S jakými problémy lidé nejčastěji chodí za sexuálními terapeuty?

Málokdo se k tomu přizná, ale chodí tam čím dál více lidí. Ať už sami, nebo v párech, návštěva sexuologa či sexuálního poradce už dávno není takové stigma jako kdysi. A jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se lidé potýkají?

Jak píše server Men’s Health, nejčastějším důvodem návštěvy sexuálního poradce bývají problémy s erekcí. Jak ale uvádí jeden z terapeutů, tyhle obtíže se netýkají zdaleka jen starších párů a pánů. „Erektilní dysfunkce je mezi mladými daleko častější, než si myslíte. Mohou za to zejména nervy - když je muž vystresovaný, zejména v případě, že se jedná o jeho „poprvé“, nebo pokud ještě nemá dost zkušeností. Tady je to prostě v hlavě. Přitom stačí nespěchat, v klidu si lehnout s partnerem či partnerkou, nestresovat se a počkat si až to přijde.“

Jamie Lee Curtis se o trans identitě dcery dozvěděla z SMS. Věří, že jejich příběh pomůže dalším trans lidem. Čemu čelí při coming outu?1. 11. 2021

Další ze zpovídaných připomíná, že aby vztah klapal v posteli, musí klapat i po ostatních stránkách. „Nejčastějším problémem, který jsem jako asistent terapeuta pomáhal řešit, jsou potíže v komunikaci mezi párem. Mnoho párů jsme tak učili mluvit o tom, co chtějí, co je baví a co považují za důležité. Popravdě musím říct, že i mne samotnému některé příručky o ´jazyku lásky´ pomohly.“

Velice častým problémem je i rozdíl v libidu mezi partnery. Tohle je problém u naprosté většiny párů. Ale často bývá problém jen v tom správně se „nastartovat“. Proto takřka vždy moje první otázka zní – baví vás sex, když se věci rozjedou tak, jak mají? Pokud zní odpověď ano, tak klientům připomínám jeden důležitý fakt. Problém není v tom, že by sex nechtěli a neužívali si ho, jen se jim v tu chvíli prostě nechce začínat,“ radí z dalších terapeutů z Redditu.

 „Na druhou stranu, situace, kdy mají partneři rozdílná libida, není ideální ani pro toho, kdo si sex užívá víc a chce ho častěji,“ píše další z redditových terapeutů. „Pokud člověk musí před každým číslem svého pasivnějšího partnera nažhavit, může se snadno stát, že si začne připadat pro partnera neatraktivním, nechtěným a nezajímavým. Z něčeho, co měli rádi, se jim stane jen taková povinnost.“ Další ho doplňuje: „Trochu mi přijde, že lidé se odnaučili flirtovat.“

Někdy za snížené libido ale mohou zejména vnější vlivy. „Libidu nesvědčí stres, workoholismus, psychická zátěž či nedostatek spánku... V některých případech se ale jedná i o projevy vážných nemocí. Může se jednat třeba o projev boreliózy či rakovinného bujení, někdy mohou za snížený sexuální apetit i chlamydie,“ píše server Novinky s odvoláním na české sexuology a urology.

Pro heterosexuální páry je také častou otázkou do pranice těhotenství. K poradcům tak chodí nejen ty, které si přejí založit rodinu, ale ani po mnoha opakovaných pokusech se jim to nedaří, ale dnes podle serveru Novinky přibývá i těch, kteří se rodičovství bojí a děti nechtějí za žádnou cenu. Podle téhož serveru je tento strach často spojen i s takřka panickou hrůzou z nákazy pohlavně přenosnou nemocí.

Sexuologové a terapeuti ale také pomáhají lidem odbourávat jejich traumata ze sexuální oblasti. „Když řešíme traumatické reakce, je nutné uvědomit si, že se jedná o reflex těla, který se nás snaží bránit před další bolestí. Je nutné vysvětlit oběma v páru, co se děje a proč. Nejlépe páry své staré kostlivce ze skříně překonají, když nebudou nikam spěchat, zkusí si užívat sebe samotné a naučí se trpělivosti. Důležité je také naučit se, co přesně traumatickou reakci spouští.

Muži hubnou snáze než ženy! Ale často se jim do toho nechce…29. 4. 2019

Všechny zmiňované servery také radí, že zajít si za sexuologem či sexuálním terapeutem není nic špatného, nic, za co by se měl člověk stydět. Všechny problémy, a to nejen ty v sexuální oblasti, je nutné řešit včas. Není dobré čekat, až samy od sebe vyhnijí. To by také místo nich mohl snadno vyhnít váš vztah.

Zdroj: Men's Health, Reddit, AAzdravi, Novinky