Zlepšit v sexu se může každý. O kvalitě rozhoduje správný čas, délka i samotné provedení

Skvělý sex, to je „aktivita“, po které dnes mnozí touží mnohem více než kdy dřív. Zatímco času, kdy se lze postelovým radovánkám oddávat, je aktuálně spousta, tím, co schází, je chuť. Nemluvě o tom, že ne každý sex je automaticky možné považovat za „skvělý“. Jak tedy zapracovat na tom, aby se sexuální život z vašeho vztahu/života najednou úplně nevytratil?

Mohlo by se zdát, že ten, kdo si sex může dopřát, si jej také automaticky užije. Jenže opak je pravdou. „Existuje obrovské množství emočních překážek pro dobrý sex – od špatného obrazu vlastního těla až po nudu,“ tvrdí tak sexuální terapeutka Laura Berman. Dobrou zprávou ale podle jejích slov je, že všechny překážky je možné s troškou snahy překonat. Stejně tak platí, že každý (i ten dobrý) sex může být ještě lepší. Základem ale je, aby se právě o sexu a projevování sexuality více a otevřeněji mluvilo. A to jak v rovině obecné, ale i mezi partnery samotnými. Mnozí totiž stále podléhají různým mýtům, kvůli nimž si sex ve výsledku ani nemohou vychutnat.

Jak funguje svět televizních reklam? Odpovídá režisér a kameraman Tomáš Sovinský, který točil klip R3VØLT41. 2. 2021

Není horší doba na sex než před spaním…

V podstatě první, ale zcela zásadní chybou, které se mnozí dopouští, je sex před spaním. Na jednu stranu je sex právě před spaním logický, jedná se o čas, kdy je dvojice spolu a také spolu uléhá do postele. Tím ale veškerá logika končí. Spíše než o uléhání je totiž v mnoha případech možné mluvit o definitivním odpadnutí po vyčerpávajícím dni. A je jasné, že zrovna v takovou chvíli člověku schází nejen energie, ale i chuť.

Pokud tedy toužíte po zlepšení sexuálního života, určitě se o nic takového nesnažte večer před usnutím (ostatně, pokud byste se chtěli zlepšit v jakékoliv jiné činnosti, jistě byste ji také neodkládali na pozdní večerní hodiny). Ačkoliv i sex večer může být samozřejmě skvělý, pokud se nejedná o nějakou speciální příležitost, s velkou pravděpodobností vás nic moc úžasného nečeká.

Co naopak mýtem není, je vliv světla na sexuální prožitek – a ten by sexu před spaním mohl i nahrávat. Jak totiž naznačují např. studie z Nizozemska, zejména v případě žen platí, že aby se vzrušily, musí se v mozku deaktivovat části spojené se stresem a úzkostí. A k tomu lze dospět právě ztlumením světel nebo obecně snížením světelnosti v místnosti.

Nemluv!

Podobně jako je zažitá představa o sexu před spaním, utkvěla v našich myslích i poučka, že při sexu se nemluví. I toto doporučení může mít docela objektivní důvody, stačí si vzpomenout na snímek Román pro ženy. Pokud ale nehrajete ve filmu, mluvit byste naopak měli. Paradoxně je vlastně ložnice jedním z míst, kde je zpětná vazba skutečně důležitá. Když člověk ví, co druhého těší, co funguje a co ne, samozřejmě se tomu může přizpůsobit a sex bude díky tomu mnohem lepší. Lepší ale může být i tehdy, když se rozhodnete vyzkoušet další level komunikace při sexu, tedy trošku (přiměřených) vulgarit. I v tomto případě ale platí, že je třeba probrat, co se komu v posteli líbí...

Na poloze záleží?

Při snaze zlepšit své sexuální životy se někteří snaží objevovat (ne)objevené. Ovšem čekat, že prkenně zaujatá prazvláštní poloha podle návodu z internetu povede ke kvalitnějšímu sexuálnímu prožitku, je jednoduše velmi naivní. Akrobatické pozice tedy raději přenechejte povolanějším (akrobatům nebo pornohercům) a vsaďte na klasiku. Díky tomu si budete jistí v tom, co (a proč) děláte a zároveň se budete moci věnovat tělesnému kontaktu, stimulaci, ale i zážitku ze sexu jako takovému.

Zdroj: Giphy

S výše řečeným pak do jisté míry souvisí i opuštění základní představy o cíli, k němuž by sex měl vést, tedy o orgasmu. Jak totiž upozorňují i sexuální terapeuti, někteří lidé se sexu oddávají v podstatě s jedinou myšlenkou – dosáhnout vyvrcholení. Jenže zapomínají na vše ostatní, co by k „velkému finále“ mělo vést. Jak navíc odborníci dodávají, vědecky prokázaná „žádoucí“ délka pohlavního styku činí od sedmi do třinácti minut. A předehra v tomto čase není zahrnuta. Přitom i samotné svlékání se je velmi erotickou činností. „I jen pohled na snímky nahých osob u člověka spouští rychlé a silné uvolnění dopaminu a pravděpodobně i oxytocinu, to však také rychle mizí. Nechte tedy fantazii pracovat více a dále, užijete si tak delší neurologický orgasmus,“ tvrdí přímo terapeutka Andrea Kuszewski. Kromě toho – jen dosažení orgasmu také automaticky neznačí konec sexu…

Kdo maže…

Jedním z dalších stále zakořeněných mýtů je také to, že pokud je člověk dostatečně vzrušen, lubrikant k sexu nepotřebuje.  Co na to sexuologové? „To, že někdo potřebuje lubrikantu více, než dokáže vyprodukovat jeho vlastní tělo, neznamená, že není vzrušen,“ tvrdí dr. Ava Cadell s tím, že samotná „vlhkost“ nakonec ani nemusí signalizovat vzrušení jako takové, může totiž souviset s dalšími tělesnými procesy. A jak se odborníci shodují, je vlastně vhodné používat lubrikant i v případě, že při sexu používáte kondom, protože latex jednoduše úplně skvěle neklouže. Podtrženo – sečteno, při skvělém sexu nesmí adekvátní lubrikace scházet. Správná volba vhodného lubrikantu (a také jeho množství) je tak naopak i podle odborníků jednou z dalších cest, jak si sex více užít.

Zdroj: Giphy

Masturbace jako cesta k sebepoznání

Téma masturbace je samozřejmě velmi obsáhlé. Dodnes přitom existují lidé, kteří právě masturbaci zatracují. Ve skutečnosti ale platí, že právě masturbace je důležitá i pro skvělý partnerský sex. Člověk má totiž příležitost důkladně prozkoumat své tělo, vyzkoušet různé stimuly a poznat nové vjemy. Ani v případě párů totiž neplatí, že sexualita je svázána jen a pouze s protějškem. Čas, který člověk věnuje poznání vlastního těla, se mu pak v případě sexu s partnerem/kou zaručeně vrátí.

Dnes je Den análního sexu. Expertka na sexuální wellness Megwyn White radí, jak odemknout zadní vrátka k rozkoši18. 4. 2021

Nakonec ale úplně pro každého platí, že pokud touží po lepším sexu, neměl by právě o tom, jak mít (lepší) sex intenzivně uvažovat. Tím, nač je třeba se zaměřit, jsou očekávání od sexu a také vlastní potěšení. Ve výsledku potom vůbec nezáleží na tom, kdy a jak se sexu rozhodnete oddávat, jediným pravidlem je souhlas druhé strany, protože nic jako „špatný způsob sexu“ neexistuje. Tak se zbavte zábran a zaměřte se na zábavu.