K moderním sexuálním hračkám vedla dlouhá cesta plná šílených vynálezů. K uspokojení lidé užívali i chléb či kozí víčka

Nejstarší nalezené dildo je podle archeologů z dob přibližně před 28 000 lety, a tak lze vlastně o sexuálních hračkách říci, že jsou starší než civilizace, náboženství a manželství dohromady. Pravdou ovšem také je, že největší rozmach trhu se sexuálními pomůckami byl zaznamenán až ve druhé polovině minulého století – a to ruku v ruce s rozvojem technologií. Jak ale společnost došla od dild z chleba a kroužků na penis z kozích očních víček až po „magické stimulátory“, které vypadají jako příruční větrák, či vibrátory, které je možné ovládat prostřednictvím mobilní aplikace?

Moderní člověk 21. století může nabýt mylného pocitu, že až donedávna nebyla lidská sexualita plně pochopena, podobě jako třeba ženský orgasmus. Pravdou ale je, že mnoho dávných civilizací o sexuálním potěšení vědělo a lidé se již v hluboké minulosti snažili dopřávat si dostatek sexuálního potěšení. To se samozřejmě děje i dnes – trh se sexuálními hračkami byl v předchozích letech oceněn na necelých 30 miliard dolarů, a to jen v USA – není divu, k užívání hraček pro dospělé se totiž hlásí více jak polovina populace. Ačkoliv je ale tento specifický trh v USA skutečně masivní, co se týká samotné produkce, na vrcholu žebříčku je Čína. Právě zde vyrábí, ale také distribuují vše od dild až po – minimálně pro běžného středoevropana – poměrně bizarní velmi realistické sexuální panny. Ovšem cesta k těmto realisticky umělým ženám, k nimž se někteří muži chovají jako ke skutečným živým bytostem, byla velmi dlouhá…

Jak snadné je propadnout konspiračním teoriím aneb čipy, 5G, QAnon a další šílenosti3. 12. 2020

Chlebové dildo s olivovým olejem…

Jak již bylo naznačeno, právě dildo je pravděpodobně nejstarší sexuální hračkou vůbec. Lidé tyto pomůcky v minulosti vyráběli prakticky z čehokoliv, co měli po ruce – od kamenů, kostí přes mramor, kov, či dokonce chleba. To si nepochybně dnes – v době plastu, potažmo silikonu – dokáže reálně představit jen málokdo. Konkrétně označení dildo ale vzniklo ve starověkém Řecku, tam pro tuto hračku nejprve užívali označení „olisbos“, během doby renesance se pak termín změnil na „dildo“, a to pravděpodobně buď s ohledem na latinský termín „diletare“ (roztáhnout) nebo „diletto“ (italský výraz pro potěšení). Dilda, ať už kožená, dřevěná či jednoduše zhotovená z neklouzavých materiálů, pak samozřejmě bylo třeba při použití také náležité namazat, k čemuž se užíval olivový olej.

Podobně známou sexuální hračkou jako je dildo, jsou i tzv. venušiny kuličky, které si mnohé ženy nemohou vynachválit. Přitom prapůvodně existovaly kuličky barmské, určené mužům. Měly se vložit do penisu tak, aby se zvýšilo mužské potěšení. Teprve poté začaly kuličky (tentokrát vkládané do pochvy) využívat i ženy – faktem ale je, že právě Ben-wa kuličky (či gejšiny kuličky – oblastí jejich původu je totiž Asie) jsou užívány již více jak 1 000 let.

V Číně lze také naleznout pozůstatky kroužků na penis, jejichž úkolem bylo již před více jak osmi sty lety udržet po delší dobu erekci. Co však rozhodně nijak vzrušující není, je informace, z čeho tyto kroužky byly vyráběny, pocházely totiž z kozího očního víčka s ponechanými řasami, které měly za úkol penis také stimulovat…

Při „historickém exkurzu“ ovšem nelze opomenou ani „starou známou Anču“. Z hlediska historického lze prvopočátek „sexuálních panen“ naleznout v 17. století – tehdy si je totiž oblíbili námořníci, kteří toužili po zkrácení času na moři něčím zábavnějším než jen lezením po stěžni. Tyto tzv. dames de voyage byly (na rozdíl od panen dnešních, které v podstatě vypadají jako reálné ženy) svázány ze svazků slámy do tvaru lidského těla a následně oblečeny do dámských šatů.

Vibrátory k léčbě veškerých lidských neduhů

Uděláme-li ale velký skok z dob dávno minulých směrem k současnosti, až teprve díky industrializaci začaly vznikat vibrátory, které by s troškou fantazie bylo možné považovat za prapředky těch dnešních. Ty první bylo třeba „pohánět“ ručně – ruční vibrátor Macaura´s Pulsocon Hand Vibrator byl jedním z těch pokročilejších, které na trh pronikly v 80. letech 19. století. Ačkoliv vypadal spíše jako mučicí zařízení, i s ručním pohonem (byl poháněn klikou) ze sebe dokázal vydat na 5 000 vibrací za minutu.   

Tím hlavním „hnacím motorem“ sexbyznysu (před)minulého století ale byla pára. Lidé viktoriánské éry, kteří objevili kouzlo parního motoru, se jej totiž rozhodli aplikovat v podstatě na vše, a to včetně sexuálních hraček. První parní vibrátor s poměrně děsivým názvem The Manipulator  tak spatřil světlo světa (a byl také patentován) v roce 1869. Někoho možná překvapí, že byl prezentován jako „lékařský prostředek“, a to konkrétně k léčení ženské hysterie. Ostatně, vibrátory právě na přelomu 19. století byly považovány za „lék“ na mnoho dalších neduhů, bolestmi krční páteře počínaje, přibýváním na váze konče. Přitom prezentace sexuálních hraček jako určitých zdravotních nástrojů poměrně dlouho přetrvala (a to i v době, kdy pára byla opuštěna a byly využity vibrátory elektromechanické).  Jeden z prvních elektrických „vibrátorů“ Polar club tak byl prezentován jako ženský masážní stroj (a na krabici byla žena masírující si přístrojem krk) a vibrátor Andis byl ve 30. letech uveden na trh jako nástroj pro podporu ženské i mužské krásy, vhodný k podpoře cirkulace krve v pokožce hlavy, obličeje i těla. Že se tento „zdravotní diskurs“ v souvislosti s různými vibrátory ve společnosti úspěšně zabydlel, pak dokazuje i legendární vibrátor Hitachi Magic Wand, který byl až do poloviny 20. století promován jako masážní stroj na záda…

Sexuální a technologická revoluce

Situace se změnila až v době sexuální revoluce, tedy v 60. a 70. letech, teprve tehdy se sexuální hračky konečně dočkaly vlastní pozornosti a nebyly vydávány za něco, čím nejsou. Ke změně přístupu společnost k hračkám pro dospělé pak nesporně přispěl i mediální svět a především populární televizní show, jmenovitě např. Sex ve městě.

Grinch si letos může dát pohov, Vánoce místo něj zničí covid. Výhledy na (digitální) podobu svátků mnohé nepotěší10. 11. 2020

A tak nyní, ve století jednadvacátém, jsou konečně sexuální hračky nejen inzerovány, ale i diskutovány s takovou otevřeností, jaká v historii nikdy této oblasti nebyla dopřána. Svůj lví podíl na tom samozřejmě má internet, sociální sítě, obecně otevřenější přístup společnosti k sexu, ale i všem možným sexuálním identitám i praktikám. K dispozici jsou nám přístroje, o nichž by si naši předci skutečně mohli nechat jen zdát – vibrátory ovládané na dálku či sexuální stimulace, kterou má „plně v rukou“ umělá inteligence.  Aktuálním záměrem producentů hraček pro dospělé je přitom dosažení toho, aby stimulace byla stále více realistická a podobná skutečnému sexu. Výrazného nárůstu popularity se tak dočkaly např. mužské masturbátory, se kterými jako by se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Ženy zase mohou vybírat přístroje zaměřené na stimulaci G bodu a v podstatě každý (i ten/ta, jehož/jejíž sexuální choutky nejsou zcela mainstreamové) si tak dnes může přijít na své. A to je od dilda z papyru naplněného rozzuřenými včelami, pomůcky, kterou dle legendy údajně užívala Kleopatra, rozhodně docela pokrok.