„Sex positivity“ neznamená jenom mít rád sex, ale především umět o sexualitě bez uzardění mluvit

Sex positivity, body positivity – současné pozitivní trendy v přístupu k sobě samým dávají naději, že se další generace lidí už nebudou muset trápit tím, jak daleko mají ke společensky uznávanému ideálu. K sex positivity se hrdě přihlásí skoro každý, protože skoro každý má rád sex. Jenže o tom to právě úplně není. Jste na pozitivní postoj k sexu opravdu připravení se vším, co přináší?

Kdo je opravdu sex positive

Člověk, který o sobě může říct, že je sex positive, je připraven bez rozpaků poznávat své vlastní tělo i těla druhých. Neděsí ho intimita a dokáže komunikovat o sexuálních tématech bez uzardění a bez toho, aby si určitá tajemství nechával pro sebe. To vše dělá respektujícím způsobem, bez skandalizování nebo vysmívání se něčí anatomii, sexuálním preferencím nebo genderu.

Sex positive člověk chápe, co v sexu znamená vzájemný souhlas, a umí to jednoduše vysvětlit zmatenému bílému heterosexuálnímu muži (třeba stylem: když vejdeš do gay baru, hned ti bude jasný, co se tím myslí). Netrousí hloupé poznámky o tom, že si teď s sebou raději bude nosit smlouvu k podpisu.

Sex positivity je i o druhých lidech

Ale sex positivity přístup jde podle psychologa Thea Burnese z kalifornské Antioch University ještě dál. Serveru Health.com řekl, že do něj řadí i otevřený postoj k pracovníkům a pracovnicím v sex byznysu. Měli byste je být schopni přijmout, podporovat jejich práva a stát na straně legalizace prostituce. To je rozměr, který u nás v Česku moc neznáme. Prostituce není od 90. let tématem, které by se těšilo pozornosti a zájmu veřejnosti.

V zahraničí je tomu jinak. Na každoroční konferenci mezinárodní LGBTQIA organizace ILGA-Europe jsou vždy zastoupeni i delegáti a delegátky z řad sex workers. Běžně se účastní také pride průvodů. Dokážete si představit, že by v průvodu Prague Pride – až zas někdy bude – hrdě kráčela skupina lidí ze sex byznysu? Jste opravdu připraveni jít vedle nich a neházet divné pohledy nebo se nechichotat?

Největší pohlavní orgán je mozek, tvrdí zastánci erotické hypnózy. Ta slibuje bezdotykový orgasmus i zbavení se sexuálních dysfunkcí30. 7. 2021

Není to o počtu zářezů na pažbě

Sex positivity tedy rozhodně nerovná se jen pozitivní postoj k sexu. Neznamená to vysokou sexuální výkonnost, obrovské počty sexuálních partnerů, kterými se pak jedinec chlubí, nebo sexuálně vyzývavé chování, které většině lidí bude stejně spíš vadit. Koncept sex positivity ani nepředepisuje, kolik sexu nebo partnerů máte správně mít nebo jakým praktikám se věnovat. Vlastně cokoli, co zavání předepisováním či očekáváním ostatních, je přesný opak sex positivity.

Nemusíte tedy být ani kanec, ani upejpavka. Prostě jen zdravě, s otevřeností a zvídavostí přistupovat k sexuálním nabídkám, vyjádření vlastních tužeb a hovorům s ostatními o sexu.

Zdroj: Giphy

Proč tolik povyku?

Možná bychom za průkopníka sex positivity mohli označit už Sigmunda Freuda. V prudérní společnosti konce 19. století začal mluvit o sexualitě a jeho pacientky zjišťovaly, že netrpí bůhvíjakou poruchou, ale nedostatkem kvalitního sexu. Přesto celé další generace žen byly vychovávány v tom, že pro úspěch manželství se to jednou za čas vydržet musí. A proti tomu existoval ideál dokonalých milenců užívajících si sex snů. Vznikla situace, kdy na jednu stranu je sex ve filmech a v médiích běžně (a nerealisticky) zobrazován, ale soukromý život se otevřené zmínky o sexu téměř děsil.

Sex positivity je proto i politickým postojem. Je to reakce na to, že o sexualitě se dlouho mluvilo jen šeptem. „Sex positive hnutí ukázalo, že sex je součástí našeho života. Proto je hloupé považovat mluvení o něm za něco nezdravého nebo neslušného. Naopak je žádoucí poznávat sex se souhlasem, důvěrou a s fungující komunikací,“ říká dr. Theo Burnes. Tento trend navíc podporují veřejná vystoupení celebrit, které začaly otevřeně hovořit o zkušenostech se sexuálními útoky, nízkým sebevědomím, sexuálním zdraví nebo i slut-shamingem (obviňování ze sexuálně vyzývavého nebo promiskuitního chování).

S nerozhodností dnes bojuje spousta lidí. Pokud si ale nedokážete vybrat, co si vzít na sebe, aniž si hodíte kostkou, máte aboulomanii22. 7. 2021

Jak začít se sexuální otevřeností

Sex positivity přístup je zdraví prospěšný, protože člověku umožňuje dobře se starat o své sexuální zdraví. Dělat správná rozhodnutí a komunikovat je směrem k sexuálním partnerům vede nejen k fyzickému zdraví, ale i k duševnímu. A to nejen proto, že si sex umíte užít, ale taky proto, že se snadněji vyhnete situacím, které by mohly přinést trauma, nemoc nebo třeba pocity izolace.

Jak s tím ale začít? Nejde o to chlubit se sexuálními zážitky. Nejdřív zjistěte, co všechno jste bez začervenání schopni vyslovit před druhými. Umíte partnerovi či partnerce přesně říct, co a jak vám má dělat, aby vám to bylo příjemné? Jste ochotni nahlas do detailu popsat největší trapas, který jste při sexu zažili? Znáte vůbec názvy všech částí svých pohlavních orgánů? (Pro spoustu divaček seriálu Goop Lab poslední dobou trochu vyšinuté Gwyneth Paltrow bylo zajímavým zjištěním, že vulva není to co vagína.) Byli jsme vychováváni v mantinelech tabu a nyní to chce úsilí, abychom se jich zbavili. Dnes už zkrátka neplatí, že na sex se myslí, ale nemluví se o něm.

Zdroj: Bohdana Rambousková