Šestnáct druhů mužského a ženského orgasmu. Nedaří se vám některého dosáhnout? Nevadí, zkuste jiný!

O orgasmu se otevřeně mluví teprve krátkou dobu. Evropská civilizace dlouho předstírala, že neexistuje, a především se mlčelo o tom, že by něco takového mohla zažít osoba ženského pohlaví. Dnes už mezi sex a plození potomků nedáváme rovnítko a orgasmus je námětem mnoha diskuzí. A dokonce rozlišujeme různé druhy orgasmu. V současné chvíli jich známe už šestnáct!

Orgasmus nám příroda dala schválně

Sex byl dlouho vnímán jako činnost s jediným účelem – zplodit děti a zajistit tak přežití lidského druhu. Tyto dřevní doby jsou naštěstí pryč a my víme, že sex má další velmi důležitou roli: je to významná forma posilování mezilidského kontaktu a taky příjemného pobavení.

Dokud se celá lidská činnost po tmě pod peřinou v ložnici omezovala jen na technické zajištění spojení spermie s vajíčkem, orgasmus stál stranou pozornosti. Přitom příroda není hloupá a dala nám tuto vysoce příjemnou schopnost právě proto, aby nás sex bavil a chtěli jsme ho dělat co nejčastěji.

Když jeden nejde, zkuste jiný

Většina diskuzí o orgasmu sklouzne ke stejnému tématu: problémy s jeho dosažením. Ve filmech vídáme milenecké dvojice, které vyvrcholí ve stejný okamžik, do 10 vteřin od začátku sexuální scény (protože pak už je potřeba posunout děj příběhu dál). To samé pak čekáme i v reálném životě a jsme zklamáni.

Skvělou zprávou je, že neexistuje jeden orgasmus pro ženy a jeden pro muže. Odborníci na sex a vztahy dnes rozlišují už 16 druhů orgasmu, takže pokud vám jeden nejde, nevadí, je tu ještě spousta dalších možností. Pojďme se tedy bavit nikoli o problémech s dosažením orgasmu, ale o tom, z jakých různých druhů máme na výběr!

Snickers ve Španělsku po obvinění z homofobie stahuje televizní reklamu10. 8. 2021

Klasická orgasmová abeceda

Za standardní orgasmus se u mužů považuje ejakulace. Spermie vystřelí do světa rychlostí 45 km/hod. Muži si mohou také užít orgasmus přes P bod neboli dráždění prostaty, což je takový mužský G bod (ale k tomu až později). K dráždění žlázy velikosti vlašského ořechu dochází přes konečník a dá se to dobře provádět pouhým ukazováčkem nebo s pomocí erotické pomůcky. Od P bodu se dostáváme k análnímu orgasmu, který si mohou vychutnat muži i ženy.

U žen je situace komplikovanější, mají víc orgasmů na výběr, ale zároveň vyvrcholení zažívají asi o třetinu méně často než muži. Dřív se rozlišoval jednoduše vaginální orgasmus, jehož zhruba tři čtvrtiny žen nedosahují, a klitorální. Ženské tělo je záludné, a tak dnes mluvíme o orgasmu přes pověstný G bod, který je nejznámější tím, že ho málokdo umí najít (nápověda: je na přední straně poševní stěny 5 – 8 cm hluboko). Nedávno byl objeven a popsán A bod, který se nachází těsně pod cervixem neboli děložním čípkem. Dosažení cervikálního orgasmu vyžaduje trpělivost, dobrou partnerskou souhru a opravdu hluboké sblížení. A pak tu máme ještě nově popsaný O bod umístěný na zadní straně vagíny.

Orgasmy pro pokročilé

To byly základní verze a nyní se posuňme do vyšší úrovně. Smíšený orgasmus je výsledkem mixu různých tělesných i citových stimulů. Vyvolá ho dráždění většího počtu erotogenních zón po celém těle (včetně mozku) a přinese opravdu intenzivní vyvrcholení.

Mnohonásobný orgasmus nastává tehdy, když vyvrcholení neskončí, ale pouze ustupuje a hned přichází další vlna. Jsou ho schopny dosahovat spíš ženy, muži by potřebovali dlouhodobý trénink. Chybou není ani sekvenční metoda, kdy si mezi orgasmy uděláte pauzu a vychutnáte si mozek zalitý hormonem lásky oxytocinem.

Opakovaným oddálením vyvrcholení při masturbaci mohou muži i ženy dosáhnout pánevního orgasmu, který má díky přerušování přinést opravdu velkolepou extázi.  

Zdroj: Giphy

Netradiční druhy orgasmu

Některé ženy jsou schopny dosáhnout orgasmu pouhým drážděním bradavek. Pro jiné to zní jako sci-fi. Stejně tak asi třetina žen má tzv. ženskou ejakulaci, kdy při vyvrcholení vystříkne ze žlázek kolem močové trubice tekutina podobná mužskému ejakulátu (bez spermií, samozřejmě). Říká se tomu mokrý orgasmus a je důkazem, že si žena vzrušení úžasně užila.  Naopak muži mohou mít suchý orgasmus, při kterém nedochází k ejakulaci. Není to však příliš častý jev.

Dalším typem jsou mokré sny – zdaleka se nezdají jen nadrženým chlapcům v pubertě. I v dospělosti tvoří eroťáky asi 8 % našich snů. Nejsou výhradou mužů, i ženy mohou prožít orgasmus ve spánku.

Festival Prague Pride je ve své druhé půlce. Podívejte se na videoreportáž ze středečního dne5. 8. 2021

Orgasmus z nesexuálních aktivit

„Z toho mám orgasmus“ je celkem běžná fráze, kterou používáme třeba v souvislosti s oblíbeným jídlem. Odborníci na sex a vztahy potvrzují, že orgasmus skutečně mohou vyvolat i aktivity, které nesouvisí přímo se sexem. Coregasm zažívají některé ženy při intenzivním core tréninku – je to cvičení zaměřené na posílení hlubokého stabilizačního systému procházejícího středem těla, tedy svaly v oblasti pánve, beder, břicha a kyčlí. No a rozeznáván je také hudební orgasmus, kdy hudba vzbuzuje erotické pocity a dokáže člověka opravdu nažhavit. Zažili jste ho?

Ať už dráždíme jakoukoli část těla jakýmkoli způsobem, nezapomeňme vždy na to, že klíčovou roli v dosažení orgasmu hraje náš mozek. Pokud se na techniku zaměříme víc než na své pocity a opravdu hluboké mentální propojení s partnerem, bude to sice fajn, ale ten opravdu nejvyšší vrchol vrcholů zůstane nedobyt.

Zdroj: Bohdana Rambousková