Čím vlhčí, tím lepší. Výběr správného lubrikantu ale není tak snadný, jak se na první pohled může zdát

„Kdo maže, ten jede,“ praví lidové moudro. A pro sex to platí dvojnásob. Jednoduše řečeno, správná lubrikace je základem úspěchu. Jenže také platí, že je třeba správně si lubrikant vybrat…Jak a dle jakých parametrů?

Člověk přirozeně hledá cesty, jak si život usnadnit, ale také zpříjemnit. Sex je z podstaty věci jistě příjemnou aktivitou, ovšem samozřejmě existují způsoby, jak jej učinit ještě příjemnějším – pomoci mohou např. různé sexuální hračky i neobvyklé polohy, základem veškerého úspěchu je ale správná lubrikace. Ačkoliv by se mohlo zdát, že toto pravidlo platí jen a pouze pro sex anální (protože v tomto případě přirozená lubrikace v úvahu nepřichází), opak je pravdou. Díky lubrikaci si skvělý sex užije každý, a to bez ohledu na pohlaví, orientaci i věk. Výběr správného lubrikantu by měl být ale podřízen mnoha skutečnostem – jak totiž upozorňují odborníci, některé přehmaty by mohly mít přímo fatální důsledky…

Před dvaceti lety nalezl v metru miminko, s partnerem jej adoptovali. Dnes šťastná rodina vzpomíná, jak jim hra osudu změnila život14. 4. 2021

Není lubrikant jako lubrikant

Hned v úvodu je třeba vyvrátit mýtus, že potřeba lubrikace se rovná faktu, že se nedostavilo dostatečné vzrušení. Lubrikace (ať už přirozená, nebo ta z vnějšího zdroje) může skutečně učinit všechny druhy sexuálních aktivit – a to včetně masturbace – mnohem příjemnějšími. Ovšem vybrat správný lubrikant nemusí být tak úplně snadné, jak se na první pohled může zdát.

V případě výběru vhodného lubrikantu je tedy třeba rozlišovat mezi trojicí hlavních kategorií, na trhu jsou totiž dostupné v základu lubrikanty na bázi vody, lubrikanty olejové a také silikonové.

Podle Iny Park, docentky z lékařské fakulty v San Franciscu, je v prvé řadě vhodné zvážit všechna pro a proti jednotlivých typů lubrikantů a ideálně si je všechny vyzkoušet. Podle jejích slov zejména ženy mohou mít s některými lubrikanty obtíže, jelikož vagína je velmi citlivá. Na druhou stranu – už v momentě prvního výběru by měl člověk zvažovat, jaké jsou charakteristiky lubrikantů v rámci základního rozdělení dle složení.

Lubrikanty na bázi vody

Tyto lubrikanty patří pravděpodobně mezi ty nejrozšířenější (ačkoliv dle některých jsou nepříjemně „lepivé“), k dostání jsou běžně na pultech drogerií, v supermarketech, ale i na benzinových pumpách. I jejich využití je poměrně univerzální, lze je užít v kombinaci s kondomem (který by měl být ideálně užíván jako prevence přenosu sexuálních chorob), ale i se sexuálními hračkami (a to bez ohledu na materiál, z něhož jsou vyrobeny).

Na druhou stranu se ale mnozí právě lubrikantům na bázi vody snaží vyhnout, jelikož nezřídka obsahují přísady jako glycerin, který oblast genitálii může podráždit. Konkrétně užití lubrikantů s obsahem glycerinu by se pak měli vyvarovat zejména ti, kteří opakovaně trpěli kvasinkovými infekcemi – v glycerinu je totiž obsažen také cukr, což je přísada, která k nadměrnému množení kvasinek přispívá. Jak navíc upozorňují odborníci, vznik kvasinkových infekcí může použití lubrikantu vyvolat i u těch, kdo nikdy dříve podobnými problémy netrpěli. Proto je ideální s jednotlivými lubrikanty raději experimentovat a snažit se najít ten, který vyhovuje nejvíce.

Zdroj: Giphy

Lubrikanty na bázi silikonu

Tento typ lubrikantů je…více kluzký. A také se jej lze mnohem hůře „zbavit“ (ve smyslu „otřít“). Ačkoliv to může znít spíše odpudivě, pravdou je, že právě s ohledem na tyto specifické vlastnosti jsou lubrikanty na bázi silikonu skvělou volbou pro anální sex, ale také pro užití ve sprše. A problémem není ani užití v kombinaci s kondomem, naopak sexuální hračky na bázi silikonu by se silikonovým lubrikantem raději do styku přijít neměly, protože by mohlo dojít k poškození jejich povrchu. Velkou výhodou silikonových lubrikantů je také to, že jsou hypoalergenní, což v praktické rovině znamená, že riziko vzniku alergické reakce je naprosto minimální.

Olejové lubrikanty

V tomto případě není řeč přímo o lubrikantu v pravém slova smyslu, jedná se totiž o řešení pro všechny, kdo dávají přednost „přírodnějším“ formám lubrikace – např. pomocí kokosového oleje, olivového oleje apod. Jelikož oleje neobsahují žádný cukr, jsou vhodné pro ty, u nichž je vyšší riziko vzniku vaginálních infekcí. A jelikož olivový olej není parfemován (jako např. oleje tělové), nehrozí ani podráždění genitálií. Ovšem jednu nevýhodu užití různých olejů k lubrikaci bohužel má – není možné je použít společně s latexovými kondomy, protože olej latex narušuje a v podstatě jej znehodnotí. Proto by lubrikanty na bázi oleje měli využívat především lidé v dlouhodobých monogamních vztazích a také ti, kterým nevadí časté praní – olej má totiž tendenci špinit vše, co je při sexu na dosah.

Lubrikanty a anální sex

Zatímco v případě sexu penetračního lze do jisté míry spoléhat i na lubrikaci svépomocí, při análním sexu samozřejmě nic takového neplatí – a tak je lubrikace v podstatě nezbytnou nutností. A to i proto, že svěrač je poměrně pevný (při vstupu dochází k mnohem většímu odporu než při vstupu do pochvy). Lubrikant tak ve své podstatě i zvyšuje bezpečnost análního sexu – nejenže ulehčuje samotné proniknutí, ale zároveň snižuje riziko poškození kondomu (v tomto případě tedy platí, že byste se rozhodně měli vyhnout lubrikantům olejovým) a také možnost, že by uvíznul, kde nemá.

Zákulisí Výměny manželek s Danielem Krejčíkem a Matějem Stropnickým aneb Co se na obrazovky nevešlo26. 3. 2021

Čemu se vyhnout?

Nejen již zmiňovaný glycerol (jeho vysoká koncentrace zejména v „extra mazacích“ lubrikantech má paradoxně nezřídka zcela opačný účinek a vaginální i anální tkáně může poškodit a vysušit) je problematickou přísadou, která se v některých lubrikantech objevuje. Při výběru tedy rozhodně věnujte pozornost složení a ideálně se vyhněte i složkám, jako je nonoxynol-9, ropné složky (petroleum, často pak parabeny), propylen glykol a také chlorhexidine glukonát. Právě tyto přidané látky mohou způsobovat podráždění, ale také záněty. Souhrnně nežádoucí jsou tedy všechny varianty glycerinů, parabenů a dalších ropných derivátů. Kromě toho je namístě vyhnout se lubrikantům s umělými příchutěmi, barvivy, cukry a éterickými oleji – mohou se totiž dostavit rozličné nežádoucí reakce.