Ženská masturbace by neměla být tabu, tvrdí známá zpěvačka a uvádí na trh vlastní sexuální hračku

Masturbace byla historicky velmi dlouho tabu a minimálně masturbace ženská je do určité míry stále „šedou zónou“. Dokládají to dokonce i data, dle nichž muži masturbují třikrát častěji než ženy. A tak se na normalizaci ženské masturbace rozhodla zapracovat zpěvačka Lily Allen, nejprve se stala ambasadorkou výrobce sexuálních hraček a nyní dokonce jednu vlastní i navrhla…

Nerovnosti v mnoha aspektech k životům žen a mužů nepochybně stále patří. Zatímco ale hlavní zájem se obecně týká rovného postavení ve společnosti či ohodnocení, pravdou je, že i v sexuální rovině existují mezi oběma pohlavími nezpochybnitelné rozdíly. Podle globálního průzkumu realizovaného mezi skupinou 7 000 žen a mužů existuje docela hluboká „masturbační propast“. Muži totiž masturbují třikrát častěji než ženy. A rozhodně to není kvůli rozdílům v libidu, když jej totiž titíž dotazovaní/é hodnotili na stupnici od 1 (velmi nízké) do 10 (velmi vysoké), byly rozdíly mezi pohlavími naprosto minimální, ženy vykázaly ve srovnání s muži libido nižší o 1,1 bodu, což by navíc bylo možné vysvětlit právě určitým stigmatem, které se k (ženské) masturbaci pojí. Stačí si vzpomenout na dobu ještě docela nedávnou, kdy ženy musely svou sexuální touhu velmi přísně ovládat, protože když tak nečinily, byly označeny za hysterické (docela paradoxní je, že v první polovině minulého století se tato hysterie „léčila“ právě různými formami masturbace, ovšem pod lékařským dohledem…).

Smýšlení ninjů by si měl osvojit každý. Životní styl asijských bojovníků nabízí řešení mnoha současných problémů8. 12. 2020

Sexuální osvobození s Lily Allen

A jak do toho všeho zapadá Lily Allen? Dle vlastního vyprávění se procházela ulicemi New Yorku, když ji zaujal obchod se sexuálními hračkami. Jednu se rozhodla vyzkoušet a následně si ji tak oblíbila (jednalo se o Womanizer), že ji veřejně ocenila na Instagramu. Od tohoto momentu byl již jen malý krůček k tomu, aby se stala nejprve ambasadorkou značky a nakonec aby dokonce navrhla hračku vlastní (Womanizer Liberty by Lily Allen). Součástí pak je také kampaň #IMasturbate zaměřená na zvyšování povědomí o sexuální pozitivitě a ženské masturbaci, jejíž je Allen tváří. A vlastně není rozhodně jedinou celebritou, která se rozhodla spojit svou tvář s určitým produktem a zbořit tak společenské předsudky a otevřít veřejnou diskusi o tématu, o němž se obvykle nehovoří (dříve to v souvislosti se ženami byla např. celulitita, ale také ochlupení či poporodní změny). „Kdyby mi někdo rovnou řekl, že sexuální hračka je něco, co si zasloužím a díky čemu se budu cítit skvěle, určitě bych k sexuálnímu osvobození došla dříve. Byl – a je – to důležitý hlas, který je třeba slyšet. Mně se ho nedostalo, a proto jsem se rozhodla, že tím hlasem budu já,“ dodala Allen.

Jak zpěvačka také uvedla, právě sexuální hračky jí umožnily léčit její vztah s vlastním tělem a konečně také zažít rozkoš. „V době dospívání mě moje fyzické bytí docela odpuzovalo. Hodně to souviselo s mými problémy, ale také s médii, která neustále komentovala, jak vypadám,“ shrnula s tím, že dlouho své tělo v podstatě nepřijímala a také masturbovat začala až po dvacítce. „Než jsem objevila sexuální hračky, které mi pomohly překonat mou hroznou nenávist k sobě samé, nedokázala jsem si intimní chvíle sama se sebou ani představit. Opravdu jsem také věřila, že jsem někdo, kdo nedokáže dosáhnout vrcholu,“ upřesnila Allen v otevřené zpovědi. Zdaleka přitom není jediná.

Sexuální hračky, které mění život

Právě dosažení orgasmu je v případě žen nezřídka docela problematické, přičemž při klasickém sexu rozhodně ženské vyvrcholení není pravidlem. Sexuální hračky jsou přitom stále hodně velké tabu, zejména pak ve spojení se ženami. Přitom jedinou cestou, jak tuto skutečnost změnit, je začít o sexuálním potěšení mluvit otevřeně, bez zábran, hanby či viny. A tak i sama Lily Allen v osvětové kampani vybízí ženy, které ještě žádné sexuální hračky nevyzkoušely, ať svůj přístup změní. „Jsem živým příkladem, že sexuální hračky mi změnily život,“ tvrdí zpěvačka přímo s tím, že si vůbec není jistá, zda by byla schopná smířit se s vlastním tělem jinou cestou. „Nejsem jedna z těch, které si chtějí dát horkou vanu, zapálit svíčky a číst erotický román při tónech písniček Eda Sheerana. Chci jen vzít svoji hračku, zapnout ji a užít si ten skvělý pocit i vyvrcholení,“ shrnula otevřeně.

A co muži?

Opomenout ovšem v této souvislosti nelze ani normalizaci mužské masturbace, ta je sice častější a mohlo by se zdát, že i „přijatelnější“, ovšem úplně obecně to také neplatí. Historicky byl totiž „masturbační diskurz“ jasně dán a podporován i lékaři, kdy např. v 17. století panovalo přesvědčení, že masturbace zastavuje růst dětí, způsobuje epilepsii a neplodnost a je škodlivá pro manželství. Podle Voltaira i Kanta pak byla masturbace větším hříchem než sebevražda. Nic moc se nezměnilo ani ve století 19., kdy bylo antimasturbační hnutí doslova na vrcholu (jak příznačné), či dvacátém. Ještě v 70. letech totiž masturbace rozhodně nebyla nijak žádoucí a každý, kdo se tomuto (sebe)potěšení oddával, byl považován za slabocha a sobce.  

Milovníci záhad jásají. Vědci objevili v hlubinách oceánu a pod silnou vrstvou ledu neznámou formu života22. 2. 2021

Ačkoliv již nějaký ten pátek víme, že masturbace (mužská ani ženská) rozhodně neškodí zdraví (naopak mu v mnoha aspektech prospívá), není „vážnou poruchou“ (jak dlouho tvrdila církev) a v podstatě se jí oddává kdekdo, jen málokdo to otevřeně přizná (a zase jsme u toho studu). Podle psychiatrů dokonce existují ženy, které když načapají svého partnera při masturbaci, považují to za podvádění (sic!). A navzdory ryze moderní době, která dokáže přijímat odlišné sexuální orientace i genderové identity, masturbace je pořád téma, okolo nějž většina lidí chodí jako kolem horké kaše. A tak pokud Lily Allen pomůže i se svou designovou sexuální hračkou toto téma „nakousnout“, je to jedině dobře. A i když mužská masturbace je všeobecně přijímána více, nějaký ten „masturbační ambasador“ z řad celebrit by nakonec také přišel vhod.