„Sex je skvělý a není zač se stydět.“ Sex-pozitivní hnutí boří tabu a učí dospívající to, co škola a rodiče opomíjí

O tzv. body positivity, tedy přijetí vlastního těla, jste již jistě slyšeli. Nyní se však o pozornost hlásí nový trend, který podobně přistupuje také k lidské sexualitě. Sex-pozitivitu propagují na sociálních sítích a také v médiích mladí lidé, kteří jsou znechuceni tím, jak školství a vzdělávací instituce zavírají před sexuální výchovou oči. A podávají tak pomocnou ruku i těm, kteří např. vyrůstají v prostředí, které sexualitu opomíjí.

Sexuální pozitivita je charakterizována otevřeností vůči sexualitě ve všech jejích formách, a to s důrazem na vlastní prožitek a potěšení. Zastánci tohoto nového trendu pak podporují vnímání sexu jako aktu, který má přinášet radost, nikoliv být zdrojem hanby. Součástí je také předávání praktický rad a různých tipů, jak v ložnici bezpečně experimentovat. Každý, kdo se označuje jako sex-pozitivní, pak nemá problém s polyamorií (vztahem více než dvou osob), příležitostným sexem, BDSM, ale ani klasickým hetero sexuálním životem – vždy však tehdy, pokud ke všem praktikám dochází se souhlasem zúčastněných dospělých. Jen tehdy jsou všechny projevy lidské sexuality přípustné. Na vzestupu je pak příklon k sex-pozitivnímu hnutí především mezi dospívajícími a mladší populací, která je znechucena tím, jak rigidní společnost lpí na svých „normách“.

Radim (29): Drogy mi doslova zničily život. Hodně věcí lituji a nyní začínám od znova7. 9. 2020

Asi nikoho nepřekvapí, že se k sex-positive hnutí připojují především mladí lidé – koneckonců jedná se o generaci, která již měla prakticky volný přístup k pornografii, a to i dříve, než se vůbec k sexu dostala v praktické rovině. Na druhou stranu právě mladým lidem schází dostatek relevantních informací týkajících se všech podob zdravé lidské sexuality, proto je třeba zdůraznit, že sex-pozitivita rozhodně není jen o vybízení k nezřízenému sexuálnímu veselí. Naopak.

V čele hnutí jsou ve většině případů mladé ženy, které propojují problematiku sexuality také s feminismem a obecně vzděláváním o tom, jak vypadají vztahy, že sex by měl probíhat vždy se souhlasem všech zúčastněných, ale neopomíjí ani problematiku sexismu a měření dvojím metrem. „Pokud bych měla shrnout základní podstatu sexuální pozitivity, zněla by asi takto: respektujte se, myslete na bezpečnost a ujistěte se, že si užíváte sex minimálně stejně jako váš protějšek,“ tvrdí dvojice žen, které na toto téma tvoří podcasty.

Zatímco mnozí sex-pozitivní influenceři naráží na různá pravidla sociálních sítí a jejich účty jim jsou nezřídka blokovány, jiní se ptají, zda je vůbec vhodné, aby osoby bez jakékoliv kvalifikace radily ostatním v oblasti veřejného zdraví. Konzervativnější povahy pak mají obavu, že sex-pozitivní přístup by snad mohl povzbuzovat dospívající k sexuálnímu experimentování.

Autorky sex-pozitivního YouTube kanálu Come Curious však všechny tyto teze vyvrací. „Velkou částí toho, co děláme, je prolomení stigmatu. Někteří lidé mohou bojovat sami se sebou jen proto, že mají třeba ne příliš obvyklé touhy,“ tvrdí. Ne náhodou se tak na autorky sledující obrací s prosbou o rady týkající se orálního sexu (video má téměř 2,5 milionu zhlédnutí) či dráždění bradavek (1,5 milionu zhlédnutí). Obrovskou odezvu pak mělo také video „We both have herpes“, kdy sledující zaplavili autorky nespočtem reakcí, v nichž jim děkovali za to, že řeší tabu týkající se sexuálně přenosných infekcí.

Cestovatel Ladislav Zibura: „Zážitků z cest mám mnoho. Jednou jsem v přesvědčení, že jdu na narozeninovou oslavu, zavítal omylem na pohřeb”24. 9. 2020

A tak bez ohledu na možné výhrady nakonec mnozí odborníci dospívají k názoru, že i tvorba sex-pozitive influencerů je přínosem. „Vítám tuto komunitu, propagují se a intimitu jako něco pozitivní, zač není nutné se stydět,“ uvedla např. Amanda Mason-Jones, odbornice na veřejné zdraví. S tím pak koreluje také fakt, že mnoho fanoušků sex-pozitivních kanálů vyrůstá v konzervativních nebo věřících domácnostech, kde je i heterosexuální sex tabu – o vztazích LGBT ani nemluvě. Právě oni pak např. autorkám Youtube kanálu velmi často děkují za jejich práci. Za práci, která je zároveň do jisté míry i prevencí – učí mladé lidi jak mít sex, ale také o něm zodpovědně přemýšlet. „Jsme poslední možností pro mladé lidi, jejichž rodiče a učitelé nevyplní mezery v informacích týkajících se sexu a sexuality,“ shrnují autorky sex-pozitivního podcastu. Snad je tedy i u nás na čase začít se na sex a sexuální výchovu dívat skutečně očima dospívajících, kteří vyrůstají ve světě, o němž mnozí pedagogové (o samotných rodičích ani nemluvě) nemají ani tušení.

 

Zdroj: theguardian.com, health.com