Marihuana dokáže (především ženám) radikálně zlepšit sexuální život. „Hnutí“ tzv. cannasexuálů roste napříč společností

O účincích marihuany a jejím užívání se dlouhodobě vedou spory. Zatímco pozitivní účinky, které může mít marihuana na pacienty s některými závažnými nemocemi, jsou prokazatelné, o tom, nakolik je užití „trávy“, vhodné při sexu, by bylo možné diskutovat. Přesto je však novým „trendem“ v rovině naplňování sexuálních potřeb právě tzv. cannasexuál, tedy člověk, pro nějž je právě užití marihuany při sexu pravidlem.

Účinky THC, tedy aktivní látky, kterou marihuana obsahuje, jsou samozřejmě rozmanité. THC je halucinogenní a může na jednu stranu tlumit, ale na druhou i stimulovat, někteří se ani nezdráhají tvrdit, že marihuana je afrodiziakum. Ať už jsou ale konkrétní účinky jakékoliv, je pravda, že marihuana na lidskou sexualitu nepochybně působí. A to si uvědomila i americká sexuální tutorka Ashley Manta, která nejenže stojí za vznikem termínu „cannasexuál“, ale v dané oblasti všechny, kdo mají zájem o zlepšení svých sexuálních vztahů, také vzdělává. „Cannasexuál, to je slovo, které jsem vymyslela, a týká se každého, kdo vědomě a úmyslně kombinuje sex a konopí za účelem prohloubení intimity a zvýšení potěšení. A to jak v sólo, tak i partnerských sexuálních interakcích,“ popisuje.

Pirát Ondřej Profant: Stát má o občanovi shromažďovat co nejméně dat a sbírat je digitální cestou, která šetří čas. Obliba e-shopů ukazuje, že lidé mají o digitalizaci zájem9. 9. 2021

Ti, kdo někdy sex s trávou vyzkoušeli, popisují, že nejenže se zvýšil jejich prožitek, ale také citlivost. Každý drobný dotek jako by se změnil v explozi. Pro tento stav dokonce již existuje i vědecké vysvětlení – jak upřesňuje profesor psychologie Mitch Earleywine, právě receptory, které jsou zodpovědné za zvýšenou fyzickou citlivost, tedy i dotekové vjemy, ale také pocit jisté euforie, THC aktivuje. Díky marihuaně však narůstá zároveň délka prožitku („jako by se zastavil čas“…) a snižuje se napětí, které mohou lidé cítit. Proto Manta na základě vlastní zkušenosti doporučuje užití konopí i lidem, kteří prožili nějaká sexuální traumata. „Uvědomila jsem si, že o kombinaci sexu a konopí se příliš v odborných kruzích a ani mezi sexuálními terapeuty nemluví. Z vlastní zkušenosti jsem ale dospěla k závěru, že je to velmi cenný pohled – zejména když já osobně jsem začala konopí s úspěchem užívat ke snížení bolestivosti při sexu a také k minimalizaci symptomů posttraumatické stresové poruchy z prožitého sexuálního útoku,“ upřesňuje.

Muži vs. ženy

Ačkoliv rozhodně nechceme užívat pohlaví jako aspekt, který vede k tvoření rozdílů, faktem je, že v případě marihuany a sexu jsou zkušenosti mužů a žen poměrně odlišné. V případě mužů vede užití marihuany před samotným aktem nejprve k rapidnímu nárůstu hladiny testosteronu a následně k jejímu extrémnímu snížení. Ovšem když to člověk (v tomto případě máme na mysli konkrétně muže) s marihuanou přežene, na problém je zaděláno. „Travku si občas dám a partnerka taky, tak jsme si říkali, že bychom to mohli zkusit při sexu. Mysleli jsme si, že to bude skvělej zážitek, no, nebyl. Asi jsme přestřelili s dávkou, byli jsme oba dost mimo, erekce v nedohlednu a já jsem měl pocit, že ani necejtím spodek. Nic, co by člověk chtěl zažít,“ vzpomíná na nevydařené sexuální hrátky Radek. Přitom u mužů skutečně může užití marihuany vést až k poruše erekce, právě THC totiž potlačuje sexuální receptory, které jsou umístěny v hladké svalovině penisu. I proto se ti, kdo „marihuanovému sexu“ fandí, shodují, že je ideální začínat raději s málem a klidně zpočátku i bez partnera/ky – jednoduše aby si každý/á ověřil, jaký účinek na něj marihuana má.

Zdroj: Giphy

U žen je ale situace jiná – po užití se zvýší jejich sexuální chuť, navíc právě marihuana dokáže mnoha ženám pomoci také ve zvýšení intenzity prožitku, a tedy i v samotném vyvrcholení (jak přitom naznačují výzkumy, především ženy v heterosexuálních vztazích mají poměrně problém orgasmu dosáhnout). „Měla jsem problémy se stykem, trpěla jsem při tom vždycky velkými bolestmi. Takže největší uspokojení pro mě bylo, když bylo po všem. S konopím se ale všechno změnilo. Najednou jsem se dokázala uvolnit, moje tělo se uvolnilo, bolest byla pryč a ten zážitek byl nepopsatelný. Vlastně si dnes díky konopí dokážu užít i bez partnera. Každopádně nejenže jsem díky konopí začala znovu sexuálně žít – ale s partnerem si to opravdu vychutnáváme,“ popisuje pak jedna z žen, která vyhledala přímo terapeutickou pomoc Ashley Manty.

Na druhou stranu je ale faktem, že s ohledem na to, že marihuana klasicky zbavuje zábran, ženy bývají v jejím užití opatrnější – a to i z důvodu zachování sebekontroly, ale třeba i bezpečného sexu. I pro takové situace ale existuje jisté řešení, marihuanu totiž není nutné jen kouřit. Poměrně oblíbenou variantou v případě žen je tak aplikace extraktů z konopí do vaginálních gelů (nutno ale dodat, že je třeba volit extrakty, které nemají olejový základ, který narušuje latex a poškozuje pak prezervativ).

Marihuana = víc sexu

V čem ale rozdíly napříč pohlavími rozhodně nejsou, je četnost sexu – podle amerického průzkumu, který zahrnoval více jak 50 000 respondentů, si uživatelé konopí sex užívají častěji než lidé, kteří jej neužívají. A to dokonce bez ohledu na věk. Ačkoliv výzkum je realizován pravidelně (a jeho výsledky jsou stále konstantní), vědci si nad tím, čím je vztah mezi marihuanou a zvýšenou sexuální aktivitou podmíněn, stále lámou hlavu. Věda sice na tuto otázku odpověď nemá, mnozí ale tvrdí, že není třeba příliš bádat – protože lidé, kteří marihuanu užívají, jsou jednoduše svobodomyslnější, což se odráží i v tom, že nemají zábrany a sex si užívají častěji.

Lidský pot prozrazuje o člověku mnohé, i to, co by mělo zůstat skryto. Kvůli potu by časem někteří řidiči ani nemuseli nastartovat23. 8. 2021

Je ale nutné říci, že účinky marihuany jsou samozřejmě velmi individuální a v rovině sexuality se liší nejen s ohledem na pohlaví, ale i v kontextu toho, nakolik je člověk na konopí zvyklý. Zatímco při nárazovém užití rozhodně není zaručeno, že si užijete nejlepší sex vašeho života (a naopak je spíše možné počítat s paranoiou či úzkostmi), ti, kdo marihuanu užívají pravidelně, se skutečně dočkají především pocitu uvolnění a pohody. Nemluvě o tom, že velmi záleží na kvalitě (a typu) materiálu – při jeho výběru byste tedy neměli vybírat konopí, které má dominantní podíl sedativních látek. To by totiž ze sexu nebylo skutečně nic…