Spánkový orgasmus: prožitek, k němuž není třeba doteky, zažije většina z nás

Lidský orgasmus je poměrně „tajuplným“ tělesným procesem. Je však již známo, že k jeho dosažení není třeba přímo fyzické stimulace, ale že bohatě postačí mozkové procesy. Dokládá to i fenomén tzv. nočních orgasmů, které jsou pro vědce ještě větší záhadou než uspokojení, jehož lidé běžně dosahují při sexu.

Tajemství rozkoše

Ještě před zabřednutím do tajů orgasmu spánkového je třeba jasně říci, že i ten, který běžně prožíváme během sexuální stimulace, má s fyzičnem pramálo společného. „Přestože zažíváme fyzické účinky orgasmu v našem těle, orgasmus je ve skutečnosti proces, který se děje v mozku,“ konstatuje sexuální terapeutka Vanessa Marin, která zároveň dodává, že aby člověk orgasmu dosáhl, rozhodně nepotřebuje žádný typ fyzické stimulace.

V základu pak platí, že lidé – bez ohledu na pohlaví i sexuální orientaci – jsou schopni zažít orgasmus i ve spánku. Klasické „mokré sny“, které mívají chlapce během dospívání, jsou toho ostatně důkazem. To však rozhodně neznamená, že by nic podobného nemohly prožívat i ženy – jen na rozdíl od dospívajících chlapců ženy obvykle nenaleznou žádné fyzické důkazy toho, že spánkový orgasmus prožily. Jak navíc uvádí zpráva Kinseyho institutu, spánkový orgasmus v životě prožije kolem 80 % mužů a 40 % žen.

Svobodní a bezdětní čelí větší diskriminaci než lesby a gayové. Proč je problém být single?3. 9. 2019

Jak zkoumat orgasmus?

V prvé řadě je třeba říci, že orgasmus je z podstaty věci poměrně problematické zkoumat v laboratorním prostředí. Množství informací na toto téma tedy obvykle pochází z malých studií zahrnujících omezený vzorek, další data pak mají spíše neoficiální povahu. Přesto však i mezi vědci figurují odborníci, kteří se tématu orgasmu podrobně věnují, velký kus práce pak odvedli Barry Komisaruk a Beverly Whipple. Právě některá z jejich zjištění mohou pomoci i při osvětlování tajů spánkových orgasmů.

Za vším hledej mozek

V jednom z výzkumů se tak dvojice vědců zaměřila na ženy, které tvrdily, že dokáží dosáhnout orgasmu jen prostřednictvím myšlenek a bez fyzické stimulace. Vědci proto měřili fyziologické odezvy jejich těla, srdeční frekvenci, krevní tlak, dilataci zornic, toleranci bolesti a srovnávali je s odezvami těla při orgasmu s fyzickou stimulací. Zjistili, že rozsah i zvýšení sledovaných hodnot je v obou případech obdobný.

Zajímavá zjištění pak přinesl také další výzkum, který zachycoval mozkové procesy během orgasmu na magnetické rezonanci. Bylo prokázáno, že smyslová kúra mozku se u sledovaných rozzářila jak v případě stimulace fyzické, tak i mozkové. „K mému velkému překvapení jsme zjistili, že když ženy uvažovaly o stimulaci intimních oblastí těla, aktivovala se tatáž mapa smyslové kůry, jako kdyby dané oblasti skutečně stimulovaly. V prefrontální kůře však došlo k mnohem větší aktivaci, když ženy o stimulaci určité části těla jen uvažovaly, než když ji skutečně stimulovaly,“ uvedl Komisaruk v rozhovoru v roce 2015.

Trápí vás odlišná velikost očí nebo varlat? Asymetrií se nemusíte obávat22. 5. 2020

Spánek plný uspokojení

Podle odborníků tedy skutečně existují důkazy, že lze dosáhnout plnohodnotného orgasmu také ve spánku, a to i při absenci fyzického kontaktu. Přesto však mohou roli sehrávat také další tělesné faktoru. „Protože orgasmus zahrnuje zvýšený průtok krve do erektilní tkáně – a pak také ovlivňování tohoto toku – je důležité vědět, že k tomuto procesu, a to včetně klitorálního komplexu, dochází také během REM spánku,“ tvrdí Laurie Mintrz, profesorka z floridské univerzity. A podle ní mozek tento průtok dokáže rozpoznat, což ve výsledku může vést k sexuálnímu vzrušení a orgasmu.

Při dosahování orgasmu tedy rozhodně nelze za klíčové považovat doteky a stimulaci, ostatně zejména některé ženy mají s dosažením orgasmu problémy, příp. jej mohou skutečně dosahovat pouze ve spánku. „Pro orgasmus je hlavní psychologická složka, pokud tedy existují důvody, proč někdo nemůže dosáhnout orgasmu při sexu, jsou spojeny s úzkostí, depresí, stresem, studem, kulturními tlaky…Je pak pravděpodobné, že dosažení orgasmu během spánku znamená, že právě tyto důvody nemohou zasahovat,“ uzavírá sexuální terapeutka Jesse Kahn.

A pokud byste po spánkovém orgasmu toužili, odborníci radí spánek na břiše (kdy může dojít k samovolné stimulaci), četbu erotických románů před spaním nebo jednoduše představování si něčeho vzrušujícího, ale také zvýšení sexuální aktivity v běžném životě. 

Zdroj: health.com, huffpost.com