Ekologický sex: i do oblasti uspokojení pronikl boj proti plastům. Jaké mají sexuchtiví eko-fandové možnosti?

Z ekologie se v poslední době stává jedno z předních nejen společenských, ale i politických témat. Zatímco jedni řeší, jak v supermarketech nakupovat do vlastních nádob či jak eliminovat užití jednorázových plastů např. v fast foodech, druzí mohli mít donedávna problém v oblasti sexuální. Přeci jen ať už kondomy, tak i rozličné sexuální pomůcky rozhodně nejsou zrovna eko-friendly. I sex-byznys se ale mění…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: guardian.com, health.com / 4. 4. 2019

Etické veganské kondomy“ či ovčí střevo…

Minimalizace produkce odpadů, bezobalové domácnosti, snaha vracet se k přírodním zdrojům, to jsou trendy, které stále více hýbou světem. Ovšem i oblast sexuality s ekologií evidentně souvisí, jak totiž uvedla jedna z nejpopulárnějších americkcýh eko-bloggerek, Lauren Singer, nejčastěji se jí lidé ptají na to, zda při sexu používá kondomy a jaký je její názor na užití rozličných sexuálních hraček…

Klasicky jsou prezervativy vyrobeny z latexu, což zrovna eko-fandy nejspíš nenadchne. Na druhou stranu, na trhu se postupně skutečně začínají objevovat jak ekologické lubrikanty, tak i kondomy i např. vibrátory. Americká společnost Sustain Natural tak nabízí např. „etické kondomy“. Co by na nich mohlo být „etického“, když se a priori jedná o jednorázový biologicky nerozložitelný produkt, který navíc musí být uzavřen v plastovém obalu? „Samozřejmě v tomto případě se plastovému odpadu zcela vyhnout nelze, ale při výrobě našich prezervativů užíváme jen přírodní kaučuk z udržitelných a fair-tradových plantáží,“ uvedla Meika Hollender, zakladatelka firmy, s tím, že navíc při výrobě ke zlepšení struktury latexu nevyužívají kasein, tudíž jsou jejich výrobky také veganské.

2. 5. 2019FOTO: Světoví designéři se předhání v návrzích, jak by mohl vypadat nový Notre-Dame. Ruku k dílu připojili i v Bratislavě

Další poměrně alternativní variantou jsou kondomy Naturalamb, které – jak již naznačuje samotný název – jsou vyráběny z části ovčího střeva. Jakkoliv podivně to zní, recenze mají tyto výrobky skvělé, uživatelé si pochvalují zejména perfektní prožitek a prakticky žádné znehodnocení pocitů při styku. Problémem ovšem je, že tyto kondomy dokáží ochránit pouze před neplánovaným početím, nikoliv před pohlavně přenosnými chorobami.

Kdo maže, ten jede…

Podobně roste i ekologický trh s lubrikanty šetrnými nejen k tělu, ale i k planetě. V tomto případě je také třeba dodat, že obecně v posledních letech zájem o lubrikanty roste, jak naznačují statistiky, užívá je téměř polovina celé populace mileniálů. „Zatímco jedním z důvodů může být narůstající problém mladších žen s vaginální suchostí, opomíjet nelze ani fakt, že lubrikanty mohou objektivně přispět k příjemnějšímu a delšímu sexuálnímu prožitku,“ dodává Meika Hollender z eko-firmy Sustain Natural.

Např. Gwyneth Paltrow (kredibilita jejích názorů je však poměrně diskutabilní) doporučuje jako lubrikant používat kokosový olej, což ovšem není rozhodně dobrý nápad v kombinaci s kondomy, přírodní oleje totiž mají tendenci latex narušovat.  Ačkoliv je poměrně problematické vyrobit lubrikanty bez přírodních olejů a petrochemikálií, které navíc zvyšují klouzavost a trvanlivost, mnohé eko-lubrikanty jsou postavené na bázi vody s přídavkem aloe. „Naše lubrikanty jsou z 96 % organické a na dotek velmi hladké a klouzavé,“ doplňuje Hollender.

Silikonová dilda – nezničitelná radost

To na trhu se sexuálními hračkami je situace o poznání problematičtější, ekologických alternativ totiž není zrovna mnoho. Přibližně před 15 lety se sice na trhu objevil první vibrátor poháněný solární energií, přílišné pozornosti se mu však nedostávalo. První plně recyklovatelný vibrátor pak byl vyroben před osmi lety a jmenoval se Earth Angel. Nabíjení bylo možné prostřednictvím natažení (jako bylo běžné např. u zvířátek "na klíček"), příp. za užití klasické baterie. Italská návrhářka Silvia Picari pak vyrábí sexuální hračky ze dřeva – doplňuje je různými stimulačními kroužky, kuličkami apod., výsledek je pak i docela vkusný.

Co se udržitelnosti týká, samozřejmě nejlepší variantou je od nákupu sexuálních hraček upustit a využít předměty, které již máme doma. Někteří eko-blogeři tak doporučují např. užití elektrického zubního kartáčku, sprchových hlavic či zeleniny (což jsou údajně ty nejméně nebezpečné možnosti…).

31. 5. 2019Videopůjčovny, walkmany a dlouhé čekání na připojení k internetu. Takhle vypadaly devadesátky

Nijak neobvyklé ovšem nejsou ani projekty zaměřující se na recyklaci sexuálních hraček – ty plastové jsou sterilizovány a následně postoupeny k recyklaci, ty, které jsou ze silikonu, jsou sterilizovány v autoklávu (protože jen var by všechny patogeny nezahubil), a následně je možné silikon využít prakticky na cokoliv. Porézní materiály, jako je třeba rosolovitý kaučuk nebo latex, však musí vždy zamířit na skládku, jelikož neexistuje žádný způsob, jak je vyčistit a využít tak, aby se nejednalo o biohazard – a v autoklávu by se roztavily.

Přitom vše, co je vyrobeno ze silikonu, přetrvá „na věčnost“ (bez pomoci zvenčí se materiál sám nerozloží)…I proto se pozornost v tomto odvětví zaměřuje také na co nejdelší životnost těchto výrobků. Aktuálně dobíjecí vibrátory obvykle slouží majitelům/kám cca 5 let. Plug-in vibrátory již vydrží i desetiletí a silikonová dilda vydrží prakticky „navždy“. Právě to je pak v daném odvětví ten „nejlepší“ způsob daného konzumu, jelikož alespoň s ohledem na jednotlivé uživatele/ky nevyžaduje průběžné zahlcování planety dalšími a dalšími kousky. Od ledna letošního roku je však v prodeji také první biologicky rozložitelný vibrátor na světě…Vyroben je z neporézního bioplastu na bázi škrobu a ač designově je trošku old school, minimálně překvapí poměrně nízkou cenou, např. v Británii je k dostání za necelých 15 liber…Budoucnost zodpovědného a eko-friendly sex-průmyslu se tedy zdá být jasná…