Svět zasáhla epidemie sexuálně přenosných nemocí: milion nových případů denně. „Je třeba urgentní akce,“ varuje WHO

Ačkoliv by se mohlo zdát, že svět aktuálně nejvíce trápí klimatické problémy, pravdou je, že nejen planeta není zrovna v dobré kondici. Co se sexuálního zdraví týká, čelí lidstvo nové „výzvě“ – podle Světové zdravotnické organice (WHO) jsme totiž na prahu epidemie sexuálně přenosných nemocí…

Nakažený je každý 25. člověk

Včerejší zpráva Světové zdravotnické organizace není rozhodně radostná. Dle dat v ní obsažených je totiž každý den zdravotníky po celém světě diagnostikován více jak milion nových případů sexuálně přenosných chorob, ročně se pak jedná o 367 milionů případů. V tomto kontextu je třeba dodat, že se jedná skutečně o „případy“ nikoliv jednotlivce, kdy jeden člověk může trpět i několika pohlavně přenosnými chorobami současně. Nejčastějšími jsou pak chlamydie, kapavka, trichomoniáza a syfilis. A jak WHO uvádí, jednou z těchto infekcí trpí každý 25. člověk, což značí, že situace se od posledního monitoringu v roce 2012 nejen nezlepšila, ale data ukazují neuvěřitelně vysoký globální zásah, které sexuálně přenosné nemoci mají.  

„Šíření těchto infekcí naznačuje, že lidé riskují nejen své zdraví, ale také sexualitou a reprodukční kondici,“ tvrdí vedoucí studie a epidemioložka dr. Melanie Taylor. Jsou-li totiž zmiňované infekce zanedbány, mohou mít také vážné následky včetně neplodnosti, mimoděložních těhotenství, ale také zvýšeného rizika nákazy HIV.

Jan Bendig skrze Výměnu manželek názor Čechů na gay rodičovství a Romy nezmění. Snaha se ovšem cení i v tomto případě7. 4. 2022

Neléčitelná super-kapavka

Dalším problémem pak je, že např. kapavka v posledních letech „mutuje“ a stává se odolnou vůči standardizované léčbě antibiotiky. Lékaři již dokonce popsali případy (tři byly evidovány také ve Velké Británii), kdy nebyli na  tzv. super-kapavku schopni najít efektivní lék. „S větším nárůstem kapavky můžeme očekávat, že jednotlivé formy onemocnění odolné vůči léčbě se stanou běžnými po celém světě,“ varuje dr. Tim Jinks, který sice nebyl zapojen do tvorby zprávy WHO, ale problematice se na odborné úrovni také věnuje. Specialisté se zároveň obávají, že podobně rezistentních infekcí bude stále přibývat.

„Všechny dnešní běžné sexuálně přenosné infekce jsou léčitelné a lze jim předcházet. Globální hrozba rezistence vůči lékům je však velká – a není vyloučeno, že dojde k tomu, že v nepříliš vzdálené budoucnosti svět skutečně nebude mít např. na kapavku lék,“ nastínil poměrně černý scénář další z lékařů zapojený do studie WHO.

Mýtus nebo tvrdá realita? Odborníci řekli, jak moc elektronika a umělé světlo doopravdy ovlivňují náš spánek28. 3. 2022

Přehlížená epidemie

„Sexuálně přenosné infekce jsou všude, jsou častější, než si myslíme, ale není jim věnována dostatečná pozornost,“ tvrdí dr. Teodora Wi, specialistka na reprodukční zdraví. Jak odborníci upozorňují, problémem je také to, že sexuálně přenosné infekce jsou klasicky spojovány se studem a stigmatem. Jelikož rozvoj průvodních symptomů obvykle nějakou chvíli trvá (což se týká i zmiňované super-kapavky), nakažení nezřídka dále infekci nevědomky šíří. „Je to skrytá epidemie, která se šíří potichu a celosvětově,“ doplňuje Taylor.

„Jsme svědky nedostatečné akce v zastavení šíření pohlavně přenosných infekcí na celém světě,“ prohlašuje v souvislosti s aktuálními zjištěními dr. Peter Salama. WHO tedy v této souvislosti doporučuje zahájení konkrétních opatření. Vedle podpory vzdělávání v oblasti sexuálního zdraví a efektivního používání kondomů by měl být zdokonalen dohled nad jednotlivými pohlavně přenosnými chorobami a odborníci by se měli prioritně zaměřit na rozvoj nových léčebných postupů – a to i kvůli narůstajícímu počtu vůči léčbě rezistentních infekcí.

Zdroj: bbc.co.uk, cnn.com, huffpost.com