Všichni vám lžou! Průměrný člověk má sex jen jednou týdně, i to bohatě stačí na šťastný partnerský život

S rozšířením porna a internetu obecně se nám posunuly představy o realitě. Lidský penis měří třicet centimetrů, sex trvá dvě hodiny, trojka je běžný standard, všichni u toho chceme dostat nařezáno. Ovšem popkulturní pohled bývá většinou tak trochu nafouknutý. Pojďme se na sex podívat očima vědy. Vědci nás mají prokouknuté a znají skutečná čísla.

Sexuální realita: jednou týdně

Nejsme ve filmu ani v harlekýnce. Průměrný dospělý člověk má sex 54krát v roce, to znamená vlastně jednou týdně. Tyto výsledky přinesla studie z roku 2017 publikovaná v časopise Archives of Sexual Behavior. Není nezajímavé, že studie se jmenovala Pokles frekvence pohlavních styků mezi americkými dospělými mezi lety 1989 a 2014. Skutečnosti, které zjistila, opravdu nejsou slavné. V desátých letech nového tisíciletí si Američané užívali o šest souloží ročně méně než v devadesátkách.

Je to samozřejmě trochu čarování s čísly. Ne že by všichni dospělí souložili méně. Ve společnosti narostl počet single osob, které žijí bez partnera a obecně mívají méně sexu. Mají ho ovšem pořád stejně málo. K poklesu sexuální aktivity podle výzkumu došlo u lidí žijících v partnerském vztahu, ať už v manželství nebo tzv. na hromádce. Největší pokles výzkumníci zaznamenali u lidí ve věku nad 50 let, u lidí s dětmi školního věku a u těch, kdo nekoukají na porno (!).

Spousta lidí vám řekne, že dnes už se prostě ne**ká jako dřív. A tento výzkum to opravdu potvrdil. Nejvíc sexu podle výsledků měli ve svém životě lidé narození ve 30. letech minulého století, tzv. tichá generace, která předcházela generaci baby boomers. A kdo má sexu nejméně? Samozřejmě mileniálové.

Dobrovolné sebepoškozování i divoké orgie: 10 zapomenutých náboženství a jejich děsivé rituály28. 12. 2021

K partnerskému štěstí stačí málo

Na velikosti nezáleží a na frekvenci taky ne. Společnost pro psychologii osobnosti a sociální psychologii zveřejnila v roce 2015 výsledky výzkumu, podle něhož páry souložící alespoň jednou v týdnu jsou šťastnější než ty, které do toho buší méně často. Ovšem dvojice, které mají sex víckrát, už o nic šťastnější nejsou. Tím tento výzkum založený na datech od 30 tisíc respondentů a respondentek zbořil zažitou představu, že čím víc sexu, tím lepší vztah.

„Stačí jednou týdně. Naše zjištění ukazují, že opravdu důležité je udržovat intimní pouto s partnerem. Nemusí to být častý pravidelný sex,“ potvrdila vedoucí výzkumného týmu Amy Muise v tiskové zprávě k výzkumu. Ten ovšem nezodpověděl jednu zásadní otázku: Jsou páry šťastnější, protože souloží alespoň jednou týdně, nebo souloží alespoň jednou týdně proto, že jsou šťastnější?

Zdroj: Giphy

Za pokles sexuální aktivity může věk i nasycení

Kinseyho institut při Univerzitě v Indianě se v roce 2016 podíval na frekvenci sexuálních prožitků z hlediska věku. Je obecně známá skutečnost, že s posupujícím stářím klesá sexuální apetit. Výzkum zjistil, že mladí lidé ve věku 18–29 let mají průměrně 112 souloží ročně, což jsou dvě týdně. Věková kategorie 30–39 let průměrně souloží 86x za rok, což odpovídá sexu šestkrát do měsíce. A lidé ve věku 40–49 let mají sex už jen 69x ročně, tedy jednou za týden a ve svátek.

Padesátníci to rozbalí 52x do roka, tedy jednou týdně a dost. Podle výše zmíněného výzkumu Společnosti pro psychologii osobnosti a sociální psychologii to znamená, že i oni (se souloží každou středu) mají šťastný vztah!

Toxické mužství je prý důvodem, proč muže nezajímá klimatická krize. Opravdu i v ekologii „na pohlaví záleží“?13. 12. 2021

Sexuální nasycení přijde vždycky

Brian Jory, profesor a ředitel rodinných studií na Berry College v Georgii, v této souvislosti hovoří o sexuálním nasycení, které se ve vztahu obvykle objevuje po dvou či třech letech. „Sexuální nasycení je součástí života v páru a známe ho všichni. Lidé prostě mají sklon k tomu, že se záhy začnou nudit. Není to chyba nebo něco, za co bychom se měli stydět,“ řekl Brian Jory serveru Health.com.

Zásadní je pro úspěch dlouhodobého vztahu to, jak partneři k sexuálnímu nasycení přistupují. Pokud ho oba pojmete jako kýžené pohodlí, bezpečí a předvídatelnost, máte vyhráno a dál budete v páru šťastni. Jestli ovšem pokles dřívějšího sex drivu vám nebo vašemu partnerovi přinese nudu a zklamání, nejspíš v tom uvidíte důkaz, že se k sobě vlastně nehodíte, a dál půjdete každý svou cestou.

Zdroj: Health.com, Link.spirnger.com, Spsp.org, KInseyinstitute.org