Ještě horší než obyčejná kocovina: kocovina odložená či dvoudenní. Jak snížit následky bujaré noci?

Ještě horší než obyčejná kocovina: kocovina odložená či dvoudenní. Jak snížit následky bujaré noci?

Jsou dvě hodiny odpoledne. Chvíle nejmenší produktivity, kdy je tělo zaměstnáno trávením oběda, ranní pracovní zápal už vás pozvolna opustil. Zkuste si představit, že i kdybyste se probudili bez problémů do krásného letního dne, vás v tuto chvíli z ničeho nic přepadne kocovina. Přitom odložené či vícedenní kocoviny nejsou nic nového. Kdo se s nimi setkal, ten s nimi už nikdy nic nechce mít.
Petr Opršal Petr Opršal Autor
11. 6. 2019

Odložená kocovina, jak už napovídá samotný název, je kocovina, která se neprojevuje hned po ránu. V klidu vstanete, možná trochu překvapení, že vám nic není, v plné síle a dobré náladě zasednete ke strojům, když v tom najednou…

Možná vás mohl varovat pocit, jako byste se vzbudili ještě trochu s hladinkou, každopádně, kocovina vás neminula. V plné síle se dostaví někdy po obědě a vy najednou hledáte tiché a klidné místečko ve stínu, kde byste si mohli lehnout a tiše pojít.

<Path> Dvojka červeného je pro vaši pleť jako elixír stáří. Co vše s ní dělá alkohol a proč víno škodí nejvíc?Zdroj: independent.co.uk, sondskin.co.uk, chatelaine.com, cambridgelaserclinic.com

Vysvětlení „odložené kocoviny“ je poměrně jednoduché. Přichází ve chvílích, kdy jste to přehnali daleko více, než jste měli. Když se probudíte, jste ještě pod vlivem alkoholu, i když ne vždy vám to tak připadá. Takže pokud vystřízlivíte až odpoledne, nedivte se, že vás najednou chytí závratě, bolesti hlavy a sucho v ústech.

Na podobném principu fungují i obávané dvoudenní kocoviny. Na samém počátku je vždy pitka, při které člověk ani neřeší, kolik toho vypil. Kocovina se většinou nedostaví hned. Jenomže když už dorazí, stojí za to. A pryč se jí nechce. Přidejte k tomu takřka probděnou noc poté a další dopoledne, kdy je vám zle, do ničeho se vám nechce.

Stává se to proto, že játra jsou schopna odbourat přibližně jedno malé pivo či panáka za hodinu. Pokud ale váš včerejší účet v baru připomínal spíše plot, nesmíte se divit, že je vám zle ještě druhý den večer. Mimochodem, pokud dlouhodobě pijete nad míru, sice stoupá vaše odolnost vůči alkoholu, ale zato klesá schopnost jater alkohol odbourávat. To není zrovna příjemná kombinace.

Na druhou stranu, někdy ani nemusíte vypít tolik a stejně vás čekají nepříjemnosti až do třetího dne. I když jste třeba jako osmnáctiletí každý pátek dávali sedm piv a jednu zelenou, stejný výkon už vás v pětatřiceti srazí. Je to tak. Podle serveru Net Doctor schopnost těla odbourávat alkohol s věkem postupně klesá.

Mimochodem, server Net Doctor upozorňuje na to, že kocovina není způsobená jen prostými odvodňovacími schopnostmi alkoholu. Ano, pokud máte kocovinu, jste pravděpodobně dehydrovaní, ale za bolesti hlavy mohou zejména takzvané kongenery. Ty se vyskytují zejména v alkoholu tmavé barvy. Tedy v rumu, whiskey, brandy, ale třeba i v červeném víně. Pokud vás bolí hlava a žaludek z piva, podle serveru dTest mohou být na vině nečistoty v trubkách či mykotoxiny, vzniklé špatným skladováním piva.

Zmíněné kongenery také mohou za to, proč jste ráno podráždění a špatně snášíte ostřejší světlo. V některých případech též způsobují svědění pokožky. Kongenery totiž dráždí nervová zakončení. Právě proto jsou důvodem kocovinové přecitlivělosti.

<Path> Tři známky toho, že to s pitím možná přeháníte. A jedna, která vás v tom utvrdí!Zdroj:

Net Doctor proto doporučuje – pokud trpíte intenzivními a nepříjemnými kocovinami, nejlepší řešení je přestat pít. Pokud ale nechcete nebo nemůžete, je dobré pořádně se najíst před večírkem a ani během něj nezapomínat na to sníst alespoň trochu chipsů.

Když už vás schvátí dlouhá, táhlá a nepříjemná kocovina, je čas na to začít se z ní léčit. Každý má nějaký zaručený recept (autor tohoto článku nejradši pije mrkvový džus a jí čínské polévky). Asi všichni se ale shodnou na tom, že nejlepší je dát si něco tučného, na chvíli si odpočinout, nepřehánět to s aktivitou a vyšlenit si čas na to, aby vás kocovina přešla.

Zdroj: Net Doctor, Quora, dTest

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop