„Scullyová“ vyměnila UFO za sex v seriálovém hitu, v němž si školáci otevřou tajnou sex-kliniku. Jaká je ale realita školní výuky o sexu?

„Scullyová“ vyměnila UFO za sex v seriálovém hitu, v němž si školáci otevřou tajnou sex-kliniku. Jaká je ale realita školní výuky o sexu?

Na otázku, zda by sexuální výchova měla být zařazena do školních osnov, má produkční společnost Netflix jasnou odpověď. Hitová show Sex Education, jejíž třešničkou na dortu je návrat seriálové „agentky Scullyové“ před kamery, dává nahlédnout do (sexuálních) životů středoškoláků a ukazuje, že bez ohledu na „výuku“ sex k životu studentů prostě patří. A když není ve škole nikdo, kdo by v oblasti sexu poskytl adekvátní informace, poradí si po svém...
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 4. 2019

Seriálová s(S)xuální výchova vs. realita

Zatímco Slovenskem otřásal před pár dny „skandál“, kdy jedna ze škol měla v plánu realizovat projekt, v jehož rámci si studenti a studentky měli prohodit své role (a tedy přijít do školy také v oblečení opačného pohlaví), v Anglii se čile debatuje o tom, zda do škol na formální úrovni sexuální výchova vůbec patří. Do Čech pak sexuální výchova ještě jako povinný předmět nedoputovala, přitom o jejích pozitivních dopadech nemůže být sporu.

Podtrženo – sečteno, sexuální výchově jako školnímu předmětu se poslední dobou dostává hojné pozornosti napříč celým světem. O tom, že jde o skutečně „žhavé téma“, pak svědčí i fakt, že novinka z produkce Netflixu, seriál Sex Education (Sexuální výchova), který dává nahlédnout na první sexuální zkušenosti očima teenagerů, se stal naprostým hitem a Netflix tak již oznámil, že uvede i druhou řadu.

<Path> Když se do péče o pleť vloží technologie: moderní přístroje změní vaši koupelnu v profesionální beauty salonZdroj:

Gillian Anderson, všetečná matka - sexuoložka

Gillian Anderson si pravděpodobně většina z nás spojí s rolí nezapomenutelné agentky Dany Scully, která mnoho let pátrala po nadpřirozených záhadách po boku Foxe Muldera (David Duchovny). Nyní však Anderson vyměnila UFO za sex. V seriálu Sex Education totiž hraje sexuoložku Jean a zároveň matku hlavního hrdiny, sociálně nepříliš obratného Otise (Asa Butterfield). Jean, ačkoliv se možná v některých ohledech vymyká parametrům „běžné matky“, přitom se svým synem naráží na klasické problémy, s nimiž se potýkají i jiní rodiče – ona s ním o jeho sexuálním životě chce otevřeně hovořit a on se jí raději vyhýbá velkým obloukem…

Přesto nakonec Otis usoudí, že praktiky jeho matky by se mu v mnohém mohly hodit – a jelikož sám je docela plachý a nepříliš oblíbený, rozhodne se na popularitě zapracovat právě prostřednictvím svých znalostí v oblasti sexu. Inspirován klinickou praxí své matky se tak rozhodne se otevřít si se spolužačkou ve škole tajnou sexuologickou poradnu. Aby ne, když žije v domácnosti plné sexuálních příruček a nesnesitelně otevřených rozhovorů o sexu…

Premiéru měla osmidílná série Sex Education 11. 1. 2019 a podle Netflixu si jen během prvních čtyř týdnů seriál údajně přehrálo na 40 milionů diváků. Bez ohledu na to, nakolik tato čísla odpovídají realitě, ohlasy na seriál jsou nadšené a pozitivní, snad i proto již Netflix oznámil, že se Sex Education vrátí ve druhé osmidílné sérii.

Učit, či neučit?

Ačkoliv žijeme v moderní společnosti, kde na sex narážíme prakticky na každém kroku, mnozí i v západních zemích mají s ustavením sexuální výchovy do školních osnov docela problém. Někteří rodiče tak hovoří o potřebě „chránit dětskou nevinnost“, jako by sex(ualita) byl/a něčím špatným či nežádoucím. Paradoxně přitom výuka dětí o sexu rozhodně nezapříčiňuje, že by děti měly sex dříve. Ve skutečnosti dochází k úplnému opaku, informovanost vede nezřídka k odložení prvního pohlavního styku.  

I proto, že sexualita proniká skutečně do všech sfér našeho života, např. zástupce UNESCO tvrdí, že „jednotlivé země si stále více uvědomují, že mladé lidi je třeba vybavit dostatečnými znalostmi a dovednostmi, které jim umožní zodpovědně se rozhodovat, zejména v kontextu toho, že jsou sexuálně explicitnímu materiálu vystaveni prostřednictvím internetu i jiných médií.“

<Path> Síla celibátu: když se lidem, kteří se vzdají sexu, uleví a cítí se šťastnějšíZdroj: health.com, theguardian.com

Jak se děti učí o sexu?

Sexuální vzdělávání se tedy stává čím dál častěji skloňovaným tématem – např. v afrických zemích i kvůli prevenci AIDS a brzkého otěhotnění. Pomalejší však je poskytování informací o sexuálních minoritách, což na druhou stranu odpovídá tomu, že v některých zemích může např. homosexualita vést k zatčení či rozsudku smrti.

Např. v Ugandě pak ruku k dílu přiložila mezinárodní agentura Soccer Without Borders, která děti o sexu učí ve spolupráci s organizací pro sexuální zdraví Tackle Africa prostřednictvím fotbalových tréninků a utkání – tehdy pak i obyčejný „gól“ nabývá poměrně netušených rozměrů…

V Holandsku, jako jedné z nejpokrokovějších zemí v Evropě, jsou i v sexuálním vzdělávání dětí napřed a o sexualitě učí děti již v mateřských školách. Učitelé samozřejmě výuku přizpůsobují věku dětí, ale seznamují je např. s tím, jak přišly na svět. Děti na základních školách pak mají během výuku možnost diskutovat třeba o problémech pojících se k sexuálnímu zneužívání. Učí se však také o stereotypech a je jim vysvětlováno, jak rozmanitá sexualita může být. „Výzkum ukázal, že když se děti učí o vztazích a sexualitě od útlého dětství, stávají se sexuálně aktivním v pozdějším věku a dělají správná sexuální rozhodnutí,“ tvrdí Elsbeth Reitzema z agentury, která sexuální edukaci v holandských školách v rámci vládního programu koordinuje.

Velká Británie pak po poměrně plamenných diskuzích přistoupila k plošnému zavedení sexuální výchovy do škol od roku 2020 – dle nových osnov se povinná výuka bude u mladších dětí týkat zdravých vztahů, puberty a nebezpečí, která číhají v online světě. Středoškoláci se dozvědí také o sexuálním vykořisťování, domácím zneužívání a také sledování škodlivého obsahu online. Británie však jde ještě dál, diskutovat se bude také o poruchách příjmu potravy, drogách, alkoholu, sdílení soukromých fotografií, či problémech v oblasti duševního zdraví.

Zatímco tedy na Slovensku i u nás se bije na poplach, jak genderová ideologie indoktrinuje děti, západní země si uvědomují především pozitivní dopady podobného vzdělávání. Snad by tedy i u nás bylo na čase oprostit se od tradičních pořádků a systém vzdělávání přizpůsobit době...

Zdroj: theguardian.com, ew.com, bbc.co.uk

Populární
články

Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková

E-Shop