Bezpečný sex zdaleka neznamená jen klasický kondom. Ochranu lze užívat i na jiné části těla, mnozí však o jejích výhodách nevědí

Ochrana při sexu by měla být základem bezpečnosti a zdraví. Přitom podle výzkumů, které cituje server Shape, kondom při klasickém (tedy, heterosexuálním – vaginálním) sexu užívá cca třetina mužů, při sexu orálním se jedná o praxi ještě méně běžnou (kterou alespoň jednou vyzkoušela cca jen pětina lidí)…a ochranu prstů při sexu nemívá v podstatě nikdo. To vše navzdory skutečnosti, že drtivá většina z nás ví, proč je ochrana (ať už při kterémkoliv typu sexuálních hrátek) důležitá. Ovšem – proč by měla být důležitá ochrana prstů? A existuje tzv. bariérová ochrana určená speciálně pro „prstové užití“?

Jak vypadá klasický kondom – a proč jej užívat – ví dnes nepochybně každý (ačkoliv tedy ne každý tak opravdu činí). Jenže zúžení bezpečného sexu výhradně na sex s kondomem je vlastně docela nedostatečné. „Když lidé přemýšlejí o sexuální bezpečnosti, přemýšlejí o ní obvykle pouze z hlediska prevence přenosu sexuálně přenosných chorob a také těhotenství,“ vysvětluje pro portál Men´s Health dr. Justin Lehmiller, vědecký pracovník z prestižního Kinsey Institutu. „Sex je ale mnohem pestřejší a zahrnuje širokou škálu aktivit, přičemž každá z nich s sebou nese svůj vlastní soubor rizik a vyžaduje různé metody ochrany,“ doplňuje. Skutečně tak existují důvody, proč během sexu mít ochranu i jinde, než tam, kde je to zcela obvyklé. A mnozí budou asi přinejmenším překvapeni tím, že na trhu lze sehnat i kondomy na prsty…

Moderátorka a influencerka Nikol Trojanová představuje svůj útulný byt v nově vznikající pražské čtvrti15. 10. 2021

Původně byl tento typ ochrany určen především k ochraně otevřených ran tak, aby se do nich nedostala infekce, příp. je možné setkat se s nimi také v gastronomii či ve zdravotnictví. „Prstové kondomy jsou ve skutečnosti zdravotnický prostředek, který byl vytvořen pro lékařské pracovníky, kteří potřebují chránit prst ve chvíli, kdy celá rukavice není třeba. Ale právě tyto produkty je možné efektivně užívat také během sexuálních aktivit,“ dodává Lehmiller. V 80. a 90. letech byly navíc prstové kondomy standardní součástí prevence přenosu HIV, dnes však víceméně upadly v zapomnění – sehnat je lze ale v drogeriích i na internetu. V praktické rovině se jedná o nelubrikované „kondomy“ o velikosti prstu, které prsty pokryjí po celé jejich délce.

„Prstové kondomy“ jsou pak podle Andyho Durana, který zastupuje firmu zaměřující se na nabídku sexuálního zboží, skvělé pro všechny typy sexuálních hrátek – nejenže do jisté míry přispívají ke zvýšení sexuálního prožitku, ale především snižují riziko přenosu jakékoliv nežádoucí infekce. „Kdykoliv vsunete jakoukoliv část těla do těla někoho jiného, nelze na související rizika přenosu infekcí či bakterií, které infekce způsobují, zapomínat,“ doplňuje pak odbornice na sexuální vzdělávání Searah Deysach. Pokud bychom tedy měli být konkrétní, lze užitím ochrany prstů předcházet de facto totožným problémům jako v případě užití klasických kondomů – tedy nákaze HIV, hepatitidě typu A, ale i dalším infekcím, jako jsou infekce močových cest, kvasinkové infekce apod. Navíc podle výzkumu citovaného portálem Medical News Today lze prostřednictvím prstů přenášet i lidský papillomavirus (HPV), čemuž se tedy lze v případě užití adekvátní ochrany také vyhnout.

Bezpečné a jemnější sexuální hrátky

Kromě toho ale ochrana prstů nabízí mnohem více než jen bezpečný sex – ve skutečnosti totiž poskytuje i vyšší míru sexuálního potěšení. „V prvé řadě, ochrana prstů pomáhá k tomu, že drsné ruce jsou měkčí a upravenější,“ tvrdí Duran s tím, že např. při análním dráždění konečníku, jehož stěny jsou velmi tenké, lze díky ochraně prstů zabránit i všem nepříjemným poškozením způsobeným třeba jen trošku tvrdší pokožkou. Podobné je to pak i s nehty – v případě delších nehtů tak odborníci doporučují podložit je troškou vaty a následně natáhnout právě prstový kondom – díky tomu lze předcházet nejen řadě nežádoucích zranění, ale opět i přenosu infekcí, potažmo bakterií, které mohou za nehty ulpět.

Prstové kondomy jsou obvykle k dispozici v několika velikostech – malé, střední, velké a extra velké – a pokud zvolíte správně, ochrana se prstu přizpůsobí. Z hlediska materiálů jsou i prstové kondomy obvykle vyráběny z latexu, ale při trošce pátrání lze objevit i alternativy vhodné pro všechny, kdo jsou např. na latex alergičtí. Samotné užití je pak de facto srovnatelné s užitím kondomů klasických, po vyjmutí z obalu stačí prstový kondom nasadit a srolovat po prstu směrem dolů.

Znevýhodněné postavení ve společnosti dostává LGBT+ lidi pod velký stres. Hetero většina ho nikdy nepochopí, protože nic podobného nezažívá26. 8. 2021

Duran pak před samotnou akcí doporučuje i užití lubrikantu – samozřejmě ale ne takového, který je na bázi oleje, ten totiž může přispět k rozkladu latexu.  Jelikož ale sexuální hrátky mohou mít řadu podob, samozřejmě je namístě uvažovat také o možnostech v případě užití více prstů – bezpochyby je možné užít prstových kondomů více (není úplně dobrý nápad pokoušet se užít jeden a doslova na něj „nacpat“ prstů více), ale pokud má být v akci celá ruka, je vhodná spíše celá rukavice – a tehdy se jedná o klasické jednorázové rukavice, které jsou užívány např. v gastronomii nebo ve zdravotnictví. Základním pravidlem ale je výběr takových, které nejsou pudrované. Variant je v každém případě mnoho – a vybere si každý/á, kdo myslí nejen na zdraví své, ale i zdraví svého protějšku.

Zdroj: Shape.com, Menshealth.com, Medicalnewstoady.com