Doba drogová: proč mileniálové propadají depresím, drogám a alkoholu více než kterákoliv jiná generace?

Různých typů návykových látek existuje nespočet a provází lidstvo od nepaměti. Ovšem jak naznačují statistická data, konkrétně generace dnešních mileniálů, tedy lidí narozených mezi lety 1981 a 1996, je historicky nejnáchylnější nejen ke vzniku různých duševních problémů, ale také k závislostem na drogách a alkoholu. Co za tímto neradostným trendem stojí?

Odpojená generace, na niž dopadá ekonomická krize

Mileniálové jsou první generací, která je plně závislá na mobilních telefonech a internetu (a logickou otázkou pak je, jaké dopady budou mít technologie na dnešní děti, které jako by se se smarthphony v rukou již narodily), přičemž shromažďování sledujících, notifikace, liky, jsou nedílnou součástí jejich životů. Jak přitom odborníci upozorňují, právě všemožné aktivity na sociálních sítích uvolňují v mozku dopamin, což vede ke stejnému výsledku jako užívání drog či alkoholu. Tím, že z užívání sociálních médií je každodenní praxe, mileniálové potřebují další – intenzivnější – stimulaci. V podobě silnějších návykových látek.

Jediný „bezpečný“ bar je dnes na čerstvém vzduchu. Jeden takový – uprostřed lesů – najdete v Jeseníkách6. 8. 2020

Ovšem nelze ze všeho vinit moderní technologie. Mileniálové jsou dětmi tzv. baby boomers, narodili se v době silného ekonomického růstu, a tak jejich dospívání bylo poměrně neproblematické. S dospělostí je to již o poznání horší. Mileniálové byli totiž z teplého hnízda „vyhozeni“ do doby po velké recesi, vzdělání jim na rozdíl od rodičů nezajistilo zaměstnání, nezřídka nemají ani kde bydlet (nemluvě o tom, že sehnat finanční prostředky na vlastní bydlení se stalo prakticky nemožným).

Pracovní stres, dluhy i finanční nejistota – to jsou všechno významné faktory, které vedly k raketovému nárůstu užívání drog a alkoholu mezi mileniály. Nic z toho přitom dnes již není tabu, jako tomu bylo dříve. Mileniálové se tak drog většinou nebojí, a to navzdory faktu, že i dnes panuje většinová shoda v tom, že alkohol i drogy jsou jednoduše špatné. Přesto dnešní společnost jejich užívání do značné míry toleruje, a to nepochybně více, než tomu bylo v minulosti.  

Cestovatel Ladislav Zibura: „Zážitků z cest mám mnoho. Jednou jsem v přesvědčení, že jdu na narozeninovou oslavu, zavítal omylem na pohřeb”24. 9. 2020

Smrt ze zoufalství

Ačkoliv se tedy lze setkat s mnoha různými teoriemi týkajícími se vzniku závislosti, bez ohledu na ně lze říci, že především dnešní třicátníci jsou rizikům nadměrné konzumace alkoholu a drog drtivě vystaveni a okolnostmi téměř nuceni některé z návykových látek užívat. Otázkou pak je, jak se s nastalou situací popasují ti, kteří se narodili po roce 2000…

Zdroj: addictioncenter.com, narconon.org