Ještě horší než obyčejná kocovina: kocovina odložená či dvoudenní. Jak snížit následky bujaré noci?

Ještě horší než obyčejná kocovina: kocovina odložená či dvoudenní. Jak snížit následky bujaré noci?

Jsou dvě hodiny odpoledne. Chvíle nejmenší produktivity, kdy je tělo zaměstnáno trávením oběda, ranní pracovní zápal už vás pozvolna opustil. Zkuste si představit, že i kdybyste se probudili bez problémů do krásného letního dne, vás v tuto chvíli z ničeho nic přepadne kocovina. Přitom odložené či vícedenní kocoviny nejsou nic nového. Kdo se s nimi setkal, ten s nimi už nikdy nic nechce mít.
Petr Opršal Petr Opršal Autor
11. 6. 2019

Odložená kocovina, jak už napovídá samotný název, je kocovina, která se neprojevuje hned po ránu. V klidu vstanete, možná trochu překvapení, že vám nic není, v plné síle a dobré náladě zasednete ke strojům, když v tom najednou…

Možná vás mohl varovat pocit, jako byste se vzbudili ještě trochu s hladinkou, každopádně, kocovina vás neminula. V plné síle se dostaví někdy po obědě a vy najednou hledáte tiché a klidné místečko ve stínu, kde byste si mohli lehnout a tiše pojít.

<Path> Je pivo sexistický nápoj, nebo jenom vidíme sex i tam, kde není?Zdroj:

Vysvětlení „odložené kocoviny“ je poměrně jednoduché. Přichází ve chvílích, kdy jste to přehnali daleko více, než jste měli. Když se probudíte, jste ještě pod vlivem alkoholu, i když ne vždy vám to tak připadá. Takže pokud vystřízlivíte až odpoledne, nedivte se, že vás najednou chytí závratě, bolesti hlavy a sucho v ústech.

Na podobném principu fungují i obávané dvoudenní kocoviny. Na samém počátku je vždy pitka, při které člověk ani neřeší, kolik toho vypil. Kocovina se většinou nedostaví hned. Jenomže když už dorazí, stojí za to. A pryč se jí nechce. Přidejte k tomu takřka probděnou noc poté a další dopoledne, kdy je vám zle, do ničeho se vám nechce.

Stává se to proto, že játra jsou schopna odbourat přibližně jedno malé pivo či panáka za hodinu. Pokud ale váš včerejší účet v baru připomínal spíše plot, nesmíte se divit, že je vám zle ještě druhý den večer. Mimochodem, pokud dlouhodobě pijete nad míru, sice stoupá vaše odolnost vůči alkoholu, ale zato klesá schopnost jater alkohol odbourávat. To není zrovna příjemná kombinace.

Na druhou stranu, někdy ani nemusíte vypít tolik a stejně vás čekají nepříjemnosti až do třetího dne. I když jste třeba jako osmnáctiletí každý pátek dávali sedm piv a jednu zelenou, stejný výkon už vás v pětatřiceti srazí. Je to tak. Podle serveru Net Doctor schopnost těla odbourávat alkohol s věkem postupně klesá.

Mimochodem, server Net Doctor upozorňuje na to, že kocovina není způsobená jen prostými odvodňovacími schopnostmi alkoholu. Ano, pokud máte kocovinu, jste pravděpodobně dehydrovaní, ale za bolesti hlavy mohou zejména takzvané kongenery. Ty se vyskytují zejména v alkoholu tmavé barvy. Tedy v rumu, whiskey, brandy, ale třeba i v červeném víně. Pokud vás bolí hlava a žaludek z piva, podle serveru dTest mohou být na vině nečistoty v trubkách či mykotoxiny, vzniklé špatným skladováním piva.

Zmíněné kongenery také mohou za to, proč jste ráno podráždění a špatně snášíte ostřejší světlo. V některých případech též způsobují svědění pokožky. Kongenery totiž dráždí nervová zakončení. Právě proto jsou důvodem kocovinové přecitlivělosti.

<Path> Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %Zdroj: forbes.com, news.com.au

Net Doctor proto doporučuje – pokud trpíte intenzivními a nepříjemnými kocovinami, nejlepší řešení je přestat pít. Pokud ale nechcete nebo nemůžete, je dobré pořádně se najíst před večírkem a ani během něj nezapomínat na to sníst alespoň trochu chipsů.

Když už vás schvátí dlouhá, táhlá a nepříjemná kocovina, je čas na to začít se z ní léčit. Každý má nějaký zaručený recept (autor tohoto článku nejradši pije mrkvový džus a jí čínské polévky). Asi všichni se ale shodnou na tom, že nejlepší je dát si něco tučného, na chvíli si odpočinout, nepřehánět to s aktivitou a vyšlenit si čas na to, aby vás kocovina přešla.

Zdroj: Net Doctor, Quora, dTest

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Mužská ruka může být netušeným zdrojem informací
TĚLO & MYSL

Velikost penisu opravdu souvisí s velikostí ruky. A nejen to, výzkumy ukazují, co vše ruka prozradí o mužské povaze a chování

Autor: Mirka Dobešová
Skořice může být v určitých případech skrytým pokladem, který má skoro každý po ruce
TĚLO & MYSL

Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop