Překvapivé množství mužů předstírá orgasmus. Proč a jak to dělají?

Mysleli jste, že herecké výkony v posteli jsou jen doménou žen a eventuálně pornoherců? Není tomu tak, orgasmus předstírají i muži.

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Shutterstock, Instagram / 11. 4. 2019

Ano, tradičně se má za to, že předstírání orgasmu je spíše ženský sport. Asi si představíme klasický scénář: ano, je milé, že se snaží, ale už to trvá dlouho, nikam to nevede a já musím ještě uvařit na zítra a podívat se na slevy na boty online. Ech áách a je to.

Jenže orgasmus předstírají i muži. Ne, že by o tom chlapi pravidelně debatovali u piva, ale zjistily to veškeré provedené studie na toto téma. Znáte to, lidé jsou anonymně poněkud sdílnější. A vlastně je to jen logické. Vždyť takové ty řeči o tom, jak muž má na sex náladu neustále a za všech okolností a vždy ho to baví víc než co jiného, to je prostě nakonec spíše klišé než nějaká univerzálně platná teze.

12. 9. 2019VIDEO: Proč by měli muži používat více než jeden krém na vše? ;)

Většina žen už v posteli nějakou tu hereckou etudu předvedla

Rozsáhlá studie na toto téma byla provedena před několika lety na Univerzitě v Kansasu. Tam akademici anonymně zpovídali téměř tři stovky vysokoškoláků různých etnik a sexuálních orientací, z nichž třetina byly ženy a zbytek muži. Tématem bylo právě předstírání orgasmu.

Již mnoho desítek let veškeré provedené studie potvrzují, že orgasmus někdy předstírala více než polovina žen. To potvrdila i tato studie, když se k sexuálnímu herectví přiznalo na 67 procent žen. Co ale bylo překvapivé, je, že 28 procent mužů uvedlo, že již také někdy orgasmus předstírali. Pokud jde o rozdíly mezi těmi, kdo předstírali a kdo ne, pak „předstírači“ byli obecně o něco sexuálně zkušenější, více otevření sexuálním dobrodružstvím a také hlásili vyšší čísla ve frekvenci masturbace a větší variabilitu v sexuálních praktikách, kterým se oddávají.

Kdy a při čem se nejvíce předstírá?

Více se předstíralo ve vztazích, kdy 78 procent předstíraných ženských orgasmů a 53 těch mužských se odehrálo právě v dlouhodobých vztazích. Ale i u zcela nezávazného sexu k předstírání docházelo (10 procent u žen a 16 u mužů). Tady je další zajímavý rozdíl: ženy téměř nikdy nepředstíraly orgasmy s někým, koho právě poznaly, ale 7 procent mužů ano.

Nejvíce se pak předstírá u vaginálního styku, 55 procent žen předstírá právě při této aktivitě, u mužů šlo o 80 procent případů předstíraného vyvrcholení. Na druhém místě se umístil orální sex.

Jak to může chlap vůbec předstírat?

Vraťme se ale na chvíli k těm mužům. Na podobné téma aktuálně provedl s více než tisícovkou respondentů další výzkum zdravotnický portál Superdrug a ten zjistil u chlapů přece jen nižší čísla. Orgasmus podle jeho výsledků již předstíralo přes 16 procent mužů.

Ať je to procento reálně jakékoli, asi si právě představujete, jak to ti muži vlastně dělají, protože, jak jsme si již stihli asi všichni povšimnout, mužské vyvrcholení bývá tak nějak tradičně spojeno s ejakulací. Inu, základem mužského předstírání je také herectví. Tedy pohyby pánve, náhlé škuby, vzdychání a tak dále. Klíčem k utajení neexistující ejakulace pak bývá často kondom, který si muž rychle svlékne a vyhodí jej prázdný. A vzhledem k tomu, že sex není policejní vyšetřování, partnerka asi jen tak sama od sebe nepůjde prohrabávat koš, aby si partnerovu verzi sexu ověřila.

Navíc muži často předstírají při vaginálním styku, kdy se celá akce odehrává v těle. Celkově prostě stačí nevšímavost partnera. Když jsem se na to ptala kamaráda Pavla, k mému překvapení mi sdělil, že i on už orgasmus vlastně předstíral. Prý protože ho ten sex prostě zrovna moc nebavil, cítil se unaveně a bylo mu jasné, že by to tak nějak „trvalo dlouho.“ Ptala jsem se ho, jakou sofistikovanou metodu tehdy tedy použil. Ovšem ukázalo se, že žádný ohřev jogurtu a jeho chrstání na záda podle známého vtipu se nekonalo. Bylo to prosté. „Zeptala se, jestli jsem se udělal, a já prostě řek, že jo, a bylo to.“

I muži někdy v posteli předstírají...

Předstírání u žen je ještě snadnější. Mnoho zejména mladších mužů není ani příliš seznámeno se stahy v pánevní oblasti, které ženský orgasmus provázejí, takže žena nemusí často předstírat ani to. Párkrát intenzivně hekne, zaryje partnerovi nehty do zad dost silně, aby byl se sebou spojen, ale ne tak silně, aby si je zlomila, protože byly drahé, a je po parádě. Vlastním skvělým sexuálním dovednostem věří každý rád.

Je ale také pravda, že mnohé ženy při vaginálním styku bez další stimulace vyvrcholení dosahují spíše obtížně nebo dokonce vůbec. Muži mnohdy tyto věci neřeší a ani je nenapadne se nad tím nějak zamýšlet. Na druhou stranu je na ženách, aby to mužům sdělily, protože ti prostě nejsou jasnovidci. A platí to samozřejmě i opačně. Ovšem je to na obě strany problém. Citovaný výzkum Superdrugu totiž také zjistil, že shodně třetina mužů i žen má velký problém o svých sexuálních potřebách mluvit. Takže pak jsme nutně odkázání na herectví a jasnovidectví, což nejsou úplně ideální pilíře vztahu a sexuálního života.

Jedna moje známá orgasmus dokonce předstírala po celých pět let vztahu a čím déle to celé trvalo, tím nepředstavitelnější pro ni bylo partnerovi sdělit, že jí sex s ním vlastně nevyhovuje a že by mnoho věcí by chtěla jinak. Nakonec se (nejen proto) rozešli.

10. 6. 2019Nemáte hlad? Nemusí to být důvod jásat, za ztrátou chuti k jídlu mohou být i vážná onemocnění

Proč lidé předstírají (aneb za chvíli začíná v televizi fotbal)

Oba citované výzkumy shodně ukazují společné důvody toho, proč lidé orgasmus předstírají. Nejčastěji lidé předstírají proto, že začnou mít při sexu pocit, že jim vyvrcholení bude trvat dlouho, nebo tentokrát vůbec nepřijde a chtějí sex nějak ohleduplně ukončit. Je to tak i proto, že  mnoho lidí považuje sex, kde se „udělá“ jen jeden z partnerů za nefér a neuspokojivý nebo za jakési selhání, byť se naopak ženy i muži shodovali, že vlastně sex pro ně samotné může být uspokojivým zážitkem i bez tohoto vyvrcholení. U druhých tomu ale sami stejně nevěří.

Sexuální lži jsou (častěji u žen) tedy způsobem, jak ušetřit city partnera. Muži naproti tomu zase takto někdy i podporují svůj pocit kontroly a dominance. Často je sex ukončován z nudy či únavy či už jim vlastní akt připadal moc dlouhý a chtěli jít dělat něco jiného.

Někteří lidé také uváděli, že to je pro ně způsob, jak se emocionálně propojit s partnerem. Často je to tak tehdy, kdy lidé svůj orgasmus nafilmují při vyvrcholení partnera, kdy současný orgasmus je považován za jakýsi Mount Everest milostného splynutí.

Lidé ovšem také orgasmus předstírají, aby více vzrušili partnera. Roli hraje často bohužel i nedostatečná sebejistota, kdy lidé předstírají vlastní orgasmy, aby si před partnerem nepřišli neschopní v posteli, nějak „rozbití“ či nedostateční.

Většina respondentů se shodla, že by se jich velmi dotklo, kdyby zjistili, že jejich partner orgasmus předstíral. Jde-li o milostné lhaní, pokud už by se o něčem mělo lhát, lidé by dle výzkumu Superdrug upřednostňovali lži o svém atraktivnějším vzhledu.