CUCKOLDING: co muže láká na sledování jejich protějšků při sexu s jinými?

Představte si situaci, že jste heterosexuální muž a sledujete, jak si vaše žena užívá s jiným mužem. Ne, tajně vás nepodvádí – naopak, vy si vlastně celou situaci vychutnáváte. Zní to dost nepatřičně, prakticky jako noční můra kteréhokoliv muže? A to se přitom jedná o jeden z velkých trendů poslední doby, tzv. cuckolding…

Proč by si někdo přál, aby mu jeho partner/ka zahýbal/a (nejedná se totiž výhradně o hetero-fantazii), a to navíc ještě před jeho očima? Podobně, jako je tomu u kteréhokoliv jiného fetiše, je velmi obtížně určit jeden jediný důvod, ale podle psychologů by roli mohla sehrávat především sexuální žárlivost, která se během sledování samotného aktu v člověku probouzí. Konkrétně v mužích, kteří sledují při sexu své partnerky, se pak podle odborníků přímo probouzí touha soka porazit, a to i na úrovni reprodukční. „Tato fantazie, kdy muž sleduje svou ženu při sexuálním aktu s jiným mužem, je překvapivě hluboce historicky ukotvena. Pokud jde o manželství a lidskou sexualitu, můžeme odkazy na dnes nově pojmenovaný cuckolding naleznout již přibližně ve 13. století,“ popisuje psycholog dr. David Ley. Ovšem zatímco v minulosti se jednalo o něco, co se odehrávalo v tichosti za zavřenými dveřmi, dnes se o dané praxi začíná i veřejně hovořit a přestává být společenským stigmatem.

Rádi byste si dopřáli výlet jako vystřižený z dob slavné aristokracie? Možností je celá řada!28. 7. 2021

Zatímco pak např. při polyamorii (kdy lásku sdílí více osob než jen pár) lidé obvykle tvrdí, že jim uspokojení přináší mj. i pocit, že jejich partneři jsou šťastní (což není vázáno na sex, ale víceméně na emoce), koncepce cuckoldingu se sexualitou přímo souvisí.  V podstatě totiž stojí na tom, že je žádoucí, když si to muž rozdává se ženou jiného muže. Ani samotný termín „cuckolding“ pak nevznikl jen tak nahodile, vychází totiž z anglického označení pro kukačku (cuckoo), která je známa tím, že svá vejce klade do hnízd jiných...

Pryč s ideálem monogamie!

Ačkoliv samozřejmě neexistují žádné statistické údaje, z nichž by bylo možné vyvozovat, kolik lidí se cuckoldingu oddává, z poměrně rozsáhlého výzkumu realizovaného v USA mezi několika tisíci Američanů vyplynulo, že 58 % mužů a přibližně třetina žen o tom, že jim jejich partner/ka před očima „zahýbá“, fantazírovalo. „O tom, že jim někdo nasazuje parohy, sní mnohem častěji muži, na druhou stranu existuje i řada žen, které tato představa vzrušuje, což poukazuje na potřebu dalšího výzkumu zaměřeného na tyto ženské touhy,“ tvrdí Justin Lehmiller v knize zaměřené na lidskou sexualitu.  Psycholog Ley ovšem na druhou stranu tvrdí, že jak ženy, tak i muže vzrušuje především samotná fantazie, a to proto, že jednoduše představuje určité tabu. „Ve společnosti nebo kultuře, která si idealizuje monogamii, je nasazení parohů vlastně představou, kterou mohou lidé využít pro konceptualizaci svých sexuálních fantazií,“ tvrdí. Protože přeci jen je fakt, že většina z nás vyrostla v tom, že sex je záležitostí mezi dvěma lidmi a nikoliv mezi dvěma lidmi a libovolným dalším mužem, třeba Karlem z Horní-Dolní.

„Nejvíc se mi líbí pocit bezmoci, který mám, když sleduju přítelkyni s jiným mužem. Když jsme sami, jsem hodně dominantní, ale když se k nám přidá ještě druhý muž, jsem najednou stranou – stává se ze mě pozorovatel. Nakonec nám to do vztahu přináší mnohem více vášně, máme samozřejmě ale předem nastavená pravidla.  Lidé, kteří s tím začínají, by měli ale postupovat pomalu, hrozně moc se toho může pokazit, pokud si pár není jistý tím, že něco takového opravdu chce vyzkoušet,“ popisuje tak jeden z mužů, který má s cuckoldingem praktické zkušenosti.

Jistým rizikem při cuckoldingu je samozřejmě žárlivost.  Ta vlastně může postihnout každého – a to i toho, co si myslel, že pozorovat svůj protějšek při sexu, je doslova nadmíru „rajcující“.  Na druhou stranu je docela zvláštní, že ačkoliv nevěra nepochybně partnerským vztahům neprospívá, podle souvisejícího výzkumu má cuckolding ve výsledku na vztahy pozitivní dopad. „Náš výzkum v souhrnu zjistil, že cuckolding je ve většině případů pozitivní fantazií i chováním, a naopak se neprokázalo, že by tato praxe vztahy narušila nebo svědčila o tom, že jsou nezdravé,“ doplňuje Ley.

Zdroj: Giphy

Jak na věc?

Když už se jednou rozhodnete převést „paroháčskou“ fantazii do praxe, samozřejmě budete kromě stálé/ho partnera/ky potřebovat ještě někoho třetího. A taky notnou dávku odvahy. Ačkoliv by totiž člověk mohl toužit po tom, že se jeho představy jednoduše zhmotní do posledního puntíku, pravdou je, že podobné akce jsou naprosto nevyzpytatelné – vlastně jako sex sám. A jelikož někteří lidé již „třetího do party“ hledají také prostřednictvím internetu, je možné říci, že škála fantazie je skutečně netušeně pestrá – a tak poptávky začínají s požadavkem na „nadržené muže v uniformách“, pokračují přes pornohvězdy“ a končí dokonce u „verbálně urážejících mužů“. Jste-li tedy na straně poptávajících, nabídka je rozmanitá, na druhou stranu zájem panuje i na druhé straně barikády, takže klidně můžete zkusit nabídnout i sami sebe jako onoho „třetího“.

Pravidla především

Ti, co jsou v cuckoldingu zatím nezkušení, by také mohli vzít zavděk některými „praktickými radami“ – podle webových fór dokonce existuje základní trojice pravidel, která by měla být dodržena za jakýchkoliv okolností – člověk, který se sám nabízí, by měl splňovat minimálně trojici charakteristik – být milý, nezastiňovat svým výkonem toho, kdo se dívá, a hlavně – objasnit si s párem, co přesně od dané akce očekává. Bude tedy jeden z dvojice (a nutno říci, že v rámci heterosexuálních vztahů se vždy nemusí jednat jen o muže) jen tichým pozorovatelem? Nebo se chce také zapojit? (Pak se samozřejmě nabízí otázka, kde přesně leží hranice mezi cuckoldingem a klasickou trojkou).

Na španělské pobřeží Atlantiku se začínají vracet velryby. Je příčinou klimatická krize nebo stesk po domově?26. 8. 2021

Ačkoliv cuckolding má přesah i do BDSM – kdy důležitou úlohu v daných vztazích sehrává nadvláda, podřízení a ponížení – což by někomu na první pohled mohlo připadat spíše nežádoucí, právě tato praxe může dokonce oživit i vztahy, v nichž sexuální touha vyhasíná. Ovšem i pokud se necítíte na to, že byste do své ložnice pustili někoho třetího, můžete si vyzkoušet např. hovory o sexu se třetí osobou nebo i vyprávění vašeho protějšku o tom, jak měl (např. v minulosti) sex s někým jiným. I v praktické rovině lze pak začít zvolna – třeba erotickou masáží ze strany třetí osoby. To, zda dojde i na ryzí cuckolding, vlastně ani tak důležité není, tím, co může váš vztah znovu „nakopnout“, je zejména komunikace o intimitě, fantaziích a snaha začít s něčím novým. Nakonec se ale v novém přístupu k sexu dvojice skutečně může“ najít“.