Motýli v břiše a podlamující se kolena – „sexuální chemie“ se může zdát tajuplná, podle odborníků ji ale lze cíleně budovat

O motýlech v břiše (ať už to znamená cokoliv) nepochybně každý alespoň slyšel (pokud daný pocit sám nezná). Také se mluví o „jiskře“, která přeskočí, ale i o tzv. „sexuální chemii“. Co ale vlastně „sexuální chemie“ znamená? A je pro uspokojivý vztah nepostradatelná?

Může to být tlukot srdce, zrychlený dech, rozšířené zorničky, pocení, ale třeba i onen zmiňovaný pocit kdesi v útrobách – přesně tak nám tělo dává vědět, že je „vzrušené“. Přesto je ale přímo „sexuální chemie“ poměrně obtížně definovatelná. „Sexuální chemie je velmi silný, ale slovy nepopsatelný pocit, který člověk cítí, když jej někdo druhý přitahuje,“ vysvětluje profesorka v oboru lidské sexuality Zhana Vrangalova. Klasicky pak ona přitažlivost bývá fyzická, vyloučit nelze ale ani rovinu emocionální či intelektuální (stačí si vzpomenout na „sexy mozek“). Bez ohledu na to, z čeho přesně daná chemie plyne, prožívaný pocit je opojný, rozptylující a pohlcující. Podle sexuální terapeutky Megan Fleming pak sexuální chemie může být „elektrizující, hypnotická a neodolatelná“ a vlastně může vést i ke klasickým „příznakům“ vzrušení – tedy tvrdnutí bradavek, zvýšení průtoku krve v genitáliích apod. To vše je již zmapováno a popsáno – co ale není zrovna jasné, je to, co vše může být příčinou takového stavu.

Ruská nezávislá média spojila své síly a protestují proti systému nálepek zahraničních agentů27. 8. 2021

Odborníci na lidskou sexualitu mají řadu teorií, co sexuální chemii způsobuje, v základu by tak bylo možné dospět k závěru, že se jedná o celou sadu rozmanitých faktorů. V prvé řadě tedy o faktory biologické – fyzický vzhled a také feromony, ale také sociální, které v sobě zrcadlí především naše představy o kulturně utvářených standardech krásy. Roli ale mohou sehrát také další aspekty – třeba to, zda daná osoba ve člověku vyvolává jednoduše příjemné pocity či vzpomínky apod. Rozlišovat je ovšem nutné také mezi sexuálním vzrušením, které má ryze fyziologické projevy (jako erekce ad.) a souvisí s působením hormonů, a sexuální přitažlivostí. Sexuální vzrušení totiž může být vyvoláno celou řadou „spouštěčů“, které se mohou týkat i osoby, se kterou člověk reálně sex mít vůbec nechce. Na druhou stranu sexuální chemie ono „vzrušení“ do jisté míry přesahuje, jelikož podle odborníků se jedná nejen o sexuální touhu jako takovou, ale jednoduše o vzájemné sladění mysli i těla.  „Sexuální přitažlivost má zjevně tělesnou složku, ale existuje také složka psychologická – a ne vždy musí být ve shodě. Věnování pozornosti těmto pocitům je tedy klíčem k identifikaci toho, zda mezi lidmi existuje i sexuální chemie, která je více komplexní,“ vysvětluje Luke Thao, manželský a rodnný terapeut.

Vzrušení na první pohled?

I když by se mohlo zdát, že sexuální chemie je především dílem (prvního) okamžiku, opak je pravdou – a údajně je možné si ji s partnerem/kou i v rámci vztahu vybudovat. To ostatně dokládá i běžná praxe – existuje řada dvojic, které se předtím, než začaly tvořit pár, přátelily, sexuální chemie tak mezi nimi vznikla až následně. A vlastně je prý možné sexuální chemii i „pěstovat“.

Ačkoliv vzájemná sexuální přitažlivost jen stěží vznikne mezi lidmi, kteří k sobě naprosto nic necítí, podle odborníků je možné sexuální chemii minimálně (v případě lidí s pociťovanou náklonností) kultivovat a posilovat. A poměrně zajímavé je, že pro sexuální přitažlivost může být základním podnětem láska. „Existuje přesvědčení, že nejprve je tu dobrý sex a až pak láska – tento řád věcí ale vůbec není pravidlem,“ popisuje Fleming. Dle jejího názoru právě láska může díky vyplavování dopaminu a norepinefrinu vést až ke kýžené sexuální přitažlivosti. Vedle toho ale může být ku prospěchu také citová zranitelnost – sdílení svých nejistot, tužeb, to vše za účelem navýšení pociťované intimity.

Zdroj: Giphy

(Ne)sdílená sexuální chemie

Situace, kdy by objekt naší touhy tento zájem opětoval, by byla nepochybně fantastická. Bohužel, ne vždy je ale sexuální chemie oboustranná. I to je poměrně logické – to, že se nám podlamují kolena z Brada Pitta/Bradleyho Coopera/doplňte kterýkoliv „idol“ bez ohledu na pohlaví a sexuální orientaci, ještě neznamená, že se tato osoba při pohledu na nás zhroutí touhou. Ačkoliv dosažitelnost jmenovaných celebrit je samozřejmě nulová, pro běžný život (a protějšky z kategorie relativně dostupných) existují metody, jak poznat, že je sexuální chemie opětovaná. „Zaměřte se na to, zda s vámi ten druhý udržuje nepřetržitý oční kontakt, zda se směje, když se smějete vy, stejně tak mohou napovědět letmé doteky a také verbální flirtování,“ popisuje Fleming. Na druhou stranu, existují i přímočařejší a efektivnější metody – prostě a jednoduše se protějšku stačí zeptat, zda náhodou nesdílí podobné pocity vzájemné náklonnosti.   

Ubývá žen, které chtějí děti, a přibývá gayů, co touží po vlastní rodině. Je heterosexualita univerzální „patent“ na rodičovství?30. 8. 2021

I když sexuální chemie je nepochybně něčím, co je žádoucí, podle odborníků na partnerské vztahy rozhodně není základním předpokladem pro spokojené soužití. „Žádné mezilidské vztahy nelze zobecňovat, existuje celá řada lidí, pro které sex a vlastně ani sexuální chemie nejsou nijak klíčové pro to, aby měli úspěšný, stabilní a láskyplný vztah,“ vysvětluje sexuální terapeutka Jesse Kahn. Naopak spíše platí, že postavit vztah jen a pouze na sexuální chemii je víceméně neudržitelné – aby bylo partnerské soužití vyvážené a mělo potenciál vydržet i do budoucna, nepochybně je toho třeba více než jen vzájemnou (sexuální) přitažlivost – např. komunikaci, důvěru, respekt, ale i sdílené hodnoty apod. „Sexuální přitažlivost je důležitou součástí vztahu, ovšem nemusí být pociťována hned. Stejně tak není nijak neobvykle, když chemie mezi partnery v čase klesá. Zakládat vztah jen a pouze na tomto aspektu tak není namístě, vlastně podobně jako začít s někým kvůli sexuální chemii chodit,“ uzavírá pak s jistou dávkou skepse certifikovaná sexuální terapeutka Kristen Lilla.