Studie odhalila nejčastější důvod, proč lidé podvádějí. A je dost smutný

Studie zkoumala, proč lidé nejčastěji podvádějí, a výsledky byly... no, prostě smutné.

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Shutterstock, Pixabay, Instagram / 12. 6. 2019

Možná i vám se stalo, že jste se jednoho krásného rána probrali s parohy, aniž byste ovšem byli jelen či sob, pročež by parohy byly docela v pořádku. A možná i vy jste si kladli tu mnohdy v životě až kontraproduktivní otázku „PROČ?“. Tedy proč vás člověk, kterého máte rádi a věříte mu, vlastně podvedl.

15. 1. 2020FOTO: Muži, kteří mění pánskou módu a určují zbrusu nový styl. Čím oslňuje fotbalista či rapper s image kokainového dealera?

Věda a výzkumy se nám snaží přinést odpověď i zde. Minimálně tedy co do pravděpodobnosti, proč vás asi tak někdo mohl podvést. Výzkum publikovaný v odborném periodiku Journal of Sex Research se totiž zabýval motivací lidí k nevěře (autoři: D.Selterman, J.R.Garcia, I.Tsapelas).

Lidé podvádějí hlavně z nedostatku lásky k primárnímu partnerovi

Akademici z prestižních amerických univerzit zpovídali na pět stovek spíše mladších dospělých lidí a zjišťovali, proč podvedli své partnery. S ohledem na aktuální dobu nepřeberných možností ohledně všeho včetně seznámení by se nabízelo vysvětlení, že prostě uvažovali, jaké je to s někým jiným a jestli jim jinde neuniká něco lepšího. Zcela primární důvod byl ale daleko smutnější: nedostatek lásky.

Tedy láska v daném vztahu k tzv. primárnímu partnerovi prostě nebyla dost silná, aby myšlenky na intimitu a sex s někým jiným přehlušila nebo eliminovala, a nebyla dost silná, aby pro daného člověka byla zcela naplňující. A to bez ohledu na to, jestli na začátku byla intenzivní zamilovanost, která opadla, nebo zda už na počátku byl vztah poněkud vlažnější.

Mnozí lidé se cítí ve vztahu nevyslyšeni a ignorováni

Další složkou pocitu nedostatku lásky je také to, že se člověk v současném vztahu cítí nevyslyšen, nedostatečně milován či vyloženě až ignorován. Sedmdesát procent dotázaných uvedlo, že podváděli právě pro nedostatek lásky a pocit, že jsou partnerem zanedbáváni, ať už emocionálně či sexuálně či v obou oblastech naráz.

Mnoho lidí podvádí i proto, že se cítí ve vztahu ignorováni

Někteří lidé dále uváděli, že necítili k partnerovi prostě dost silný závazek. Svou roli někdy hrál i vztek na partnera a touha se mu vlastně pomstít a přitom si užít sexuální dobrodružství.

1. 2. 2020I pískovec lze proměnit v dokonalé umění, které rozzáří váš interiér. Unikátní skulptury tvoří umělec z Českého ráje

Přitěžujícími faktory jsou pak jako u mnoha negativních jevů i zde nuda a stereotyp. Zajímavým motivem k nevěře pak bylo poměrně časté sdělení, že lidé podváděli, aby se cítili sebevědomější a populárnější…

Samozřejmě v některých případech roli hrála čistá sexuální touha, kterou dotčený nedokázal či nechtěl ovládnout, a situační faktory, a to samozřejmě zejména alkohol.