V období svátků souložíme víc než jindy, protože jsme všichni naladěni na stejnou emoci. O Vánocích to platí taky

Vánoce a konec roku jsou náročným obdobím v práci i v osobním životě. Zdálo by se, že když člověk přežije všechny ty přípravy, na svátky padne únavou a je rád za klid, nenáročnou zábavu v podobě pohádek a nekonečný přísun cukru. Ale je to jinak. V období vánočního volna si užíváme mnohem víc sexu než jindy. Z čeho jsme tak nadržení? Rajcuje nás vůně jehličí, Ivánek z Mrazíka, nebo je to množstvím vypitého alkoholu?

Během velkých svátků jsme si blíž – doslova

Chuť na sex nemáme v průběhu roku stále stejnou. Vědecká veřejnost se pře o to, zda kolísání nadrženosti v jednotlivých sezónách souvisí spíš s biologickými faktory (například v zimě se víc souloží, protože se dřív stmívá), nebo s kulturními faktory (to jsou pověstná sexuální dobrodružství během týdne, kdy čerpáme letní dovolenou).

Výzkum z roku 2017 podle svých autorů prokázal, že chuť na sex jednoznačně ovlivňuje kultura. To, jestli na to dneska „vlítnem“, závisí na kolektivní náladě ve společnosti. Výzkumný tým zjistil, že během významných kulturních a náboženských svátků značně stoupá počet uživatelů, kteří si na internetu vyhledávají sexuální obsah. A nezůstává jen u koukání, protože o devět měsíců později lze sledovat nárůst počtu narozených dětí. Tak schválně, kdo z vás se taky narodil v září? Netýká se to ale jen Vánoc, nýbrž třeba i muslimských svátků Íd al-Fitr a Íd al-Adha. Výzkumný tým dále z příspěvků na Twitteru měřil náladu, která mezi lidmi během různých sezónních svátků panuje. Tato analýza odhalila, že lidé jsou při těchto příležitostech podobně emocionálně naladěni.

Deset nejběžnějších psychogenních bolestí: Trápí vás tělo, ale nemůžete najít důvod? Zapátrejte v našem seznamu možných příčin25. 3. 2022

Vánoční pohodička vyzývá k rozkoším

Tedy jednoduše řečeno: během vánočního volna jsme obklopeni těmi, které máme rádi, děláme si navzájem radost, máme sváteční náladu, vypadli jsme z nudné rutiny plné nepříjemných povinností a hlavně, nemusíme ráno vstávat do práce. To je ideální konstelace pro sladké sexuální radovánky.

Psycholog a profesor z Floridské univerzity Laurie Mintz přirovnává sex v době svátků k tomu o letní dovolené. „O svátcích prožíváme pocity blízkosti a vzájemného spojení. Je to podobné prázdninovému sexu, kdy jsou lidé nadrženější proto, že nemusí do práce a odpadne z nich každodenní stres,“ řekl Laurie Mintz serveru Instyle.com.

Jsou u vás Vánoce spíš emocionální houpačka?

Ne každý ale prožívá vánoční svátky v rodinné pohodě. Obavy z toho, zda dokážeme naplnit očekávání dokonalých svátků, které na nás klade partner nebo rodina, turbulentní rodinné vztahy, jedna návštěva za druhou, každodenní vaření náročných jídel a následný úklid – to všechno jsou obrovské stresory, které pro spoustu lidí dělají z Vánoc noční můru. V nejedné rodině 2. ledna zazní úlevné: „Tak jsme to zase všechno ve zdraví přežili.“

Podle manželské a rodinné terapeutky Amandy Pasciucco však právě tento sváteční stres u mnohých vyvolává potřebu emocionálního i fyzického spojení. Lidé chtějí najít bezpečné místo v náručí toho druhého nebo taky prostě „upustit páru“. K tomu báječně zafunguje právě partnerský sex, který nám pomůže snadno usnout, zbavit se migrény a obav z dalšího dne, vysvětlila Amanda Pasciucco pro Instyle.com.

Zdroj: Giphy

Podle sex koučky jsou Vánoce vrahem sexu

Třetí terapeutka oslovená serverem Instyle.com však nad informací, že by lidé měli mít během Vánoc víc sexu než jindy, kroutí nevěřícně hlavou. Vanessa Marin se věnuje sex koučingu a ve své praxi se pravidelně setkává s přílivem klientů začátkem kalendářního roku. Přicházejí proto, že už několik měsíců neměli žádný sex a chtějí to změnit. A nejedná se jen o páry, ale i lidi žijící single, tedy bez partnera.

Vanessa Marin zcela chápe, že období svátků skýtá celou řadu důvodů, proč lidé nemají na sex ani pomyšlení. Může to mít logistické příčiny, třeba když je dům plný rodiny a chybí dostatek soukromí. Ale mnoho lidí podle ní reaguje jednoduše i na roční období. V zimních měsících s nízkou teplotou, krátkými dny a nedostatkem světla na to prostě někdo nemá chuť a rozjede to až o letních prázdninách, kdy je světlo, slunce a kůže mastná opalovacím krémem. A single klienti se jí svěřují s nabytou životní moudrostí, že nemá cenu začínat si s někým před Vánocemi. Je to totiž období, které na vztah klade vysoké nároky a vysoká očekávání, navíc nedlouho potom přichází další katastrofa – sv. Valentýn. Takže kdo lásku nemyslí opravdu vážně, měl by vztahy začít roztáčet raději až začátkem jara.

„Jako malý jsem si hrával s panenkami, měl jsem dokonce i přítelkyně, přesto jsem se nesnášel,“ říká Brayan, kterému pomohlo až přesídlení27. 5. 2022

Duch Vánoc nás umí rozhicovat, nebo pěkně vyprudit

Jaká tedy plyne rada pro nadcházející dny? Zapomeňte na osobní strasti a snažte se splynout s náladou davu. Nalaďte se na atmosféru vzájemnosti a štědrosti. Dojímejte se nad koledami, barevnými světýlky i nad tím, že jste spolu. Oddejte se radosti z toho, že dostáváte dárky i že je dáváte. Nejenže se pak budete během vánočních svátků cítit skvěle, ale ještě si v tom svátečním rauši užijete bezvadný sex!

Pokud patříte k těm, kdo se těší na to, až budou mít celé svátky za sebou, nevadí. Nenechte se semlít očekáváním vánočního zázraku, vlezte si pod peřinu (sami) a přetrpte to. Člověk nemusí Vánoce milovat. Především je důležité si svůj negativní pocit nevyčítat, protože tím jen zesílíte své zklamání. Dobrý sex si klidně nechte až na jaro, kdy kolem začnou poskakovat mladí zajíčci. Koneckonců Ježíšek se taky narodil z neposkvrněného početí.

Zdroj: Instyle.com, Nature.com