Zlepšit v sexu se může každý. O kvalitě rozhoduje správný čas, délka i samotné provedení
Mohlo by se zdát, že ten, kdo si sex může dopřát, si jej také automaticky užije. Jenže opak je pravdou. „Existuje obrovské množství emočních překážek pro dobrý sex – od špatného obrazu vlastního těla až po nudu,“ tvrdí tak sexuální terapeutka Laura Berman. Dobrou zprávou ale podle jejích slov je, že všechny překážky je možné s troškou snahy překonat. Stejně tak platí, že každý (i ten dobrý) sex může být ještě lepší. Základem ale je, aby se právě o sexu a projevování sexuality více a otevřeněji mluvilo. A to jak v rovině obecné, ale i mezi partnery samotnými. Mnozí totiž stále podléhají různým mýtům, kvůli nimž si sex ve výsledku ani nemohou vychutnat.
Není horší doba na sex než před spaním…
V podstatě první, ale zcela zásadní chybou, které se mnozí dopouští, je sex před spaním. Na jednu stranu je sex právě před spaním logický, jedná se o čas, kdy je dvojice spolu a také spolu uléhá do postele. Tím ale veškerá logika končí. Spíše než o uléhání je totiž v mnoha případech možné mluvit o definitivním odpadnutí po vyčerpávajícím dni. A je jasné, že zrovna v takovou chvíli člověku schází nejen energie, ale i chuť.
Pokud tedy toužíte po zlepšení sexuálního života, určitě se o nic takového nesnažte večer před usnutím (ostatně, pokud byste se chtěli zlepšit v jakékoliv jiné činnosti, jistě byste ji také neodkládali na pozdní večerní hodiny). Ačkoliv i sex večer může být samozřejmě skvělý, pokud se nejedná o nějakou speciální příležitost, s velkou pravděpodobností vás nic moc úžasného nečeká.
Co naopak mýtem není, je vliv světla na sexuální prožitek – a ten by sexu před spaním mohl i nahrávat. Jak totiž naznačují např. studie z Nizozemska, zejména v případě žen platí, že aby se vzrušily, musí se v mozku deaktivovat části spojené se stresem a úzkostí. A k tomu lze dospět právě ztlumením světel nebo obecně snížením světelnosti v místnosti.
Nemluv!
Podobně jako je zažitá představa o sexu před spaním, utkvěla v našich myslích i poučka, že při sexu se nemluví. I toto doporučení může mít docela objektivní důvody, stačí si vzpomenout na snímek Román pro ženy. Pokud ale nehrajete ve filmu, mluvit byste naopak měli. Paradoxně je vlastně ložnice jedním z míst, kde je zpětná vazba skutečně důležitá. Když člověk ví, co druhého těší, co funguje a co ne, samozřejmě se tomu může přizpůsobit a sex bude díky tomu mnohem lepší. Lepší ale může být i tehdy, když se rozhodnete vyzkoušet další level komunikace při sexu, tedy trošku (přiměřených) vulgarit. I v tomto případě ale platí, že je třeba probrat, co se komu v posteli líbí...
Na poloze záleží?
Při snaze zlepšit své sexuální životy se někteří snaží objevovat (ne)objevené. Ovšem čekat, že prkenně zaujatá prazvláštní poloha podle návodu z internetu povede ke kvalitnějšímu sexuálnímu prožitku, je jednoduše velmi naivní. Akrobatické pozice tedy raději přenechejte povolanějším (akrobatům nebo pornohercům) a vsaďte na klasiku. Díky tomu si budete jistí v tom, co (a proč) děláte a zároveň se budete moci věnovat tělesnému kontaktu, stimulaci, ale i zážitku ze sexu jako takovému.
Zdroj: Giphy
S výše řečeným pak do jisté míry souvisí i opuštění základní představy o cíli, k němuž by sex měl vést, tedy o orgasmu. Jak totiž upozorňují i sexuální terapeuti, někteří lidé se sexu oddávají v podstatě s jedinou myšlenkou – dosáhnout vyvrcholení. Jenže zapomínají na vše ostatní, co by k „velkému finále“ mělo vést. Jak navíc odborníci dodávají, vědecky prokázaná „žádoucí“ délka pohlavního styku činí od sedmi do třinácti minut. A předehra v tomto čase není zahrnuta. Přitom i samotné svlékání se je velmi erotickou činností. „I jen pohled na snímky nahých osob u člověka spouští rychlé a silné uvolnění dopaminu a pravděpodobně i oxytocinu, to však také rychle mizí. Nechte tedy fantazii pracovat více a dále, užijete si tak delší neurologický orgasmus,“ tvrdí přímo terapeutka Andrea Kuszewski. Kromě toho – jen dosažení orgasmu také automaticky neznačí konec sexu…
Kdo maže…
Jedním z dalších stále zakořeněných mýtů je také to, že pokud je člověk dostatečně vzrušen, lubrikant k sexu nepotřebuje. Co na to sexuologové? „To, že někdo potřebuje lubrikantu více, než dokáže vyprodukovat jeho vlastní tělo, neznamená, že není vzrušen,“ tvrdí dr. Ava Cadell s tím, že samotná „vlhkost“ nakonec ani nemusí signalizovat vzrušení jako takové, může totiž souviset s dalšími tělesnými procesy. A jak se odborníci shodují, je vlastně vhodné používat lubrikant i v případě, že při sexu používáte kondom, protože latex jednoduše úplně skvěle neklouže. Podtrženo – sečteno, při skvělém sexu nesmí adekvátní lubrikace scházet. Správná volba vhodného lubrikantu (a také jeho množství) je tak naopak i podle odborníků jednou z dalších cest, jak si sex více užít.
Zdroj: Giphy
Masturbace jako cesta k sebepoznání
Téma masturbace je samozřejmě velmi obsáhlé. Dodnes přitom existují lidé, kteří právě masturbaci zatracují. Ve skutečnosti ale platí, že právě masturbace je důležitá i pro skvělý partnerský sex. Člověk má totiž příležitost důkladně prozkoumat své tělo, vyzkoušet různé stimuly a poznat nové vjemy. Ani v případě párů totiž neplatí, že sexualita je svázána jen a pouze s protějškem. Čas, který člověk věnuje poznání vlastního těla, se mu pak v případě sexu s partnerem/kou zaručeně vrátí.
Nakonec ale úplně pro každého platí, že pokud touží po lepším sexu, neměl by právě o tom, jak mít (lepší) sex intenzivně uvažovat. Tím, nač je třeba se zaměřit, jsou očekávání od sexu a také vlastní potěšení. Ve výsledku potom vůbec nezáleží na tom, kdy a jak se sexu rozhodnete oddávat, jediným pravidlem je souhlas druhé strany, protože nic jako „špatný způsob sexu“ neexistuje. Tak se zbavte zábran a zaměřte se na zábavu.