí by vám sice řekla, že souložit v ponožkách je trapas, ale jsou i takoví, kdo je při souloži vyžadují, protože je to rajcuje. Ocumlávání prstů na nohách a dotek silonek na jazyku je rozkoš, po níž v internetových diskuzních fórech vzdychá nejeden footfetišista.

Každý sedmý Američan rád šimrá chodidýlka

Do světa nevyslovených sexuálních přání dosud naprosto nevídaným způsobem nahlédl výzkum Justina J. Lehmillera, jehož výsledky představil loňský knižní bestseller Tell Me What You Want (Řekni mi, jak to chceš). Z více než čtyř tisíc lidí ve Spojených státech se dr. Lehmillerovi podařilo vytáhnout, jak vypadají jejich nejtajnější sexuální fantazie. Jeho respondentky a respondenti mu prozradili mimo jiné to, že každého sedmého z nich rajcují chodidla, prsty na nohou či paty a také s nimi spojené atributy – silonky, boty, ponožky.

Zdroj: Giphy

Když se Lehmiller na „nožičkáře“ podíval z hlediska pohlaví, zjistil, že sexuální fantazie s chodidly mělo 19,5 % mužů a 8 % žen. Neznamená to, že by si muži na nohách „ujížděli“ víc než ženy. Muži se k tomu jen snáze přiznají. Tuto situaci odrážejí i česká diskuzní fóra, kde se nachází spousta mužů hledajících partnerku pro foot hrátky nebo hořekujících, že nemůžou najít ženu, která by footfetiš vyhledávala či aspoň tolerovala. Objevují se i názory, že tato praktika je oblíbená mezi lesbami, ale mezi hetero ženami je to jako hledat jehlu v kupce sena. Jedná se ale stále ještě o záležitost osobních preferencí, nebo to souvisí spíše se zavedeným pojetím mužské a ženské sexuality v naší společnosti?

Neobvyklé sexuální praktiky se stávají součástí mainstreamu. Neznamená to, že bychom byli víc perverzní, spíš potřebujeme upustit páru7. 9. 2021

Muži nejsou hovada a ženy citlivky

Představa, že cucání prstů, očuchávání chodidel nebo čaj ze silonek rajcují jen muže, je podle Glamour Magazine pevně zažitá a taky velmi mylná. Má původ v patriarchálním přesvědčení, že muži potřebují sex víc než ženy a že mají mnohem větší sklony k perverzi. Od toho je už jen krůček k pseudovědeckému tvrzení, že mužský a ženský mozek se liší (a ten mužský je plný sexu).

„Muži a ženy se moc neliší v tom, jak reagují na sexuálně vzrušivé vizuální stimuly. Genderové rozdíly zde hrají menší roli než třeba taková sexuální orientace,“ uvedla pro Glamour Magazine manželská a rodinná poradkyně Moushumi Ghose. Navíc sexualita, identita a vzrušivost se v průběhu života mohou různě proměňovat vlivem společenských, biologických i psychologických faktorů. S footfetišem se zkrátka nerodíte, můžete si ho v určité životní fázi sami způsobit.

Sexuální pozice à la strč prst skrz krk: Jak vypadají krkolomné polohy hodné akrobatů a zvládli byste je i vy?30. 11. 2021

Každý fetiš je normální

Okolní podmínky, v nichž se nacházíme, mají na vznik fetiše velký vliv. Sexuální fixace na nějaký předmět vznikne, pokud spolu s ním vnímáme něco velmi vzrušujícího. Dr. Lehmiller mluví i o fetiši, který se vyvine jako Pavlovův reflex – něco, co bylo dosud neutrální, postupně dostane vzrušující náboj díky tomu, že začne být opakovaně spojováno se sexem. Nebo se vám prostě laskání chodidel zalíbí natolik, až si bez něj už nedokážete dobrý sex vůbec představit. 

Když se mluví o erotogenních zónách, bývají klasicky zmiňovány bradavky, krk, rty… Ale právě chodidla do tohoto výčtu rozhodně a bez jakýchkoli pochyb patří také. Koho by nešimral dotyk špiček prstů na chodidlech? Přenáší nám do mozku příjemný signál a mozek jej posílá dál do pohlavních orgánů. Odtud je jen krůček k tomu, aby nás začalo šimrat v podbřišku už při samotném pohledu na chodidla. Jak prohlašuje Glamour Magazine, všechny fetiše jsou normální, pokud se jim oddávají střízliví dospělí lidé po vzájemné dohodě. Takže se přestaňte upejpat a šlápněte do toho!

Zdroj: Glamourmagazine.co.uk, Doktorka.cz, Wikipedia.org, Kalhotkomat.cz