Dnes je Den análního sexu. Expertka na sexuální wellness Megwyn White radí, jak odemknout zadní vrátka k rozkoši

Možná jste ani netušili, že svátek jako Den análního sexu existuje. Tato sexuální praktika si oslavu rozhodně zaslouží. I když si v poslední době získává stále větší oblibu, stále zůstává opředena řadou mýtů. Jako třeba že anální sex bolí. „Nesmysl. Chce to trénink, hodně lubrikantu a opravdu dlouhou předehru,“ radí Megwyn White, newyorská sexuoložka a odbornice na sexuální wellness ve společnosti Satisfyer.

Zatni zuby a vydrž

Autorem myšlenky založit Den análního sexu je australský stand-up komik Jim Jefferies. Dokonce se sám jmenoval jeho ambasadorem. Den análního sexu má být určen mužům a v Jefferiesově pojetí je to protipól Svatého Valentýna. Únorový svátek lásky s romantickými dárky, balonky ve tvaru srdce a čokoládkami je podle něj střižen na míru ženám. Muži ho bytostně nesnášejí, a navíc je stojí spoustu peněz. Je tedy na čase vyhlásit den, který si užijí muži – a ještě k tomu zadarmo.

Toto jsou úsměvné vtípky vhodné do stand-upu, ale jinak vystoupení australského komika jen potvrzuje spousty mýtů, které o análním sexu dodnes kolují. Této sexuální praktice bývá velmi často přisuzován image nepříjemné povinnosti, která se musí občas vydržet. Třeba Urban Dictionary 18. duben popisuje jako den, kdy ženy, které hluboce milují své manžely nebo jsou vilné coury, cítí povinnost poskytnout partnerovi kvalitní anál. Ale dost pokleslého humoru. Pojďme se podívat, jak je to s análním sexem v 21. století doopravdy.

Dělá ho stále více hetero párů a ne všechny gay páry

Anální sex byl zobrazován už na keramice starověkých civilizací. Přesto byl dlouho nazírán jako něco nepřístojného a chápán jako záležitost gayů. Všechno je samozřejmě jinak. Zhruba třetina homosexuálních párů uvádí, že anální sex nepatří do jejich běžné intimní rutiny. Naopak u heterosexuálů se praktika těší stále větší oblibě – nebo možná se k ní spíš začínají častěji veřejně hlásit. Ve Spojených státech s ní má zkušenost přes 43 % mužů a 37 % žen.

Vysmívaná předpověď vědců ze 70. let o ekonomickém kolapsu civilizace se naplňuje. Čeká nás posledních 10 let hojnosti30. 7. 2021

Oblast konečníku je hustě zasíťována nervy, jejichž dráždění dokáže u obou pohlaví přivodit orgasmus. Některé ženy hovoří o tom, že se země doslova zachvěla právě při análním, nikoli vaginálním styku. Zároveň je anál považován za rizikovou sexuální praktiku a je nutné znát jeho specifika. Pokud z neznalosti partnera nebo partnerku poraníte, je to považováno za buranství.

Jak se vyhnout chybám, které na dlouho odradí

Nejčastější chybou bývá, že lidé přání vyzkoušet anální sex na svého partnera či partnerku vybalí nečekaně, říká newyorská sexuoložka Megwyn White, která vede vzdělávání ve společnosti vyrábějící sexuální hračky Satisfyer. Anál vyžaduje, aby byl člověk fyzicky i psychicky připraven hluboce se uvolnit. Je potřeba opravdu nespěchat. „Jinými slovy, nesnažte se o rychlý průnik a dosažení orgasmu, protože tím můžete snadno přivodit zranění a partnera tak na dlouhou dobu odradit,“ říká Megwyn.

Stěny konečníku jsou tenké a nejsou schopny se samy zvlhčovat. Proto je nutné použít dostatečné množství lubrikačního gelu, který pomůže uvolnit se, jít vstříc rozkoši, a především pomoci hladkému vstupu vibrátoru nebo penisu. Megwyn radí: „Buďte hodně liberální v množství použitého lubrikantu, klidně si ho přelijte do hrníčku pro snazší aplikaci.“

Další obvyklou chybou bývá očekávání, že anální sex bude bolet. Tělo se na příchod bolesti podvědomě připraví tím, že přejde do stavu napětí, což je přesný opak toho, co tato sexuální praktika potřebuje. „Anální sex vyžaduje trénink a dlouhou příjemnou předehru, aby se tělo zrelaxovalo. Pokud cítíte bolest, musíte se vrátit o krok zpět,“ vysvětluje Megwyn.

Sexuoložka upozorňuje ještě na jednu podstatnou věc: lidé si někdy špatně zvolí velikost sexuálních hraček. Začátečníci by si měli vybrat produkty ne tlustší než palec. Nejlepší jsou neporézní materiály jako silikon, sklo nebo kov. A je důležité, aby hračka měla rozšířený okraj, který zabrání jejímu vniknutí do těla bez možnosti vytáhnout ji ven.

„Seznamování LGBT+ seniorů a handicapovaných není jednoduché, ale na lásku není pozdě nikdy,“ říká Kristýna Mertlová21. 5. 2021

Pár rad, jak začít objevovat

Pokud se chystáte vyzkoušet anální sex poprvé, kromě výše zmíněných rad vám Megwyn přidá ještě jednu: trénujte hluboký dech, který pomáhá tělu uvolnit napětí a povolit všechny svaly. Začněte jen s prstem – nadechněte se při počítání do čtyř a přitom zatněte anální svěrač. Pak při počítání do šesti pomalu uvolňujte a zkuste, zda se vám dovnitř podaří strčit prst. Nechte ho uvnitř a dechové cvičení opakujte. Naučíte se tak sladit pohyb svalů s dechem a dosáhnout silnějších orgasmů.

Megwyn také považuje za skvělou pomůcku anální kolíky, které spolu s dostatečným množstvím lubrikantu pomohou natrénovat uvolňování svěrače. Mohou být ponechány uvnitř, zatímco se budete věnovat vaginálnímu sexu nebo budete pronikat do partnera. A jedna libůstka na závěr: lehký výprask s análním kolíkem vám pomůže plně si uvědomit smyslnost dráždění nervů v konečníku. Může to posloužit jako skvělá předehra.

Co je to sexuální wellness?

Megwyn White je odbornice na sexuální wellness. Jedná se o přístup, který vede k dosažení přirozenějšího a upřímnějšího porozumění naší sexualitě. Pomáhá překlenout rozdíl mezi sexuálními potřebami, které vnitřně pociťujeme, a tím, co si dovolíme vyjádřit a sdílet s okolním světem.

Proto musíme v první řadě poznat své smysly podrobným prozkoumáním vlastního těla a naučit se otevřeně mluvit o svém sexuálním já. „Je v tom něco velmi osvobozujícího, když si sami sobě udělíte svolení svobodně komunikovat,“ říká Megwyn.

Zdroj: Bohdana Rambousková