I sexuální sny mají svůj význam. Co vám podvědomí naznačuje, když se vám zdá o sexu s šéfem či drsných postelových hrátkách?

Lidské sny jsou obecně tématem opředeným mnoha tajemstvími. Ti, kdo svým snům přikládají určitý význam (a to, co se jim zdálo, si pamatují), se pak snaží po probuzení přijít na to, co by tak asi vše, co v noci „prožili“, mohlo znamenat. Není tedy divu, že např. zuřivě listují ve snářích a pod hesly jako „světlo viděti“ či „zubem kývati“ hledají, co je asi v budoucnu potká. Ovšem pak jsou tu tací, co zrovna ve snáři asi odpověď nenajdou. Ostatně „divoký sex míti“ pravděpodobně není úplně kategorie, na niž by se vykladači snů více zaměřovali…

Pokud si své sny nepamatujete, asi se vám spokojeně žije. Pak jsou tu ale tací, kteří mají sny doslova živé. To může být v některých případech fajn, ovšem pokud se vám zdá o swingers párty se šéfem či kompletním vedením podniku, v němž pracujete, už tak moc skvělé to asi nebude. A to i proto, že nepochybně budete bádat, co že vám to vaše podvědomí chce vlastně naznačit. A přesně v tomto momentě vstupuje do hry profesionální analytička snů Lauri Loewenberg, dle níž i ty nejpodivnější sexuální sny je možné vysvětlit (zhodnotit, zda je to dobře, či nikoliv, již můžete sami).  Základní pravidlo výkladu přitom možná překvapí: „Prvním pravidlem, jak porozumět svému sexuálnímu snu, je nesnažit se jej vykládat doslovně,“ tvrdí Loewenberg s tím, že sny vždy mluví v symbolech a jsou metaforou toho, co se děje v našem skutečném životě. „Sexuální sny jsou jen zřídka o samotném fyzickém spojení, ale spíše o spojení psychologickém,“ doplňuje.

Česko jako psychedelická velmoc: účinky ketaminu budou čeští vědci srovnávat s látkou, již obsahují lysohlávky – a nabízí účast ve studii30. 12. 2021

Konkrétně sex tedy ve snové praxi zastupuje právě spojení mezi lidmi v řadě rovin. Může se jednat o náznak, že s člověkem, s nímž si ve snu užíváte jedno číslo za druhým, máte např. dále spolupracovat, příp. o metaforu toho, že byste s danou osobou měli zlepšit své vztahy. „Jednota, spojení, to jsou operativní slova při výkladu vašeho sexuálního snu. Pamatujte si, že nejde ani tak o to, kdo je vaším snovým sexuálním partnerem, ale spíše o to, co představuje,“ dodává Leowenberg s tím, že sny jsou vlastně zprávou „od vás pro vás“, jak můžete zlepšit svůj život. Podle Janet Brito, licencované psycholožky a sexuální terapeutky, je ale i tak možné provést trošku detailnější rozklíčování „sexuálních poselství“. „Když se ve vašich snech objeví sex, rozdělte je na příběh, který má začátek, střed a konec. Zaměřte se na prožívání pocitů ve vašem snu a to, kam vás energie snu zavede – tedy na konec snu. Díky tomu odhalíte emocionální potřebu, kterou máte ve svém bdělém životě, ale nenaplňujete ji,“ objasňuje.

Sex s…

A jak si tedy vykládat konkrétní sexuální aktivity? Pokud se vám zdá o sexu s neznámým tajuplným cizincem/cizinkou, vlastně není úplně nutné hledat nějaké komplikované hluboké významy. Pravděpodobně vám skutečně schází sex v reálném životě. Takže pokud máte partnera/ku, zkuste mu/jí kulantně naznačit, jak se věci mají, a pokuste se najít nějaký „sexuální kompromis“. A pokud protějšek nemáte, tak…inu, buď se budete muset spokojit s neznámým cizincem/kou ve snu, nebo se jej pokusíte najít v podobě z masa a kostí…To sen o sexu s ex, to je již jiný kalibr. V prvé řadě záleží na tom, jak často se vám o takovýchto radovánkách zdá (a jak dlouho od rozchodu to je). Může se totiž jednat např. o projev procesu zvykání na nového partnera, ale skutečně i o nevyřešený smutek z odchodu partnera předchozího. Pokud už ale od rozchodu uplynul nějaký ten pátek a váš ex vás ve snech stále „pronásleduje“, vůbec není od věci pokusit se o tom promluvit s terapeutem, může jít totiž nejen o projev nenaplnění ve vztahu stávajícím, ale také o emoce nezpracované v minulosti.

Specifické významy lze přikládat také sexuálním snům, v nichž má člověk sex se svým učitelem/kou (nebo naopak se studentem/kou). Obvykle se prý podobné sny zdají lidem, kteří byli dlouhodobě připraveni o pozornost a jednoduše touží po tom, aby konečně byli něčím zajímaví.

Od orálního sexu až k BDSM

Kromě sexuálních snů, které stojí a padají na nějaké konkrétní osobě, se samozřejmě ve snech mohou objevovat i jiné věci, specificky různé sexuální praktiky. Zdá-li se vám o orálním sexu, údajně je nejběžnější interpretací to, že jste byli vychováni k přesvědčení, že právě orální sex je nechutný, a tak po něm toužíte (ano, tady zrovna příliš velký prostor pro metafory skutečně není).

Ovšem sexuální sny mohou mít i poněkud tvrdší povahu. Bude-li se vám zdát o BDSM, na rozdíl od předchozího případu to rozhodně neznamená, že v reálném životě vám trošku té ostřejší intimity schází. „Takto laděné sny mohou znamenat, že člověk měl panovačnou matku nebo otce a že představa, že nad ním má někdo blízký převahu, je mu známá a blízká,“ popisuje vztahová psychoterapeutka Fran Walfish. Kromě toho lze pracovat s interpretací, že člověk si jednoduše přeje být veden či přímo ovládán – resp. touží po tom, aby za něj druzí převzali iniciativu. Na tom ale podle Walfish nic špatného není.

Zívání je nakažlivé i pro některá zvířata – ne však pro psychopaty. Jak je to možné?20. 1. 2022

V souhrnu ale právě podle Walfish platí, že ne vždy musí být sexuální sny spojeny s hlubokými emocemi či traumaty z minulosti. Na druhou stranu – vždy je namístě pokusit se nad jejich možným významem zamyslet. Pro určitou komplexnější představu je pak prý vhodné založit si deník a podrobnosti ze snů si zapisovat. Po třech až pěti záznamech by se pak každý měl pokusit najít nějaké paralely či společné rysy – a právě ty mohou být také vodítkem k tomu, jaká je pravá podstata snů. „Kromě toho se člověk do kontaktu se svými pocity může pokusit dostat tak, že stráví nějaký čas sám se sebou – odpojí se od všech digitálních zařízení a bude se soustředit jen na sebe a své tělo,“ shrnuje Janet Brito. A podle ní se právě díky sexuálním snům může každý o sobě dozvědět mnohem více, než tuší.

Zdroj: healthline.com, melmagazine.com, insider.com