Rodí se naděje na první antikoncepční pilulku pro muže. Budou ale ženy spoléhat na to, že jejich partner nezapomněl spolknout prášek?

Zodpovědnost za to, že sexuální akt neskončí otěhotněním, vždy ležela na bedrech ženy. Nechtěné těhotenství bylo vnímáno jako její chyba, i když to byl muž, kdo zklamal při přerušované souloži. Dnes mají osoby s dělohou k dispozici celou řadu moderních antikoncepčních metod, ale nerovnost v ložnici přetrvává. To by měla již brzy změnit mužská pilulka, kterou vynalézají na University of Dundee ve Velké Británii.

Mužská antikoncepce zamrzla u kondomu

Výzkum nové mužské antikoncepce na Univerzitě v Dundee právě podpořila Nadace Billa a Melindy Gatesových částkou 1,7 miliónu amerických dolarů. Není to první finanční dar. Už v roce 2016 výzkumníci z Dundee od Gatesových získali prvních 100 tisíc, aby se prověřilo, zda jejich výzkum v této oblasti má budoucnost. Pokud se vše bude dařit, muži konečně dostanou první spolehlivý a bezpečný přípravek, který zabrání tomu, aby partnerku nechtěně oplodnili.

Jak poznamenal profesor reprodukční medicíny z dundeeské lékařské fakulty Chris Barratt, vývoj mužské ochrany se zastavil u vynálezu kondomu. Pokusy o další antikoncepční metody pro muže, které by nebyly definitivní jako vasektomie, nebyly zatím úspěšné. V roce 2016 vzbudil velké naděje objev chemické sloučeniny, která téměř okamžitě po použití znehybnila spermie. Tento efekt pak vyprchal v řádu dní. Právě letos měl podle původních plánů vstoupit na trh přípravek pro muže ve formě nosního spreje. Průlom se však zatím nekonal.

Základ nové pilulky by měl být známý do dvou let

„Do dvou let bychom rádi našli vysoce účinnou sloučeninu, s níž budeme moci vstoupit do úvodní fáze vývoje léku. To by byl významný pokrok v této oblasti a mohl by to být klíč, kterým odemkneme novou éru mužské antikoncepce,“ slíbil profesor Chris Barratt.

Dosavadní výzkum narazil podle tiskové zprávy Univerzity v Dundee na několik překážek. Jednak jsou to relativně omezené znalosti o biologii lidských spermií. Dále je to nedostatek studií, které přesvědčivě spojují bílkovinu v lidských spermiích s klíčovými funkcemi, které má spermie plnit po opuštění mužského těla. Třetím problémem představovalo to, že nebyl k dispozici funkční systém pro sledování účinků testovaných sloučenin. Tuto překážku ovšem výzkumný tým z Dundee již vyřešil. Sestavil systém, který provádí velmi rychlý pohyb lidských spermií, a tím umožňuje měření účinků chemikálií a léků.

Zdroj: Giphy

Spolehne se žena na muže?

Ženy již desítky let využívají komfortu antikoncepčních pilulek, i když v poslední době klesá jejich obliba, nebo nitroděložních tělísek – ve Velké Británii se nedávno podepisovala petice požadující lepší tišení bolesti po zavedení nebo vyjmutí tělíska. Ženy, které nemohou brát hormonální pilulku, by jistě ocenily, kdyby si antikoncepci vzal na starosti muž a polykal prášky místo nich.

Ale v tom právě bude největší slabina nového vynálezu. Pokud si muž zapomene prášek vzít, bude to stále jeho partnerka, kdo za pochybení ponese následky. Dokud se nepodaří odstranit tuto nerovnost, což z biologických důvodů nejspíš nikdy nepůjde, přetrvá nerovnost i v otázce ochrany před otěhotněním. K jejímu správnému použití je vždy víc motivován ten, komu v případě selhání hrozí větší riziko.

„Respektuji, ale takové dítě bych doma mít nechtěl/a.“ Takto se staví lidé v Seville k LGBT+ občanům, říká španělská drag queen Skoria15. 4. 2022

Půjde o průlom zejména v chudších částech světa

O antikoncepci nelze uvažovat jen v hranicích rozvinutého světa, kde máme k dispozici celou plejádu antikoncepčních metod i kvalitní zdravotní péči v případě, že ochrana selže a žena se rozhodne neplánované těhotenství ukončit. Účinná ochrana před otěhotněním je extrémně důležitá v oblastech s nízkou ekonomickou úrovní, kde další dítě může znamenat propad rodiny do ještě větší chudoby. Guttmacher Institute provedl odhad počtu nechtěných těhotenství a jejich umělých přerušení. Podle jeho modelu v letech 2015–2019 ve světě došlo k 121 miliónům neplánovaných oplodnění a 61 % skončilo interrupcí. Ženy z nejchudších zemí přitom mají téměř trojnásobnou šanci, že nechtěně otěhotní.

Plánování rodiny je jednou z priorit Nadace Billa a Melindy Gatesových. „Když ženy a dívky mají přístup k antikoncepci a péči, které jim umožňují dělat informovaná rozhodnutí, mohou své životy žít tak, jak samy chtějí – a ne jak po nich chtějí ostatní. Více dívek chodí do školy, více žen chodí do práce a více novorozenců může dobře prospívat a mít šanci na kvalitní budoucnost,“ vysvětluje web nadace.

Zdroj: Bohdana Rambousková