Spánkový orgasmus: prožitek, k němuž není třeba doteky, zažije většina z nás

Lidský orgasmus je poměrně „tajuplným“ tělesným procesem. Je však již známo, že k jeho dosažení není třeba přímo fyzické stimulace, ale že bohatě postačí mozkové procesy. Dokládá to i fenomén tzv. nočních orgasmů, které jsou pro vědce ještě větší záhadou než uspokojení, jehož lidé běžně dosahují při sexu.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: health.com, huffpost.com / 5. 9. 2019

Tajemství rozkoše

Ještě před zabřednutím do tajů orgasmu spánkového je třeba jasně říci, že i ten, který běžně prožíváme během sexuální stimulace, má s fyzičnem pramálo společného. „Přestože zažíváme fyzické účinky orgasmu v našem těle, orgasmus je ve skutečnosti proces, který se děje v mozku,“ konstatuje sexuální terapeutka Vanessa Marin, která zároveň dodává, že aby člověk orgasmu dosáhl, rozhodně nepotřebuje žádný typ fyzické stimulace.

V základu pak platí, že lidé – bez ohledu na pohlaví i sexuální orientaci – jsou schopni zažít orgasmus i ve spánku. Klasické „mokré sny“, které mívají chlapce během dospívání, jsou toho ostatně důkazem. To však rozhodně neznamená, že by nic podobného nemohly prožívat i ženy – jen na rozdíl od dospívajících chlapců ženy obvykle nenaleznou žádné fyzické důkazy toho, že spánkový orgasmus prožily. Jak navíc uvádí zpráva Kinseyho institutu, spánkový orgasmus v životě prožije kolem 80 % mužů a 40 % žen.

3. 9. 2019Svobodní a bezdětní čelí větší diskriminaci než lesby a gayové. Proč je problém být single?

Jak zkoumat orgasmus?

V prvé řadě je třeba říci, že orgasmus je z podstaty věci poměrně problematické zkoumat v laboratorním prostředí. Množství informací na toto téma tedy obvykle pochází z malých studií zahrnujících omezený vzorek, další data pak mají spíše neoficiální povahu. Přesto však i mezi vědci figurují odborníci, kteří se tématu orgasmu podrobně věnují, velký kus práce pak odvedli Barry Komisaruk a Beverly Whipple. Právě některá z jejich zjištění mohou pomoci i při osvětlování tajů spánkových orgasmů.

Za vším hledej mozek

V jednom z výzkumů se tak dvojice vědců zaměřila na ženy, které tvrdily, že dokáží dosáhnout orgasmu jen prostřednictvím myšlenek a bez fyzické stimulace. Vědci proto měřili fyziologické odezvy jejich těla, srdeční frekvenci, krevní tlak, dilataci zornic, toleranci bolesti a srovnávali je s odezvami těla při orgasmu s fyzickou stimulací. Zjistili, že rozsah i zvýšení sledovaných hodnot je v obou případech obdobný.

Zajímavá zjištění pak přinesl také další výzkum, který zachycoval mozkové procesy během orgasmu na magnetické rezonanci. Bylo prokázáno, že smyslová kúra mozku se u sledovaných rozzářila jak v případě stimulace fyzické, tak i mozkové. „K mému velkému překvapení jsme zjistili, že když ženy uvažovaly o stimulaci intimních oblastí těla, aktivovala se tatáž mapa smyslové kůry, jako kdyby dané oblasti skutečně stimulovaly. V prefrontální kůře však došlo k mnohem větší aktivaci, když ženy o stimulaci určité části těla jen uvažovaly, než když ji skutečně stimulovaly,“ uvedl Komisaruk v rozhovoru v roce 2015.

30. 10. 2019Železná opona stále stojí: Češi i Slováci v právech homosexuálů zaostávají za Západem, tolerance ve společnosti rapidně klesá

Spánek plný uspokojení

Podle odborníků tedy skutečně existují důkazy, že lze dosáhnout plnohodnotného orgasmu také ve spánku, a to i při absenci fyzického kontaktu. Přesto však mohou roli sehrávat také další tělesné faktoru. „Protože orgasmus zahrnuje zvýšený průtok krve do erektilní tkáně – a pak také ovlivňování tohoto toku – je důležité vědět, že k tomuto procesu, a to včetně klitorálního komplexu, dochází také během REM spánku,“ tvrdí Laurie Mintrz, profesorka z floridské univerzity. A podle ní mozek tento průtok dokáže rozpoznat, což ve výsledku může vést k sexuálnímu vzrušení a orgasmu.

Při dosahování orgasmu tedy rozhodně nelze za klíčové považovat doteky a stimulaci, ostatně zejména některé ženy mají s dosažením orgasmu problémy, příp. jej mohou skutečně dosahovat pouze ve spánku. „Pro orgasmus je hlavní psychologická složka, pokud tedy existují důvody, proč někdo nemůže dosáhnout orgasmu při sexu, jsou spojeny s úzkostí, depresí, stresem, studem, kulturními tlaky…Je pak pravděpodobné, že dosažení orgasmu během spánku znamená, že právě tyto důvody nemohou zasahovat,“ uzavírá sexuální terapeutka Jesse Kahn.

A pokud byste po spánkovém orgasmu toužili, odborníci radí spánek na břiše (kdy může dojít k samovolné stimulaci), četbu erotických románů před spaním nebo jednoduše představování si něčeho vzrušujícího, ale také zvýšení sexuální aktivity v běžném životě.