Zvířecí voyeuři aneb Odborníci vysvětlují, co si asi mazlíčci myslí, když své pány přistihnou při sexu

Sex je obvykle záležitostí intimního charakteru. Pokud tedy člověk neholduje méně běžným sexuálním praktikám, nelze předpokládat, že by u tohoto aktu měl být nezúčastněný očitý svědek. Minimálně tedy z říše lidí. Ovšem s domácími mazlíčky je situace trošku jiná, mnozí se totiž dokážou „vetřít“ i tam, kam nemají. A někteří se dokonce aktivně snaží sexu svého/svých majitele/ů zabránit. Co si ale asi při sledování sexu zvířátka myslí? :-)

Nemusí to být nutně plánovaný žhavý večer, ale klidně i odpolední rychlovka. Člověk si užívá blízkost protějšku, blíží se vyvrcholení…když najednou – jako by někdo všechno sledoval. Není to ale soused z protějšího vchodu třímající dalekohled…ale není to ani je ten „pocit“. Když tu náhle zaregistrujete pár zvědavých očí. Očí vašeho psa (případně kočky)…

Lukáš Choutka (18): Po coming outu se velmi zlepšil můj vztah s rodiči. Nejvíc mi pomohla online poradna14. 1. 2021

Pravděpodobně úplně každý, kdo sdílí domácnost s nějakým zvířátkem, to už někdy zažil a byl „chycen při činu“. Jen málokdo ale tuší, co si o tomto lidském počínání chlupáči myslí. Ačkoliv Alík ani Mikeš se k tomu sami nepochybně jen tak nevyjádří, existuje minimálně několik teorií, co si mazlíčci myslet mohou. A dokonce se liší i dle zvířecího druhu. Takže je jasné, že třeba rybičkám nebo plazům, s nimiž člověk zrovna extra blízké pouto vybudované nemá, je lidský sex poměrně ukradený. Jediné, co si tak mohou myslet je, že mají hlad (protože ten mají asi pořád). Ovšem právě se psy a kočkami je situace docela jiná. A konkrétně Alíkovi pak s pochopením situace nepomůže ani to, když vás načape v pozici „na pejska“…

Vystresovaný a žárlivý…pes

„Někteří psi, ale i kočky mohou být skutečně ve stresu, když se stanou svědky sexu mezi dvěma lidmi. Tato zvířata se mohou začít krčit v rohu místnosti nebo se snažit z ní rovnou utéct. Ovšem i když většině domácích mazlíčků to, co uvidí, nijak neublíží, někteří se mohou skutečně rozzuřit,“ popisuje odborník na zvířecí chování Kyle Kittleson. Tento vztek pak sice může rozptýlit např. podání pamlsku nebo hračky, ale ruku na srdce (či v tomto případě spíše do rozkroku…), kdo má zrovna během intimních chvilek něco takového k dispozici?

Ovšem kromě stresu samotného může vstoupit do hry také žárlivost. „Většina toho, jak podivně se zvířata mohou chovat, když se stanou svědky sexu, plyne také ze žárlivosti,“ tvrdí odbornice na zvířecí psychiku Amanda Reister, podle jejíchž slov je právě žárlivost u zvířat obrovský problém. Nutně se přitom nemusí jednat jen o žárlivost, která vznikne v důsledku toho, že se zrovna zvíře ocitne tam, kde nemá (resp. vidí, co nemá). „Až dvě třetiny různého problémového chování domácích mazlíčků pramení ze žárlivosti na lidi nebo i další zvířata v životě jejich majitele,“ shrnuje Reister.

Zdroj: giphy.com

Zejména v případě psů ale může roli sehrát i ochranitelský pud – pejsek se totiž může odvážně rozhodnout, že vás před tím poskakujícím a hekajícím člověkem jednoduše zachrání… Podle profesionální psí trenérky Kate Perry je pak právě v případě psů jednoduše třeba počítat s tím, že byli domestikování proto, aby pro lidi lovili, ale také aby je hlídali a chránili. Což platí pro některá plemena více, pro jiná méně, ale přesto má psí DNA určitý společný základ. Takže projevení ochranářského pudu je jednoduše přirozené – na druhou stranu každého pejska je podle Perry možné s troškou snahy podobné chování odnaučit.

To jsou ale divné zvuky a pohyby!

Na druhou stranu by však nemělo být třeba brát hned Alíka k odborníkovi na zvířecí duše, pokud se tu a tam ocitne u vás v ložnici a přistihne vás in flagranti. Zvířecí zaujatost postelovou scénou totiž vůbec nemusí nijak souviset s tím, že je v šoku ze sexu samotného. Sex je totiž nadmíru zajímavá pohybová aktivita – tedy, minimálně právě z psí či kočičí perspektivy. „Jejich člověk“ se totiž najednou podivně pohybuje a ještě podivněji u toho heká. A to rozhodně za pozornost stojí. „Konkrétně psi jsou velmi senzitivní – takže jim je jasné, že tak jako při sexu se lidé běžně nepohybují,“ tvrdí emeritní profesorka behaviorální medicíny Katherine Houpt. Podle ní pak zvířata jednoduše reagují na aktivitu svého pána, která pro ně není obvyklá.

Přistiženi při masturbaci?

Zvířátka na vás ale mohou své vědoucí oči upírat i při jiných „intimních aktivitách“, nejen při sexu. A vsadíme se, že ani masturbovat by se vám před vaším domácím mazlíčkem moc nechtělo. (Kdyby se jen měřilo stejným metrem, to by teprve byla zábava! Protože zrovna se skrýváním „masturbace“ si psi ani kočky rozhodně hlavu nelámou). A pokud už vás pes či kočka „chytili při činu,“ pravděpodobně vám to moc příjemné nebylo – zejména když zvířátko o to, co děláte, dost možná projevilo i zájem. I to lze ale docela jednoduše vysvětlit – i když my lidé to nejspíš nevnímáme, během masturbace se uvolňují pachy, z intimních partií se přenesou na ruce…a ještě před tím, než si je člověk stihne umýt, domácí mazlíček cítí něco neobvyklého. A jeho přirozeností je začít se o to zajímat.

Značky Jaguar a Land Rover dávají sbohem klasickým pohonům. Do roku 2030 budou jejich vozy čistě elektrické22. 2. 2021

Keep calm and…have a sex

Jak ale naznačují výpovědi různých lidí napříč internetem i lidské vypořádání se s tím, že je při sexu pozoruje jejich mazlíček, se velmi různí. Zatímco někteří se souvisejícím chováním psů (protože kočky jsou obvykle spíše laxní) baví, jiní se cítí nepatřičně. „Stalo se mi to jednou jedinkrát a bylo to naprosto strašidelné, jako by můj pes přesně věděl, co dělám. A jen zíral a zíral. Na druhou stranu, když jsem ho pak vykázala, zase štěkal za dveřmi,“ dělí se o zážitek na diskusním fóru mladá žena. Jiní pak zase popisují, jak se jejich mazlíčci chtěli také „zapojit“ a doráželi na postel, do níž se snažili vydrápat (pokud šlo o menší plemena psů), případně zběsile běhali po ložnici a snažili se dát najevo, že oni tam jsou přeci taky a zaslouží si pozornost…Někoho to pobaví, jiný se cítí nesvůj. Jak se ale všichni odborníci shodují, stydlivost před domácími mazlíčky skutečně není třeba. Vždyť ani oni si s vykonáváním nespočtu intimních aktivit před vašima očima hlavu nelámou. A na rozdíl od vašich případných dětí taky o tom, co viděli u vás v ložnici, nikomu neřeknou…