„Luxusní ostrov“ s nouzovými přístřešky, boje s ochrankou a rabování: Připomeňte si ty největší přešlapy hudebních festivalů

Léto, to je kromě jiného také čas hudebních festivalů. Ale i na nich se leckdy může pokazit vše, co se pokazit může. U nás bývá nejčastěji na vině letní bouřka, která návštěvníky připraví o vystoupení oblíbených umělců, každopádně může být daleko hůře...

Fyre

Před dvěma lety byly sociální sítě plné pozvánek na luxusní festival na soukromém ostrově na Bahamách. Návštěvníky mělo čekat luxusní ubytování ve vilách a plážových chatách, doprava soukromými letadly party na jachtě a catering od těch nejlepších michelinských kuchařů. K tomu měli vystoupit třeba Blink 182, Major Lazer či Rae Sremmurd, patronem celého festivalu byl rapper Ja Rule. Ceny vstupenek se pohybovaly v řádech tisíců dolarů. Co na tom, že ze soukromého ostrova se vyklubalo parkoviště u obývaného letoviska, z luxusních přístřešků stany pro oběti živelných neštěstí a ze slibovaného luxusního cateringu sendviče se sýrem v přibližné hodnotě jednoho dolaru...

EU komisařka Věra Jourová pro LUI.cz: Každý má mít možnost být tím, kým chce být26. 11. 2020

Když se ještě den před startem nad tábořištěm prohnala bouře, která promočila nedostavěné stany i postele, a většina hvězd svou účast odvolala, vzniklo něco, co prý podle účastníků připomínalo Pána much a Hunger games křížené humanitární katastrofou. O průšvihu jménem Fyre a jeho šedé eminenci, podnikavci jménem Billy McFarland, vznikly letos hned dva dokumenty pro Hulu a Netlfix, oba vřele doporučujeme. Můžete se v nich pokochat nádhernou pavučinou lží a fušeřiny.

McFarland nejenže zpronevěřil festivalové peníze, ale  dokonce nutil svého homosexuálního asistenta, když celní kontrola zadržela zásoby festivalové vody a vyžadovala zaplacení daně, aby situaci vyřešil tím, že šéfovi celníků poskytne orální sex. Většina peněz z lístků a jiných služeb také skončila v jeho kapse. Není divu, že byl odsouzen k šesti letům vězení.

Altamont Free Concert

Šedesátá léta. San Francisco. Koncert zdarma, na kterém zahrají nejen Rolling Stones, ale i další legendy šedesátých let jako Jefferson Airplane či Grateful Dead. Co se může pokazit? Vždyť tomuhle festivalu se říkalo předem „Woodstock West“, tedy Woodstock západu. No, pokazilo se toho dost.

Během organizace koncertu se staly dvě obrovské chyby. Na poslední chvíli bylo nutné změnit místo pořádání koncertu, Rolling Stones však do dolíku v Altamontu přivezli jen metrové podium, určené pro hraní na kopci. Bylo tedy potřeba vymyslet, jak zabránit fanouškům, aby lezli na podium. Tady se stala druhá a závažnější chyba. Pořadatelé jako ochranku najali motorkáře z řad Hell’s Angels, navíc z oaklandského klubu proslulého násilnostmi. Aby nebylo špatných rozhodnutí málo, ještě je zaplatili pivem.

Potíže na sebe nenechaly čekat. Opilí „Pekelní andělé“ po chvíli začali návštěvníky mlátit řetězy a kulečníkovými tágy, ránu do hlavy schytal i kytarista Jefferson Airplane Marty Balin, když se snažil uklidnit jednu z mnoha vzniklých rvaček. Původně plánovaní Grateful Dead raději ani nevystoupili.

Událost, která udělala nehezkou tečku za „zlatými šedesátými“, se stala při vystoupení Rolling Stones. Jeden z návštěvníků, Meredith Hunter, už měl dost rvaček s pořadateli, a tak vytáhl pistoli a vyrazil směrem k pódiu. Micka Jaggera však nestihl ohrozit, Andělé ho chytli a ubodali. Vzhledem k tomu, že pitva prokázala, že Hunter měl v krvi metamfetamin, a video z koncertu prokázalo, že skutečně držel zbraň, soud je osvobodil. I tak ale tento incident nechal hodně hořkou chuť nejen v ústech květinových dětí.

Woodstock 99

Snažit se obnovit nebo překonat slávu legendárního festivalu je opravdu těžké. Přesvědčili se o tom nejen různí pořadatelé z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, ale i ti, kteří měli na starosti oficiální akci ke třicátému výročí. Stejně jako v Altamontu nebyl ani takový problém ve výběru umělců – zahráli zde třeba Alanis Morissette, Limp Bizkit či Red Hot Chilli Peppers. Jenomže devadesátkový woodstock byl ve výsledku přesným opakem svátku všech hippies.

Akce, která se konala v létě na rozpálené bývalé vojenské základně, byla od začátku odsouzená k neúspěchu. Nedostatek stínu, pitné vody a toalet návštěvníky rozzuřil stejně jako prodejci, kteří vyšponovali ceny co nejvýše. Všichni se brodili bahnem z rozbitých pítek, převrácených toalet a hněv v publiku rostl. Dav nakonec svíčkami, které měly být zapáleny během setu RHCP, podpálili zeď s výjevy z původního Woodstocku a věž pro zvukaře. Došlo i k rabování stánků a bankomatů i k několika případům znásilnění. Nakonec musela návštěvníky rozehnat policie.

A jak u nás?

Když se řekne největší festivalový průšvih v Česku a na Slovensku, napadají nás hned tři možnosti. Prvním z nich je Prague City Festival z roku 2012, kde měly zahrát takové hvězdy jako Blink 182, New Order či White Lies. Celý festival však byl jedním velkým tunelem, organizátor zpronevěřil peníze ze vstupenek. Není překvapením, že se žádný festival nekonal.

Vytvořte si svou soukromou oázu klidu a energie v podobě zimní zahrady8. 12. 2020

Druhou možností je nesmyslný megalomanský projekt hnutí Haré Krishna jménem Happy Days. Ten se konal v roce 2008 a měl být čtrnáctidenním svátkem hudby za účasti českých i zahraničních hvězd. Co na tom, že většina kapel z plakátů svou účast nepotvrdila a na koncert kromě muzikantů dorazilo jen několik stovek návštěvníků. Po třech dnech tak byl festival zrušen.

K největší tragédii pak došlo na trenčínském festivalu Pohoda 2009. Při silné bouřce zde spadl na návštěvníky stan, kde probíhal koncert skupin AMO a United Flavour. Výsledkem byli dva mrtví a stovky zraněných, festival byl okamžitě zrušen.

Zdroj: TvTropes, Rolling Stone, The Guardian, Idnes, Deník