Princip udržitelnosti se prosazuje i v sexuálním životě. Jak mít „eko-sex“?

Princip udržitelnosti se prosazuje i v sexuálním životě. Jak mít „eko-sex“?

Zatímco mnozí lidé v zájmu klimatu přestali k cestování užívat letadla či konzumovat maso nebo jiné než lokálně dostupné potraviny, jiní se rozhodli aplikovat principy udržitelnosti také do mnohem intimnější oblasti života – do sexu. Ano, i sex lze provozovat zodpovědně a s ohledem na planetu…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
13. 12. 2019

Celá myšlenka „udržitelného sexu“ započala v Německu, kde se v roce 2015 dvojice přátel rozhodla vyrábět veganské kondomy (rovnou ale zapomeňte na old-school variantu z jehněčích střev….). Za pouhé čtyři roky se pak z jejich nápadu (který se samozřejmě objevil již dříve, různých firem, které se snaží vyrábět eko-ochranu, existuje ve světě více) stal celosvětový byznys. Ukázalo se totiž, že ekologicky uvědomělých lidí žije na světě poměrně dost, roční příjem firmy tak dosahuje až k 5 milionům eur. Jaká je tedy podstata udržitelné ochrany?

<Path> „Swingers“ není jen sex-party, ale i životní styl pro každého. „Swingeři jsou učitelé, právníci, běžní lidé, co znáte,“ říká odborníkZdroj: mensjournal.com, instyle.com, victoriamilan.com, sheknows.com

Užij si sex a zachraň les

Firma, kterou založila dvojice přátel v Německu, zahájila svůj byznys crowdfundingem, tedy financováním celého projektu ze strany zájemců. Pod názvem Einhorn, v češtině Jednorožec, se nyní firma soustředí na nové možnosti produkce udržitelných kondomů. Ty byly v minulosti klasicky vyráběny např. z jehněčích střev. Jinak je ale klíčovou složkou všech prezervativů samozřejmě latex – přírodní mléčná šťáva, která se získává z kaučukových stromů pěstovaných především v tropických oblastech Asie. Stejně tak kaseinový protein, který se užívá ke změkčení latexu, se vyskytuje v mateřském mléce savců.

A právě kaseinový protein se němečtí výrobci rozhodli vynechat a dbají na to, aby užitý latex byl k životnímu prostředí co nejšetrnější – nevyužívají tedy klasické kaučukové zdroje, jejichž vytěžování v posledních 30 letech vedlo k masivnímu odlesnění, ale naopak spolupracují se skupinou drobných zemědělců z Thajska, kteří navíc neužívají na svých farmách pesticidy.

Samostatnou kapitolou jsou pak obaly – na udržitelném balení kondomů firma Einhorn pracuje, nyní jsou veškeré obaly užívané při distribuci z plně recyklovatelného papíru, dalším krokem má být vytvoření jednotlivých obalů bez užití hliníku. Jak dvojice podnikatelů doufá, firem, které se začnou chovat zodpovědně, snad začne (i po jejich vzoru) přibývat. Ostatně - také oni již své podnikání rozšířili i na produkty pro ženy, ekologické tampony a také tzv. menstruační kalíšky. 

<Path> Mužství je opět ohroženo, tentokrát ekologií. "Zženštilý" zájem o životní prostředí přesto výrazně zvyšuje mužskou atraktivituZdroj:

Zatímco však mnozí nad myšlenkou udržitelných kondomů jásají (a Einhorn zároveň investuje nemálo peněz do mnoha souvisejících ekologických projektů), odborníky na životní prostředí tato myšlenka nijak zásadně nenadchla. Podle Anny Sundemann, vědkyně, která se zabývá životním prostředím, je jistě pozitivní, že se udržitelné výrobky jako kondomy Einhorn na trhu úspěšně prosazují, dle jejího názoru však je jejich potenciální dlouhodobý účinek na životní prostředí spíše omezený. „Tyto produkty s poměrně malým zásahem na trhu jsou samozřejmě dobré, ale v globálním měřítku je třeba soustředit se na oblasti, jako je mobilita a užití energií v domácnostech, které mají největší dopad na produkci emisí CO2,“ zkonstatovala. Jak ale vědkyně dodala, právě podobné malé firmy se mohou stát velkou inspirací pro ostatní. „Sítě drobných společností jako třeba Einhorn mohou změnit řešení systémových problémů napříč globálním udržitelným dodavatelským řetězcem.“

Zdroj: health.com, bbc.co.uk

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop