
Výzkum ukazuje, jak se změní sexuální život po pandemii. Sex na jednu noc bude tabu, vztahy stoupnou v ceně. Kdy se zase odvážeme?
Pokud je nějaká oblast v lidských životech, která dostala v posledním roce pořádně zabrat, byly by to mezilidské, ale i intimní vztahy, jejich navazování a udržování. Zatímco ale např. v odvětvích, jako je cestování či gastronomie, světoví experti očekávají, že záhy po prvních rozvolněních se byznys vrátí prakticky do starých kolejí (protože lidé chtějí poznávat nové kraje, ale také trávit čas s přáteli a blízkými u skvělého jídla), nic takového neplatí pro vztahy jako takové. Myšlenka na blížící se čas nezřízených sexuálních dobrodružství tedy padá pod stůl, a to s pořádně hlasitým rachotem.
Sbohem, noční dobrodružství
Představy to byly divoké – jen co roušky v klidu spočinou na věšácích, lidé budou divoce řádit v postelích. Proč? Přeci proto, že uzamčeni ve svých domovech stále hltají jedno pornografické video za druhým a jsou tak sexuálně neuspokojení, že zájem o všemožné sexuální hračky raketově vzrostl. Zdálo by se, že je to skutečně prosté. Přesto otázka, jak budou vypadat naše intimní chvilky „po pandemii“, delší dobu visela ve vzduchu. A tak není divu, že se začaly objevovat také související výzkumy. Jeden z nich, který by – s ohledem na zapojení expertů z věhlasného Kinseyho institutu – mohl být považován za skutečně vypovídající, pak ale naznačuje, že nás čeká spíše doba sexuální střídmosti, ne-li přímo abstinence. A především – konec tzv. jednorázovek.
Jednorázový sex – či sex na jednu noc – to ještě donedávna bylo příjemné povyražení především pro mnoho uživatelů různých seznamovacích aplikací. A nutno zmínit, že významnou skupinu v tomto případě tvořili i gayové. Jenže právě opakované lockdowny, omezení setkávání, ale i potenciální riziko nákazy (koronavirem, ne pohlavními chorobami…) zasadily všem podobným platformám velmi těžkou ránu. Lidé jako by si najednou uvědomili, že podobné sexuální úlety jim vlastně nic moc skvělého nepřinesly. A to včetně opravdu skvělého sexu. To přitom ani tak moc překvapivé není – protože dosáhnout kvalitního sexuálního prožitku obvykle vyžaduje bližší pouto než jen výměnu pár prázdných frází (a případně tolik populárních dick picků). Řečí čísel – na 64 % dotazovaných (z více jak 2 000) uvedlo, že o sex na jednu noc již nemají zájem. A prakticky tentýž počet respondentů si do budoucna přeje najít partnera, s nímž bude souznít a sdílet svůj život, nejen tělo.
Zdroj: Giphy
Dlouhodobé vztahy na prvním místě
Poměrně zajímavé je ale i zjištění, k němuž výzkum dospěl vzhledem k již existujícím partnerským vztahům. I když na počátku pandemie mnozí předpokládali, že právě v důsledku určitého „uvěznění“ v domácnostech si ti, kteří žijí spolu, začnou záhy lézt na nervy (a tak první odhady uváděly, že dojde k rapidnímu nárůstu rozchodů, ale i rozvodů), opak je pravdou. Zmiňovaný průzkum totiž uvádí, že pandemie těm, kteří žijí v páru, jejich vzájemné pouto posílala. Jejich vztahy, ale i sexuální život jsou tak nyní dokonce lepší, než byly za běžného režimu. A všichni (bez ohledu na to, zda jsou či nejsou zadaní) ještě více než kdy dříve touží po trvalých a dlouhodobých vztazích.
Žádný sex?
Aby ale bylo jasno, zrovna doba asexuální se také neblíží. Možná právě naopak – mnoha lidem totiž nejenže došlo, že k tomu, aby si mohli užít nejen dobrý, ale i zajímavý a zábavný sex, potřebují skutečně vhodný protějšek, ale třeba i něco navíc. Právě pandemie totiž mnohé přivedla k tomu, aby se začali o vlastní sexualitu více zajímat a zjistili tak, co se jim skutečně líbí a co jim dělá dobře. Zvýšený zájem o různé sexuální experimenty i užití sexuálních hraček pak vědci zaznamenávají jak ve skupině zadaných, tak i těch, kdo jsou aktuálně bez partnera/ky. Jen jej nepoužívají jako argument k tomu, že všichni jsou bláznivě nadržení (což činily některé dřívější předpovědi). „Na počátku pandemie mnozí lidé stále nechtěli jasně odpovědět na otázku, proč se nikdy vlastní sexualitou nezabývali. Někteří si možná mysleli, že je to špatné. Ale právě izolace od ostatních jim umožnila zjistit, jaké jsou jejich pravé touhy,“ vysvětluje odbornice na sex Donna Oriowo. Dle ní se navíc mnoho lidí začalo zabývat tím, co je na druhých skutečně přitahuje.
Dočkáme se…
A podle profesora yaleské univerzity Nicholase Christakise, který se věnuje sociální epidemiologii, sice platí, že „během epidemií roste religiozita, lidé se stávají zdrženlivějšími, šetří peníze a bojí se rizika,“ ovšem poté, co krizový stav odezní, budou prý lidé naprosto neúnavně hledat sociální (ale i sexuální) interakce. Ačkoliv tedy nyní může nálada ve společnosti skutečně nasvědčovat tomu, že o náhodný sex nebude mít nikdo zájem, situace se během pár let nejspíš změní. A na bakchanálie tak prý stejně dojde. Jen se lidé budou muset plně otřepat z celé ekonomické a společenské devastace, kterou má koronavirus na svědomí. Tak vydržme (a pamatujme si to, co jsme se o sobě, své sexualitě, preferencích, ale i vztazích naučili), rokem sexuální nezřízenosti má být totiž podle Christakise rok 2024…