
Princip udržitelnosti se prosazuje i v sexuálním životě. Jak mít „eko-sex“?
Celá myšlenka „udržitelného sexu“ započala v Německu, kde se v roce 2015 dvojice přátel rozhodla vyrábět veganské kondomy (rovnou ale zapomeňte na old-school variantu z jehněčích střev….). Za pouhé čtyři roky se pak z jejich nápadu (který se samozřejmě objevil již dříve, různých firem, které se snaží vyrábět eko-ochranu, existuje ve světě více) stal celosvětový byznys. Ukázalo se totiž, že ekologicky uvědomělých lidí žije na světě poměrně dost, roční příjem firmy tak dosahuje až k 5 milionům eur. Jaká je tedy podstata udržitelné ochrany?
Užij si sex a zachraň les
Firma, kterou založila dvojice přátel v Německu, zahájila svůj byznys crowdfundingem, tedy financováním celého projektu ze strany zájemců. Pod názvem Einhorn, v češtině Jednorožec, se nyní firma soustředí na nové možnosti produkce udržitelných kondomů. Ty byly v minulosti klasicky vyráběny např. z jehněčích střev. Jinak je ale klíčovou složkou všech prezervativů samozřejmě latex – přírodní mléčná šťáva, která se získává z kaučukových stromů pěstovaných především v tropických oblastech Asie. Stejně tak kaseinový protein, který se užívá ke změkčení latexu, se vyskytuje v mateřském mléce savců.
A právě kaseinový protein se němečtí výrobci rozhodli vynechat a dbají na to, aby užitý latex byl k životnímu prostředí co nejšetrnější – nevyužívají tedy klasické kaučukové zdroje, jejichž vytěžování v posledních 30 letech vedlo k masivnímu odlesnění, ale naopak spolupracují se skupinou drobných zemědělců z Thajska, kteří navíc neužívají na svých farmách pesticidy.
Samostatnou kapitolou jsou pak obaly – na udržitelném balení kondomů firma Einhorn pracuje, nyní jsou veškeré obaly užívané při distribuci z plně recyklovatelného papíru, dalším krokem má být vytvoření jednotlivých obalů bez užití hliníku. Jak dvojice podnikatelů doufá, firem, které se začnou chovat zodpovědně, snad začne (i po jejich vzoru) přibývat. Ostatně - také oni již své podnikání rozšířili i na produkty pro ženy, ekologické tampony a také tzv. menstruační kalíšky.
Zatímco však mnozí nad myšlenkou udržitelných kondomů jásají (a Einhorn zároveň investuje nemálo peněz do mnoha souvisejících ekologických projektů), odborníky na životní prostředí tato myšlenka nijak zásadně nenadchla. Podle Anny Sundemann, vědkyně, která se zabývá životním prostředím, je jistě pozitivní, že se udržitelné výrobky jako kondomy Einhorn na trhu úspěšně prosazují, dle jejího názoru však je jejich potenciální dlouhodobý účinek na životní prostředí spíše omezený. „Tyto produkty s poměrně malým zásahem na trhu jsou samozřejmě dobré, ale v globálním měřítku je třeba soustředit se na oblasti, jako je mobilita a užití energií v domácnostech, které mají největší dopad na produkci emisí CO2,“ zkonstatovala. Jak ale vědkyně dodala, právě podobné malé firmy se mohou stát velkou inspirací pro ostatní. „Sítě drobných společností jako třeba Einhorn mohou změnit řešení systémových problémů napříč globálním udržitelným dodavatelským řetězcem.“