„Anální sex nemusí být jen výsadou homosexuálních mužů,“ říká sexuolog Radim Uzel

Pro někoho tabu, pro jiného běžná věc, která se pravidelně odehrává v ložnici. Anální sex není jen doménou homosexuálních mužů. Pravidelně jej provozují také heterosexuálové, a to nejen v aktivní roli.

O análním sexu, stimulaci či masáži prostaty nechce mnoho mužů ani slyšet, ale jistým pravidlem se stává, že ti, kteří to jednou vyzkoušeli, nedají na stimulaci prostaty dopustit. Některé výzkumy tvrdí, že anální stimulaci vyzkoušela až třetina všech mužů. Podíváme-li se na světové statistiky, počet mužů, kteří někdy v životě vyzkoušeli sex do konečníku, se ve vyspělých zemích blíží ke 40 %. Většina z nich přitom v těchto praktikách pokračuje i po první zkušenosti.

"Pokud má mít Rusko demokracii, musí teď prohrát válku," říkají čeští historikové23. 3. 2022

A co ostatní? Ti se análního sexu bojí, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich může být strach ze ztráty mužnosti. Pro některé muže je to tak citlivá oblast, že její hranici nepřekročí ani za účelem objevování své sexuality. Obava může plynout také ze strachu z bolesti.

V dřívějších dobách byl anální sex velkým tabu. To potvrzuje také zpráva jednoho ze zakladatelů české sexuologie – profesora Josefa Hynie, který ve své učebnici vydané v sedmdesátých letech píše: „Muž třeba občas manipuluje svým penisem mezi stehny nebo mezi prsy své partnerky. Jindy zase proniká pohlavním údem ženě do konečníku, nebo dokonce do úst. Takovéto odporné činy většinou neprovádí s vytouženou láskou, ale s ženou lehkých mravů, která mu to dovolí. Na citový a erotický vztah to má prý nepříznivý dopad. Jde vlastně o zvláštní druh onanie. Obvykle se k němu uchylují jedinci duševně zaostalí.“

Dnes se situace pochopitelně změnila a sexuologové mají na anální sex zcela jiný názor. „Oblast konečníku je velmi citlivou oblastí, a proto je jemné dráždění vnímáno jako příjemné a sexuálně vzrušující. Citlivost způsobuje velmi vysoká hustota nervových zakončení. Z toho také vyplývá, že anální sex nemusí být jen výsadou homosexuálů, ale příjemné pocity přináší i ženám a heterosexuálním mužům. Prožitek může být ještě více prohlouben při použití speciálních vibrátorů s drážděním prostaty, kterou lze nahmatat prstem skrze konečník. Existuje mnoho dvojic, kde umělé penisy a vibrátory používají i muži. V sexshopech se dokonce prodávají speciální připínací dilda, které si žena může upnout kolem pasu a rázem se ocitnout v aktivní roli,“ říká k tématu známý sexuolog Radim Uzel.

Praktice, kdy žena za pomoci rukou či nějakých hraček análně uspokojuje muže, se říká pegging. My jsme se o mýtech, které provází tuto sexuální techniku, více rozepsali v tomto článku.

Proč anální sex vyzkoušet?

Ze všeho nejdřív uvedeme zdravotní důvody. Prostatě stimulace napomáhá ke správnému prokrvení a funkčnosti. Díky tomu lze zabránit i nejčastějšímu nádorovému onemocnění u mužů – rakovině prostaty. Okrajově bychom mohli zmínit i samotnou ejakulaci. Dle harvardské studie z roku 2016 muži, kteří ejakulují 21x a více za měsíc, mají o 33 % nižší riziko vzniku rakoviny prostaty než muži, kteří ejakulují podstatně méně.

„Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminací4. 3. 2022

Dalším důvodem je také zcela jiný orgasmus. Oblast konečníku je všeobecně velmi citlivou zónou a jejím drážděním můžete docílit velkého vzrušení. Prostata je mimo jiné považována za jakýsi mužský G bod. Ne nadarmo tak stimulace prostaty patří k nejintenzivnějším mužským prožitkům. Nervové zakončení prostaty vám umožní dosáhnout takového orgasmu, kterého byste těžko dosáhli jinou praktikou.

Důležitá je příprava

Tak, či onak je velmi důležitá pečlivá příprava. Samozřejmostí je hygiena a lubrikační gel, bez kterého se neobejdete. Anální otvor nemá schopnost přirozené lubrikace a bez použití gelu to zkrátka nepůjde, hrozilo by totiž poranění, které může být velmi bolestivé.

Zdroj: iStock, Vyplnto, Josef Hynie, Radim Uzel