Už nikdy se nedočkáme sexu, myslí si single lidé. Svět randění se totiž změnil a do starých kolejí se jen tak nevrátí

Rok 2020 změnil v našich životech v podstatě vše. Změnil, jak (ne)pracujeme, jak (ne)cestujeme, ale i jak se (ne)stravujeme či jak se věnujeme sami sobě. Mnohem horší už je to ale s věnováním se vztahům. Právě oblast seznamování totiž dostala tento rok drtivou ránu a podle některých se seznamování tak, jak jsme jej znali, již nikdy do stejných zajetých kolejí nevrátí.

Ačkoliv koronavirus zasadil mnoho tvrdých ran, oblast vztahů je jednou z těch, které jsou zasažené velmi masivně, a to ve všech možných aspektech. Zatímco rodinné vztahy se nečekaným množstvím společně stráveného času buď upevnily, nebo naopak dostaly těžce zabrat (kromě rozchodů dopadla izolace nejvíce na seniory), ve skutečně komplikované situaci se ocitli single lidé, tedy ti, kdo žijí sami. I když někteří si svou samotu užívají, jiní – ti, kteří si chtěli najít vztah – narazili na zásadní překážky, které s sebou přinesl právě koronavirus. Ukázalo se totiž, že v době, kdy prakticky každý bližší kontakt je potenciálním zdravotním rizikem, se jen málokdo chce scházet s cizími lidmi, které mu nabízí rozličné online platformy. A minimálně dvě generace mladých lidí, kteří byli doposud zvyklí využívat online svět skutečně ke všemu, a tedy i seznamování se, najednou o tento jediný zdroj potenciálních protějšků přišly.

Až 70 % Čechů nechce za souseda člověka s duševními problémy. „Stigmatizace těchto lidí je u nás obrovská,“ vysvětluje odbornice9. 3. 2021

Kontakty mizí, vztahy se stávají nedosažitelnými

Zejména pro tzv. mileniály a generaci Z je digitální svět nedílnou součástí života. Skrze různé aplikace v podstatě žijí, organizují si společenský život – a to včetně toho osobního (romantického). Najít toho/tu pravého/pravou bylo donedávna „velmi snadné“ (minimálně ve smyslu smluvení si schůzky). Jenže všechny tyto zdánlivě neomezené možnosti nyní zmizely jako mávnutím kouzelného proutku. A není divu, že tento problém, který mnozí mladí lidé, ale i ti, kteří se již chtěli usadit a nyní k tomu nemají příležitost, zažívají, začínají vnímat i odborníci.

„Tím, co drží společnost pohromadě, jsou kontakt a doteky. Doteky snižují stres, lidé si díky nim více důvěřují, spolupracují. Ti, kdo se ocitli v izolaci, naopak přichází o pocit, že mají někoho, kdo jim kryje záda, že jsou součástí komunity a jsou jednoduše propojeni s ostatními,“ tvrdí tak např. sociolog Dacher Keltner. Osamělost se navíc může velmi negativně podepsat i na zdravotním stavu. Samostatným problémem je pak oblast sexuální – kdy se s postupující koronavirovou pandemií začaly objevovat doporučení, že lepší (tedy, bezpečnější) než jednorázový sex je masturbace. A podle Keltnera je právě strach tím, co svět seznamování významně a dlouhodobě ovlivní. „Nemyslím si, že návrat k běžným mezilidským interakcím je za dveřmi,“ tvrdí s tím, že single lidé s největší pravděpodobností naprosto změní způsob svých interakcí na rande či první schůzce. Jednoduše – každý si dvakrát rozmyslí, zda někoho obejme (natož políbí) na prvním, ale i druhém či třetím rande…

„Zrovna teď mám pocit, že když jsem doteď nenašel protějšek, už nikdy se sexu nedočkám,“ uvádí tak jeden ze single lidí diskutujících na online fóru pro osamělé. A ještě více je komplikovaná situace napříč LGBT komunitou, především intimní život gayů, resp. jejich navazování kontaktů, totiž v dnešní době (resp. ještě na počátku letošního roku) doslova stálo a padalo právě na online aplikacích. „Bude to vyžadovat mnohem větší míru kreativity, pokud jde o vyhledávání partnerů – gayů. Na popularitě může získat třeba i online sex. Ale jak dlouho je taková situace udržitelná?“ ptá se tak další.

Romantická láska z nul a jedniček?

Možnosti pro udržení kontaktu s druhými tu samozřejmě jsou. Množství lidí se naučilo komunikovat nejen s kolegy, ale i svými blízkými prostřednictvím nespočtu různých internetových platforem, ať už je to Skype, Zoom, FaceTime apod. Přesto, jak naznačuje statistika vypracovaná seznamovacím portálem Bumble, až 40 % všech uživatelů si není jistých, zda v současné době vlastně ještě umí randit. A ještě více lidí (dva ze tří) se v současné době při seznamování vůbec necítí příjemně a pohodlně. „Náš výzkum ukazuje, že naši uživatelé považují navazování nových známostí aktuálně za velmi komplikované a rizika spojená se seznámením jsou v době covidu pro mnohé navíc velmi vysoká,“ shrnuje pak Jemma Ahmed, šéfka Insights sekce ve společnosti Bumble.

Zdroj: Giphy

A Bumble se právě s ohledem na shromážděná data snaží nastavit nová pravidla „seznamovací hry“. Firma tak vytvořila projekt Dating 101 se záměrem zvýšit důvěru uživatelů v seznamování se pro nadcházející se rok 2021. „Díky shromážděným datům jsme vybaveni nástroji, které budou třeba k orientaci ve složitém novém normálu, ale také ke vzbuzení důvěry v hledání spojení s někým druhým,“ dodává.

Nač nového je tedy třeba připravit se? V populaci přibydou lidé, kteří budou nově single kvůli „koronavirovému rozchodu“. A také lidé, kteří nebudou chtít skočit do vztahu lidově řečeno po hlavě, ale naopak budou hledat protějšek pro dlouhodobý (ovšem pozvolna budovaný) vztah. To, že ochota k různým sexuálním dobrodružstvím čerstvě po seznámení ale nepochybně klesne, dokládají i data dalších provozovatelů různých seznamek. Nakonec největším problémem ale pravděpodobně bude to, co ukázal i výzkum Bumble – tedy daň, kterou si obecně koronavirová pandemie v oblasti mezilidských vztahů vyžádala a ještě vyžádá. A to vše bude nově nutné brát v potaz.

Sušička prádla již ani pro majitele malých koupelen nemusí být pouhým snem16. 4. 2021

Temné vztahové zítřky?

Mohlo by se tedy zdát, že ani ve světě seznamování nás nic moc veselého v dohledné době nečeká. Lidé jako by na navazování vztahů rezignovali. Ale ačkoliv aktuálně situace zrovna růžová není, lidé jsou velmi adaptabilní. A potřeba blízkosti druhého člověka se časem stejně (navzdory všem obavám či skepsi) „prodere“ na povrch. „Romantická láska nikdy nezemře, stejně jako žízeň a hlad. Protože romantická láska je tím, co umožňuje lidem, aby předali svou DNA dalším generacím,“ uzavírá pak Helen Fischer, biologická antropoložka z amerického Kinseyho institutu, s tím, že i stávající krizi nakonec překonáme. A snad i single lidé se tedy sexu dočkají…