Sexuální agresoři v nočních klubech mají novou taktiku – místo přidávání drogy do drinku ji vstříknou oběti přímo pod kůži

Omámit svou oběť uspávacím práškem nasypaným do drinku za účelem okradení nebo znásilnění je stará kriminální praktika. Od tabletek na spaní se pachatelé/pachatelky postupně posunuli k moderním „znásilňovacím“ drogám jako GHB. Nyní se v britských nočních klubech objevil nový trik: droga je oběti vpravena injekční stříkačkou přímo do těla. V tlačenici a po pár drincích si člověk ničeho nevšimne, dokud nezačne ztrácet půdu pod nohama.

Počty případů omámení drogou narůstají

Ve Velké Británii byly útoky pomocí jehly hlášeny v mnoha městech. Jen v hrabství Nottinghamshire se na policii od září obrátily přes čtyři desítky obětí. Jedno mají společné: po návštěvě nočního klubu se probudí druhý den ráno v nemocnici a nepamatují si, co se s nimi dělo. Bolí je ruka nebo noha, kde mají modřinu a známky po vpichu. Na sociálních sítích se během podzimu objevily příspěvky a fotky řady Britek, které varují ostatní, ať si dají dobrý pozor. To jsou ovšem ty, o jejichž bezpečí se postarali přátelé a nestaly se v omámeném stavu oběťmi sexuálního útoku.

Incidenty jsou hlášeny z mnoha měst včetně Liverpoolu, Exeteru, Edinburu nebo Leedsu. Děsivé je to, že všechny proběhly podle téměř identického scénáře. Několik mužů z různých měst už policie vyšetřuje. Britský magazín Glamour píše, že současná situace je jen vyústěním toho, co se v zemi děje posledních víc než pět let. Mezi lety 2015 a 2019 podle informací magazínu bylo jen v Anglii a Walesu ohlášeno přes 2600 případů, kdy byla oběti nasypána omamná látka do drinku. Spousta případů však zůstává nenahlášena, skutečná čísla jsou o mnoho vyšší. Přímá aplikace omamných látek jehlou do těla je jen vylepšením metody.

Je vůbec ještě bezpečné jít pařit?

Ženy, které jsou klasickými oběťmi „uspávačů“, jsou situací samozřejmě zneklidněny. Sotva se bary otevřely po covidovém lockdownu a člověk si může znovu užívat noční zábavy, objeví se další problém. V říjnu v Británii proběhla protestní kampaň „Girls Night In“, která měla upozornit na nedostatečné bezpečí v klubech. Nejde jen o to, že vám někdo může něco přidat do pití nebo rovnou do svalu, ale taky že vyhazovači se nezajímají o to, kdo bezvládnou ženu z klubu odvádí – je to její přítel, nebo útočník?

V Británii funguje iniciativa I’ve Been Spiked (Hodili mi něco do pití), která na problém upozorňuje už dlouho. Nabízí podporu těm, kteří byli takto zdrogováni, a radí ostatním, jak poskytnout pomoc, když se někomu v okolí něco podobného stane. Zakladatelka Mair Howells magazínu Glamour řekla, že řešením ale není zavádění přísnějších bezpečnostních opatření v nočních podnicích. Prohledávání návštěvníků, které je nepříjemné a umožňuje snadné zneužívání moci, podle ní povede jen k šikaně lidí z marginalizovaných skupin včetně žen. Ona sama volá po lepším tréninku personálu klubů, aby dokázal rozpoznat a zasáhnout v rizikových situacích a také poskytnout pomoc obětem. V České republice podobný trénink zaměřený na sexuální obtěžování klubům a barům nabízí spolek Konsent.

Češi Ukrajincům závidí vstup do ZOO zdarma, přitom jde jen o snahu zmírnit dopady posttraumatického stresu14. 3. 2022

Odborníci: vpíchnutí drogy bez povšimnutí je nesmysl

Útoky jehlou jsou však zatím neověřené a někteří odborníci zpochybňují, že je možné vpíchnout někomu látku, aniž by si toho všimnul. Některé nové drogy sice umožňují aplikaci do svalu místo do žíly, nicméně je tu příliš mnoho „ale“: jehla by musela být v těle zhruba dvacet sekund, aby se podařilo vpravit potřebnou dávku. Řada míst po těle má hustou síť receptorů bolesti. Aplikaci by musel provést školený specialista, a ne obyčejný návštěvník klubu. A především – jsou přeci mnohem jednodušší způsoby, jak do oběti omamnou látku dostat. Objevují se tedy hlasy, že vpichování jehel se v klubech sice může objevovat, ale nemá souvislost se zdrogováním daného jedince za účelem sexu.  

Zdroj: Giphy

Na druhou stranu tento přístup je úplně typický – společnost zpochybňuje výpovědi obětí. Pokud určitý počet žen hovoří o tom, že byly zdrogovány pomocí jehly, měl by být případ podrobně prošetřen. Po tom také volá iniciativa I’ve Been Spiked, která proto založila i petici, již zatím podepsalo osm tisíc lidí. Navíc jsou odborníci, kteří zastávají názor, že útoky jehlou jsou možné a reálné. Praktická lékařka Veena Babu z Londýna například pro BBC řekla, že nevidí důvod, proč by se útok injekcí v rušném prostředí klubu neměl podařit. Existují totiž velmi tenké kosmetické jehly, jejichž vpich téměř není cítit. Na paži nebo stehně si tak oběť opravdu nemusí ničeho všimnout – znamená to ale, že bude delší dobu trvat, než droga začne působit.

Být hetero je „normální“. A možná i „povinné“. Jak se tzv. povinná heterosexualita projevuje a koho se týká?21. 4. 2022

Na drink si dávejte pozor i na domácích mejdanech

Británie má značné problémy s konzumací alkoholu a drog i u velmi mladých lidí. Tamní páteční noci jsou pověstné. Nyní se diskutuje, proč se tolik případů útoků v klubech objevilo najednou na podzim. Zazněly názory, že je to spojeno se začátkem nového semestru, kdy do města po prázdninách najedou studenti a odehrávají se divoké parties, zejména pro prváky. Lidé z organizace Alcohol Education Trust navíc varují, že podávání drog bez vědomí dané osoby se zdaleka neděje jen v nočních klubech. Spousta incidentů se odehrává na mejdanech u někoho doma, kde to člověk nečeká. Pachatelem nebývá cizí osoba, ale někdo z širšího okruhu přátel oběti.

Ať už britská policie rozezná aplikaci omamné látky injekcí jako nový druh kriminálního činu, nebo ji bude přehlížet a nadále bude oficiálně existovat jen starší metoda přidávání drogy do drinku, ženy a další skupiny ve vysokém riziku by se tím neměly nechat odradit od noční zábavy a nezavírat se po večerce doma. Ukazuje se ale jako extrémně důležité mít s sebou při pařbě přátele, na které se můžete opravdu spolehnout, kdyby věci během noci začaly nabírat nečekaný spád.

Zdroj: Vice.com, Glamourmagazine.co.uk, Llinktr.ee/ivebeenspiked, BBC, Alcoholeducationtrust.org